Alijansa nagradila mafijašku državicu

Izvor: Vesti-online.com, 04.Dec.2015, 08:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Alijansa nagradila mafijašku državicu

Poziv Crnoj Gori da pristupi NATO-u nemački magazin "Špigl" tumači kao borbu za uticaj na Zapadnom Balkanu i ocenjuje da je Alijansi "očigledno svejedno zbog manjka demokratskih standarda u ovoj državici".

U tekstu se Crna Gora opisuje kao "najmanja država bivše Jugoslavije, koja broji samo 600.000 stanovnika i armiju od 2.100 vojnika".

Autor objašnjava prilike u Crnoj Gori, koja je 2006. proglasila nezavisnost >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << i u kojoj već četvrt veka vlada Milo Đukanović.

"Zbog toga što je manevrisao u postjugoslovenskim ratovima, zemlja važi za ostrvo stabilnosti na Zapadnom Balkanu, ali kritičari mu zameraju da zemlju vodi kao privatnu firmu i da vlada uz pomoć mafijaških metoda. Sigurno je da je Đukanović sve ključne političke i privredne pozicije zaposeo sa članovima porodice i prijateljima iz svoje partije", konstatuje "Špigl".

Zatim podseća da su italijanske vlasti vodile istragu protiv premijera zbog učešća u velikom biznisu s krijumčarenjem cigareta.

"Crnogorski novinari koji su o tome izveštavali, žive u opasnosti jer do danas postoji serija nerasvetljenih napada na one koji su otkrivali slučajeve korupcije i organizovanog kriminala, između ostalog, i slučaj ubistva Duška Jovanovića, bivšeg urednika dnevnika 'Dan u maju 2004. godine", podseća se u tekstu.

Naglašava se da je Đukanović ranije negovao bliske veze s Moskvom i da su bogati Rusi kupovali velike delove Jadranske obale. Navodi se i primer ruskog milijardera Olega Deripaske, koji je ostvario većinski udeo u aluminijumskom kombinatu KAP, najvećoj crnogorskoj firmi.

* Medvedev "otkačio" Vujanovića na društvenim mrežama

* Udarac za Rusiju: NATO osvaja teritorije bivše Jugoslavije

* Rusija: Crnogorci, kad uđete u NATO, prekidamo sve

"U međuvremenu se Đukanović distancirao u odnosu na Moskvu jer ruski investitori, među njima i Deripaska, nisu ispunili svoja finansijska obećanja. Za Crnu Goru, koja je nužno upućena na spoljne finansijske resurse, NATO i EU ne samo da više obećavaju, nego su važne da bi preživela", konstatuje "Špigl".

Zbog toga su u julu 2012. počeli pregovori o pristupanju EU "što je bila nagrada za ulogu zemlje kao faktora stabilnosti u regionu". Dalje se navodi da je računica o demokratizaciji zemlje u tom okviru bila preuranjena jer se još uvek registruju mnoge manjkavosti u pravnim reformama.

Ulični protesti tokom proteklih meseci su pokazali duboku podeljenost crnogorskog društva, primećuje "Špigl":

- Skoro polovina stanovništva je protiv NATO-a, a skepsa prema EU je široko rasprostranjena. Analitičari u zemlji smatraju da će pozivnica NATO-a Đukanovića još više ojačati, jer to može "prodati kao svoj veliki uspeh".

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.