Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Nov.2011, 05:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NATO: Razočaravajuća pretnja Rusije
BRISEL -
Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen izjavio je da je "razočaravajuća" pretnja ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva da će rasporediti rakete prema budućem protivraketnom štitu SAD i NATO u Evropi.
"Sugestija da je raspoređivanje raketa u regijama blizu Alijanse odgovarajući odgovor na NATO sistem je vrlo razočaravajuća", rekao je Rasmusen >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u saopštenju i ponovio da Rusija nije meta NATO protivraketnog sistema.
"Takvo raspoređivanje bi bilo povratak u prošlo doba i ne bi bilo u skladu sa strateškim odnosima koje su NATO i Rusija odlučili da uspostave i sa duhom dijaloga koji se trenutno odvija u vezi s raketama", dodao je on.
On je pozdravio "volju predsednika Medvedeva da ne zatvori vrata nastavku dijaloga s NATO i SAD", kaže se u saopštenju.
Medvedev je u jednom govoru rekao da će rasporediti rakete kratkog dometa 'Iskander' u ruskoj enklavi Kalinjingrad, pred vratima Evropske unije, koje će"garantovati uništavanje elemenata američke protivraketne odbrane u Evropi".
"Ostaje još vremena da se postigne uzajamno razumevanje", precizirao je Medvedev.
NATO je predložio 2010. godine da se "Rusija pozove na razgovor o eventualnoj saradnji" u ovom domenu i o "strateškom partnerstvu", podsetio je Rasmusen i dodao "da ova ponuda još važi".
Takva saradnja "bi jasno pokazala da NATO i Rusija mogu zajedno uspostaviti sigurnost", ocenio je Rasmusen, prenose agencije.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...








