Da li je NATO Srbiji posejao i maligne bolesti?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Nov.2018, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li je NATO Srbiji "posejao" i maligne bolesti?

Predsednik Komisije za istraživanje posledica NATO bombradovanja 1999.godine Darko Laketić izjavio je danas da se intenzivno radi na naučno-medicinskom istraživanju koje bi trebalo da potvrdi uzročno-posledičnu vezu između učestalosti malignih bolesti i uticaja toksina. 

Laketić je za Tanjug rekao da očekuje da će to naučno istraživanje vrlo brzo biti završeno i podsetio na rezultate svetskih istraživanja >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << po kojima je Srbija na drugom mestu po umiranju od raka i na 18. mestu po učestalosti nastanka malignih bolesti.

"Pored tog istraživanja koje je od velikog značaja, mi smo imali i prvog svedoka (predsednika Komisije italijanskog parlamenta) Đan Pjera Skanua koji je doneo kompletnu dokumentaciju italijanske komisije sa svedočenjima preko 300 svedoka, rezultate tužilačke istrage, kao i nekoliko izvršnih presuda", rekao je Laketić.

Kako kaže, to je sve prevedeno i nalazi se u bazi Komisije.

Laketić kaže da je sastav srpske Komisije proširen članovima iz relevantnih institucija poput Agencije za jonizujuće zračenje, Medicinskog fakulteta, Vinče, Instituta za majku i dete.

Prema njegovim rečima, Komisija je krenula u obilazak terena i u Vranju se susrela sa 40-tak ljudi koji su posle bombradovanja, 2000. godine radili u komunalnom preduzeću i imali direktan kontakt sa kontaminiranim terenom.

"Njih 40 je išlo da raščišćava taj teren i imali su direktan kontakt s materijalima koji su tu bili izručeni tokom bombradovanja. Deset ih je umrlo, većinom od malignih bolesti", rekao je Laketić i najavio da će članovi Komisije do kraja godine otići u Kragujevac, a zatim u Novi Sad i Pančevo.

Laketić je rekao da će na osnovu podataka i naučnih dokaza moći da se uradi kompletna prevencija određene grupe stanovništva i da se na taj način započne rano lečenje, a paralelno s tim, naučni dokazi bi u perspektiiv mogli da naprave pravni i politički put za rešavanje tog problema.

Laketić je podsetio i da je sve još uvek u fazi istraživanja i da ne bi prejudicirao ishod.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.