Godišnjica bombardovanja voza u Grdelici

Izvor: RTS, 12.Apr.2013, 16:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Godišnjica bombardovanja voza u Grdelici

Komemorativnim skupom i polaganjem venaca obeleženo 14 godina od raketiranja voza u Grdeličkoj klisuri kada je poginulo najmanje 15 civila. Komemoraciji prisustvovali i ratni veterani, članovi mirovne organizacije Centra za nenasilnu akciju iz Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Hrvatske i Srbije.

U Grdeličkoj klisuri, pored železničkog mosta preko Južne Morave, komemorativnim skupom i polaganjem venaca obeleženo je 14 godina od NATO raketiranja putničkog voza. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Tačan broj poginulih, među kojima je bilo i dece, ni do sada nije utvrđen.

Putnički voz broj 393 gađan je iz aviona 12. aprila 1999. godine, dok je prelazio preko mosta i pretpostavlja se da je u napadu poginulo najmanje 15 civila.

Komemorativni skup je počeo dolaskom putničkog voza koji se tačno u 12 sati i 10 minuta zaustavio na 100 metara pre mosta. Dok je voz stajao, vence i cveće na spomen-obeležje položili su predstavnici JP "Železnice Srbije", leskovačke lokalne samouprave, političkih stranaka, udruženja veterana ratova, rodbina i prijatelji nastradalih.

Direktor "Železnica Srbije" Dragoljub Simonović podsetio je da su u vozu stradali obični ljudi, deca i radnici železnice.

"Mnogo godina kasnije, i NATO je priznao da je ovo za njih bila kolateralna šteta. Nema tog vojnog, političkog i strateškog cilja kojim se može opravdati ovakav zločin i ovakva tragedija", rekao je Simonović.

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović podsetio je da tačan broj žrtava u vozu nije utvrđen i da je, prema zvaničnim podacima, poginulo 15, a ranjeno više od 50 putnika.

"U poslednjih desetak godina, obnovili smo mostove, sagradili saobraćajnice, nove zgrade, ali žrtve, nažalost, ne možemo da vratimo. Svi poginuli ostaće u našim sećanjima, a mi ćemo uvek postavljati pitanje zašto se sve to dogodilo", rekao je Cvetanović.

Komemoraciji su prisustvovali i ratni veterani članovi mirovne organizacije Centra za nenasilnu akciju iz Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Hrvatske i Srbije.

Ratni veteran iz BiH i član Centra za nenasilnu akciju Adnan Hasanbegović iz Sarajeva rekao je da je njegov lični utisak da postoji bazična atmosfera pomirenja među nama i da ljudi u Srbiji, kao i u Bosni, osećaju zahvalnost kada nas vide ovako zajedno.

"Među ratnim veteranima na prostoru bivše SFRJ postoje razlike, ali ono oko čega se slažemo jeste da su nam ratovi unuštili živote, porodice, decu. Nakon pomirenja ono što moramo da radimo jeste da se zgražavamo nad zlodelima koja su činjena u naše ime i da govorimo o ratu kao velikom zlu", poručio je Hasanbegović.

Nakon polaganja venaca, putnički voz je uz jednominutni zvuk sirene prešao preko železničkog mosta u Grdeličkoj klisuri.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Četrnaest godina od raketiranja voza u Grdelici

Izvor: Akter, 12.Apr.2013

U Grdeličkoj klisuri, pored železničkog mosta preko Južne Morave, komemorativnim skupom i polaganjem venaca obeleženo je 14 godina od NATO raketiranja putničkog voza

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.