NATO NIJE ODREDIO DATUM ZA POVLAČENJE S KOSOVA

Izvor: Kurir, 26.Okt.2010, 16:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NATO NIJE ODREDIO DATUM ZA POVLAČENJE S KOSOVA

BEOGRAD - Direktor za političko planiranje u Kancelariji generalnog sekretara NATO Džejmi Šej (Jamie Shea) izjavio je danas da NATO nije odredio datum za potpuno povlačenje s Kosova.

BEOGRAD  - Direktor za političko planiranje u Kancelariji generalnog sekretara NATO Džejmi Šej (Jamie Shea) izjavio je danas da NATO nije odredio datum za potpuno povlačenje s Kosova.

"NATO nije odredio datum za potpuno >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << povlačenje, sve zavisi od situacije", rekao je Šej koji se preko video linka iz Brisela obratio učesnicima međunarodne konferencije u Beogradu "Srbija, Zapadni Balkan i NATO ka 2020 - lekcije naučene, lekcije koje tek treba naučiti".

Šej, koji je 1999. bio portparol NATO, rekao je da će NATO nastaviti obuku pripadnika kosovskih bezbednosti snaga "kako bi štitile sve narode na Kosovu" i dodao da te snage treba da budu multietničke".

Odgovarajući na pitanje o pozivu za prijem Makedonije u NATO, Šej je rekao da je još "na samitu NATO u Bukureštu (pre dve godine) rečeno da je Makedonija spremna za NATO, čim reši s Grčkom spor o imenu".

"Kad se reši taj spor, na kojem radi posrednik Metju Nimic, ambasador Alijanse će to imati u vidu i proslediti poziv", rekao je Šej i dodao da neće biti održan poseban skup za pitanje Makedonije.

Prema njegovim rečima, poruka NATO Zapadnom Balkanu jeste da su mu vrata otvorena i da nije nikome u interesu da Makedonija bude blokirana.

Govoreći o novom strateškom konceptu Alijanse, Šej je ukazao na potrebu još boljih odnosa sa Evropskom unijom (EU). "Odnosi NATO i EU su dobri, a mogu biti još bolji.

Nalazimo se u istoj operativnoj sceni, kao što su Avganistan, BiH i Kosovo i imamo iste izazove kao što je borba protiv terorizma...", rekao je zvaničnik NATO-a i založio se za još bolju koordinaciju NATO-a sa civilnim organizacijama.

"NATO treba da bude uključen u mrežu međunarodnih organizacija", kao što su UN, EU i druge, rekao je i dodao da je potrebna još bolje "strateško partnerstvo sa EU".

Dvodnevni međunarodni skup o Srbiji, Zapadnom Balkanu i NATO u Beogradu organizuju Centar za evroatlantske studije i nevladina organizacija Fraktal. Prvog dana konferencije učesnicima treba da se obrate, pored ostalih, ambasadorka SAD Meri Vorlik, nemački ambasador Volfram Mas, šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.