
Izvor: Blic, 29.Maj.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Lideri NATO i UN razgovarali o budućnosti Kosova
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun i generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer razgovarali su o budućnosti Kosova, srpske pokrajine koja je jednostrano i protivpravno proglasila nezavisnost, ali koja još nije prihvaćena od ogromne većine zemalja u svetu.
"Sastanak je bio usredsređen na Kosovo. Generalni sekretar UN je izneo svoju viziju o putu napred, uzimajući u obzir i zabrinutost >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << NATO-a, kaže se u tekstu koga je objavila kancelarija Ban Ki Muna o razgovorima o situaciji na Kosovu i Avganistanu", prenela je agencija DPA.
Lideri NATO-a su zabrinuti, kako prenosi agencija, da bi odlaganje predviđenog prenošenja nadležnosti sa UNMIK-a na policijsku misiju EU, Euleks, na Kosovu moglo dovesti Kfor u opasnost da bude uvučen u ulogu civilne policije.
"Ne želimo da Kfor bude u položaju da prvi reaguje: on nije policijska snaga, ne bi trebalo da bude stavljen u položaj da bude policijska snaga. Njegov mandat nije da igra tu ulogu, naši vojnici nisu opremljeni, ni obučeni da igraju tu ulogu i mi nećemo tražiti od njih da to čine", objasnio je pre razgovora u Njujorku portparol NATO-a Džejms Apaturaj.
NATO i policijska misija EU još pet godina na Kosovu
Evropska unija očekuje da će NATO ostati na Kosovu još pet godina, zajedno sa policijskom misijom EU koja bi trebalo da stigne ove godine, saopštila je danas predsedavajuća EU Slovenija.
Slovenački premijer Janez Janša izrazio je očekivanje da će svako eventualno povlačenje Alijanse iz mirovne misije na Kosovu biti postepeno.
"NATO će verovatno polako smanjivati svoju misiju, ali ostaće tamo sledeće tri, četiri ili pet godina", rekao je Janša u intervjuu televiziji "Frans 24".
Zvaničnici Alijanse odbijaju da saopšte vremenski plan povlačenja oko 16.000 vojnika KFOR-a i napominju da će oni tamo ostati dok to bude potrebno.
Janša nije precizirao kada bi tačno policijska misija EU, koju će činiti 2.200 službenika, mogla da preuzme ovlaštenja od sadašnje misije UN, rekavši da će se to dogoditi ove godine.
Na pitanje da li bi Euleks mogao da stigne na Kosovo ove godine, Janša je odgovorio: "Mislim da bi mogao. Do ovog trenutka, 20 članica EU već je priznalo nezavisnost Kosova, a isto to učinilo je i više od 40 članica UN. Smatram da svako vidi da se ovaj proces ne može vratiti unazad", rekao je slovenački premijer.
Zeri: KPS pod okriljem UN u srpskim sredinama
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun će predsedniku Srbije Borisu Tadiću uputiti pismo u kojem će ga upoznati sa planom reorganizacije UNMIK, pošto svoje ideje predstavio Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija 5. juna, piše danas prištinski list "Zeri", pozivajući se na diplomatske izvore u UN.
Izbori prištinskog dnevnika navode da će Ban Ki Mun u pismu Tadiću ponoviti neutralan stav UN po pitanju statusa Kosova. Kako se navodu, Ban Ki Mun će predložiti da u sredinama gde žive Srbi Kosovska policijska služba biti odgovorna međunarodnoj policiji pod upravom UN.
Što se tiče pravosuđa, ideja Ban Ki Muna je da budu formirani dodatni lokalni i okružni sudovi u sredinama u kojima žive Srbi koji će biti deo objedinjenog pravosudnog sistema na Kosovu, piše "Zeri".
Ban Ki Mun će predložiti da novi šef UNMIK, posle 15. juna, kada će na snagu stupiti Ustav Kosova, bude italijanski diplomata Stefano Sanino koji je bio šef Misije OEBS u Srbiji.