Davenport: Partnerstvo Srbije i NATO pravi pristup

Izvor: RTS, 28.Nov.2016, 18:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Davenport: Partnerstvo Srbije i NATO pravi pristup

Na Srbiji je da određuje i formuliše svoju politiku, a partnerstvo Srbije i NATO predstavlja pravi pristup, rekao šef Delegacije EU Majkl Davenport.
Srbija se strateški opredelila za EU, što je više puta potvrđeno, ali svedoci smo evolucije pristupa Srbije u pravcu partnerstva >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << sa NATO-om, ocenio je Davenport.

U tom smislu, zaključenje individualnog akcionog plana partnerstva je veliki korak u tom pravcu, dodao je on, govoreći na panelu "Odnos NATO - EU nakon Varšavskog samita", u okviru međunarodne konferencije "NATO nedelja u Beogradu".
"Na Srbiji je da određuje i formuliše svoju politiku, ali smatram da je pristup na bazi partnerstva pravi pristup i na osnovu njega može da uživa veliku i jaku podršku NATO i svih država članica", smatra šef Delegacije EU.
Kako je rekao, za šest godina, koliko je u Srbiji, primetio je da postoji spremnost da se privatno govori o tešnjoj vezi sa NATO-om, i oklevanje i nevoljnost da se o tome govori javno.
Davenport je istakao da je NATO važan kao temelj sigurnosti država članica, ali i onih koje to nisu, pa i ne žele da postanu.
I članice EU, koje nisu članice NATO-a, naveo je šef Delegacije EU, gledaju Alijansu kao važan faktor bezbednosti, jer su te zemlje ili članice Partnerstva za mir ili žele to da postanu.
Države su, kako kaže, shvatile da su suočene sa novim izazovima i jasno je da nijedna organizacija pojedničano nije sposobna da se nosi sa širokim opsegom bezbednosnih problema.
"Važno je skrenuti pažnju da je Varšavski samit podigao saradnju na viši nivo, što ne znači samo da se napišu neki principi, već i da se oni sprovredu", rekao je Davenport.
Srbija treba da napravi izbor, da gleda u budućnost, a ne u prošlost
Bivši ambasador i stalni predstavnik Italije pri NATO-u Stefano Stefanini rekao je da postoji ostatak negativnog raspoloženja u Srbiji zbog bombardovanja 1999. godine.
Istakao je da bi to trebalo da prevaziđemo, navodeći da su danas, sedamdeset godina posle Drugog svetskaog rata, Italija i Nemačka snažni saveznici sa onima koji su ih tada porazili.
"To ne znači da bi Srbija trebalo da traži članstvo u NATO, ali treba da ga gleda drugim očima nego 1999. Srbija treba da napravi izbor, da gleda u budućnost, a ne u prošlost", ocenio je Stefanini.
Govoreći o odnosima NATO i EU, nakon Samita u Varšavi, predstavnik Italije pri NATO-u je rekao da je postignuto više nego što se misli na prvi pogled, te da je naglašena saradnja dve organizacije "kakva do sada nije viđena".
Stefanini je, međutim, ukazao na dve važne stvari koje su se desile nakon Samita - Bregzit i pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima u Americi.
Predstavnik Italije pri NATO-u smatra da će Bregzit "promeniti dinamiku" unutar NATO-a, i navodi da Tramp nije posvećen evropskim integracijama.
"Važno je naglasiti da NATO i EU grade transatlantske odnose zajedno, a ne samo NATO, oni su stubovi tih odnosa", rekao je predstavnik Italije pri NATO-u.
Pogledaj vesti o: NATO skup

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.