Izvor: Politika, 21.Feb.2013, 13:31 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Muke s generalima
Obamin izabranik za prestižno mesto glavnokomandujućeg NATO-a za Evropu odlučio da ode u penziju
Od našeg stalnog dopisnika
Vašington – Barak Obama baš nema sreće sa svojim generalima: jednog je sa mesta ratnog komandanta u Avganistanu morao da smeni zbog dugog jezika, drugog koga je, posle Avganistana, postavio za direktora CIA, prinudio je na ostavku posle vanbračne >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << afere sa biografkinjom, a treći je upravo odustao od prekomande iz nemirnog Avganistana na miran položaj glavnokomandujućeg NATO-a u Evropi.
General Džon Alen (59), koji je po svemu sudeći naprasno odlučio da se penzioniše, navodeći za to porodične razloge (bolesnu suprugu), tek je, pre devet dana napustio Kabul, gde je 19 meseci bio u ulozi komandanta savezničke ratne koalicije. Očekivalo se da se ovih dana reaktivira njegovo imenovanje za vrhovnog savezničkog komandanta u Evropi, koje je na led stavljeno prošlog novembra.
Razlog za to bio je što se general Alen našao u mreži istrage FBI raširenoj zbog direktora CIA, generala Dejvida Petrausa i njegove veze sa Polom Brodvel, zgodnom autorkom njegove biografije, što je, s obzirom na Petrausov položaj, moglo da ugrozi nacionalnu bezbednost.
Istraga je naime uzgredno otkrila da je u tom pogledu sumnjiv i Alen, koji je, kako su u to vreme tvrdili mediji, sa drugom ženom, Džil Keli, prijateljicom (i rivalkom) Brodvelove, razmenio 30.000 imejlova, „intimne sadržine”. Izgledalo je tada da su oba generala akteri prvorazrednih skandala, od kojih je prvi završen Petrausovom ostavkom, a drugi nalazom generalnog inspektora Pentagona da u Alenovoj vezi sa Kelijevom nije bilo ničega neprimerenog niti protivnog vojnim pravilima.
Pokazalo se da nije reč o 30.000 poruka sa generalovog kompjutera, nego samo o „nekoliko stotina”. Iako su ih izvori iz Pentagona svojevremeno opisivali kao „sočne”, inspektor je ocenio da nisu kompromitujuće i da ova veza, uprkos izrazima kao što su „srce moje”, nije bila ništa više od prijateljstva. Njihov sadržaj inače nije objavljen.
U Avganistanu, general Alen je komandovao strateškim zaokretom koji je doneo postepeno dezangažovanje američkih trupa od direktnih sukoba sa talibanskom gerilom ka novoj ulozi obuke i podrške avganistanskoj vojsci. Rezultat toga je povlačenje 33.000 američkih vojnika i plan da se rat okonča do kraja iduće godine.
General Džejms Amos, komandant roda marinaca, izjavio je međutim prošle delje da je, uprkos po njega dobrom ishodu, general Alen teško primio istragu o prepisci sa prijateljicom.
Zatvoren je inače i predmet generala Petrausa, koji je ostavku podneo još 9. novembra i nestao iz vidokruga javnosti. FBI je u decembru zvanično obavestio Polu Brodvel da ni ona neće biti krivično gonjena.
Obamina druga imenovanja u bezbednosnom sektoru: Čaka Hejgela za mesto sekretara za odbranu i Džona Brenana za direktora CIA zaglavljena su inače u senatskoj proceduri zbog otpora republikanaca, a predsednik sada ima delikatan zadatak da odabere i novu ličnost za mesto glavnokomandujućeg u Evropi, na kojem je po savezničkom dogovoru uvek jedan američki general ili admiral.
M. Mišić
objavljeno: 21.02.2013.
Pogledaj vesti o: Penzija, Barak Obama






