Izvor: RTS, 10.Jun.2009, 00:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Isti ciljevi, stari ministri
Vladu Crne Gore formiraće koalicija DPS-SDP. Milo Đukanović u ekspozeu poručio da strateški ciljevi ostaju puna integracija zemlje u EU i NATO. Prekinuta rasprava o predlogu za sastav i program vlade, nastavak sutra. Novi kabinet ima tri potpredsednika i 17 ministara.
Nešto više od dva meseca posle izbora, Crna Gora dobija Vladu, koju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << će opet formirati koalicija DPS-SDP.
Podnoseći ekspoze, u kojem je izneo političke i ekonomske ciljeve, kao i one koje vode zemlju u Evropu, mandatar Milo Đukanović predložio je sastav novog kabineta, koji će imati tri potpredsednika i 17 ministara.
Iako će Vlada biti gotovo u istom sastavu, novina je to da će jedan od potpredsednika biti Svetozar Marović, koji se iz politike povukao pre tri godine. U Vladi više neće biti ministar policije Jusuf Kalamperović.
Strateški ciljevi vladajuće koalicije koja je pobedila na parlamentarnim izborima 29. marta u novom mandatu biće ulazak u EU i NATO, rekao je Milo Đukanović u parlamentu.
"Članstvo u EU i NATO su sintetički izraz politike koju će voditi vlada u novom mandatu", kaže Đukanović.
Đukanović je rekao da je "konstruktivna politika Crne Gore u regionu prepoznata na najvišim svetskim adresama, a tu politiku cene i zemlje u samom regionu".
"Nema bankrota, nema porasta nezaposlenosti", rekao je Đukanović, ali je za leto najavio rebalans državnog budžeta Crne Gore, a najavio je i "eliminisanje prikrivenog budzetskog deficita" u naredne četiri godine.
Đukanović je ponovio najave iz prethodnih meseci, da će se graditi autoput od Bara do granice sa Srbijom, kao i hidrocentrale na Morači i Komarnici.
Po njegovim rečima, biće "restruktuirana" Elektroprivreda Crne Gore, kao i unapređeno radno zakonodavstvo.
Naveo je da u državnu politiku i u najviše državne funkcije i poslove, treba uključivati što više mladih ljudi.
Opozicija nezadovoljna ekspozeom
Crnogorski parlament prekinuo je večeras raspravu o predlogu za sastav i program vlade koji je izložio mandatar Milo Đukanović, i ona će biti nastavljena sutra.
Poslanici opozicionih stranaka kritikovali su ekspoze Đukanovića, za koji je predsednik Nove srpske demokratije Andrija Mandić rekao da je "najgori do sada".
Mandić je Đukanovića upitao "zašto mrzi" njegov (srpski) narod, zbog čega je reagovao predsednik parlamenta Ranko Krivokapić, opaskom da je mislio da je prošlo vreme za "govor mržnje".
Prema njegovim rečima, ekonomska kriza će najesen "teško pogoditi" Crnu Goru, a to je i ocena lidera opozicionog Pokreta za promjene Nebojše Medojevića.
Mandić je mandatara pitao kada će biti raspisan referendum o članstvu Crne Gore u NATO. Primetio je da Đukanović u svom ekspozeu nije pomenuo reč "tranzicija".
Predsednik Socijalističke narodne partije Srđan Milić pozvao je Đukanovića da, kako je rekao, pročita "belu knjigu" o kriminalu i kriminalcima u Crnoj Gori, sugerišući mu odlučniju borbu sa organizovanim kriminalom.
Reagujući na ocene opozicionih predstavnika, poslanik Demokratske partije socijalista Predrag Sekulić rekao je da mu je žao što "kolege iz opozicije ne vide ništa dobro što je vlada učinila u dosadašnjem periodu".
Sekulić je ocenio da je ekonomska kriza Crnu Goru manje pogodila jer je prethodnih godina u toj državi stopa ekonomskog rasta bila veoma visoka.
Predstavnik druge vladajuće stranke, Socijaldemokratske partije Crne Gore Borislav Banović je rekao da vlada u novom mandatu treba da bude "vlada stabilnosti i sigurnosti".
Za poslanika Bošnjačke stranke Sulja Mustafića, ulazak Crne Gore u NATO treba da bude jedan od glavnih ciljeva, jer je to pretpostavka bolje dobrosusedske saradnje u regionu.
Poslanik stranke Albanaca Forca, nove parlamentarne partije, Genci Nimanbegu pozvao je crnogorsku vladu koja će biti izabrana sutra da "nastavi sa uspostavljanjem diplomatskih odnosa" između Crne Gore i Kosova.
Sastav novog kabineta
Jedan od tri potpredsednika crnogorske Skupštine biće bivši premijer Željko Šturanović, koji se sa te funkcije svojevremeno povukao, iz zdravstvenih razloga.
Za potpredsednika vlade za međunarodu ekonomsku saradnju Đukanović je predložio Igora Lukšića, koji će ostati i ministar finansija, Svetozara Marović za potpredsednika za politički sistem i unutrašnju i spoljnu politiku, Vujicu Lazovića za potpredsednika vlade za ekonomsku politiku koji će biti i ministar za informaciono društvo.
Za ministra inostranih poslova predložen je dosadšnji šef diplomatije Milan Roćen, za ministra pravde Miraš Radović, ministra odbrane Boro Vučinić, dok je za mesto ministar unutrašnjih poslova i javne uprave predložen Ivan Brajović koji će zameniti Jusufa Kalomperović, a za ministra za evropske integracije Gordana Đurović.
Đukanović je za ministra za ljudska i manjinska prava predložio Ferhada Dinošu iz Demokratske unije Albanaca, za ministra prosvete i nauke Sretena Škuletića, ministra zdravlja Miodraga Radunovića i ministra rada i socijalnog staranja Suada Numanovića iz Bošnjačke stranke.
Za ministra uređenja prostora i zaštite životne sredine predložen je Branimir Gvozdenović, ministra ekonomije Branko Vujović, ministra saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija Andriju Lompara, ministra turizma Predraga Nenezića, ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Milutina Simović, i za ministra kulture, sporta i medija Branislava Mićunovića.
Za ministre bez portfelja predloženi su Slavoljub Stijepović i Rifat Husović.











