Antiamerički protest u Pakistanu

Izvor: Blic, 18.Dec.2011, 23:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Antiamerički protest u Pakistanu

Više desetina hiljada Pakistanaca okupilo se danas u gradu Lahoreu, na jednom od najvećih protesta protiv NATO-a i SAD zbog ubistva 24 pakistanska vojnika duž pakistansko-avganistanske granice 26. novembra ove godine.

Demonstranti, uglavnom pripadnici islamističkih grupa i političkih partija, tvrde da će ići i do prestonice Islamabada ukoliko vlada ne otkaže sporazume koje ima sa SAD u oblasti borbe protiv terorizma.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Demonstranti su mahali zastavama svojih islamističkih partija i uzvikivali: "Američki prijatelji su izdajice" i "Živeo pakistan", a jedan od lidera radikalne partije Džamat-e-Islami se obratio okupljenima rečima "Nećemo dozvoliti da Pakistan postane američka kolonija".

Prema različitim procenama, na današnjem protestu je bilo između 40.000 i 70.000 ljudi, a obezbeđivalo ih je oko 1.000 policajaca i 3.000 članova Pakistanskog saveta odbrane (PDC) koji je i organizovao ovaj skup.

Posle prošlomesečnih napada Pakistan je optužio američke snage da su namerno izvele vazdušne napade u kojima je poginulo 24 pakistanskih vojnika, dok SAD tvrde da je taj incident bio žalosna greška.

Kao odgovor na ovaj incident, Pakistan je zatvorio granicu ka Avganistanu za NATO konvoje, bojkotovao konferenciju o budućnosti Avganistana u Bonu i naredio američkom osoblju da napusti vazdušnu bazu koju su navodno koristile bespilotne letilice Američke obaveštajne agencije CIA.

Povezane vesti: Pakistan bojkotovao konferenciju o Avganistanu u Bonu London: Uhapšeno više od 20 ljudi na protestu zbog ubistva pakistanskih vojnika Dempsi: Napad NATO u Pakistanu nije bio nameran Premijer Pakistana: Nema više "uobičajenog poslovanja" sa SAD Karzai: Nismo osigurali bezbednost u Avganistanu

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.