Albanija potvrđuje posvećenost NATO-u

Izvor: Southeast European Times, 19.Mar.2015, 18:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Albanija potvrđuje posvećenost NATO-u

Albanija ostaje posvećena Akcionom planu pripravnosti NATO-a, kojim se „osigurava spremnost Alijanse da brzo i odlučno reaguje na nove bezbednosne izazove“.

19/03/2015

Linda Karadaku za Southeast European Times iz Prištine -- 19.3.2015.

Albansko ministarstvo odbrane kaže da zemlja nastavlja učešće u Akcionom planu pripravnosti NATO-a i da je fokusirana na njegova dva glavna stuba -- mere sigurnosti i usvajanja -- koje uključuju „veće >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << vojno prisustvo i aktivnost radi sigurnosti i odvraćanja“ i „promenu dugoročnog vojnog položaja i sposobnosti Alijanse“.

Akcioni plan pripravnosti odobren je na samitu NATO-a u Velsu u septembru prošle godine „kako bi se osiguralo da Alijansa bude spremna za brzo i odlučno reagovanje na nove bezbednosne izazove“. Planom su predviđene mere za odgovor na promene u bezbednosnoj klimi Evrope i okoline, izazove koje nameće Rusija i pretnje koje dolaze sa Bliskog istoka i iz severne Afrike.

Prošlog meseca su zvaničnici NATO-a i Albanije razgovarali o nastojanjima za prilagođavanje novim hibridnim izazovima koji dolaze sa istoka i juga. Zamenik glavnokomandujućeg NATO-a u Evropi general ser Adrijan Bredšo i visoki albanski politički i vojni zvaničnici takođe su razmotrili planove Alijanse za unapređivanje i restrukturiranje Snaga NATO-a za brzo reagovanje (NRF) „u snage veličine divizije koje mogu odmah da reaguju na hibridne pretnje“.

„Zemlje NATO-a nepokolebljive su u svojoj rešenosti da reaguju na nove bezbednosne izazove, a to se može videti i po našim postojećem i robusnim merama sigurnosti i brzom uspostavljanju prelaznih kapaciteta Operativne grupe za vrlo brzo reagovanje (VJTF)“, navodi Bredšo.

Predviđeno je da VJTF bude multinacionalna brigada sa oko 5.000 vojnika i do pet manevarskih bataljona, uz vazduhoplovnu, pomorsku i podršku specijalnih snaga.

„Akcioni plan pripravnosti je najveće pojačanje našoj kolektivnoj odbrani od kraja Hladnog rata. Moj glavni prioritet je sprovesti ovaj plan u potpunosti i na vreme“, rekao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg u novembru 2014.

„Ovaj plan bio je u centru pažnje poslednjeg samita Alijanse u Velsu, na kojem su se šefovi država dogovorili da naprave [VJTF] koji će biti u stanju da se rasporedi u roku od nekoliko dana, reagujući na izazove koji se pojave, a posebno na periferiji teritorije NATO-a“, kaže Edlira Prendi, portparolka Ministarstva odbrane Albanije, u izjavi za SETimes.

VJTF će nastati od Snaga NATO-a za brzo reagovanje. To su snage visoke pripravnosti, a činiće ih uglavnom kopnena komponenta, uz podršku vazduhoplovstva, mornarice i specijalnih snaga, dodaje ona.

Prendi objašnjava da Albanija doprinosi NRF-u svojim elementima, jedinicama i kapacitetima koji se menjaju svake godine.

„Ove godine su saopšteni kapaciteti vojne policije, a sledeće godine će to biti kapaciteti kopnenih snaga. Spremnost tih kapaciteta proverava se kroz vojne vežbe koje organizuje NATO. Cilj [predstojeće] vežbe Trident Juncture 15 (Spoj trozupca 15) je provera sposobnosti koje su saopštile zemlje članice NATO-a za 2016. Vežba će se odigrati u Španiji i Portugaliji, a učestvovaće i kapaciteti koje je najavila Albanija“, kaže Prendi za SETimes.

Edit Hardži, bivša zamenica albanskog ministra spoljnih poslova i sadašnja izvršna direktorka Centra za albansku politiku, kaže da vlada treba da ima još resursa za pružanje pomoći Alijansi.

„Sadašnja vlada treba ponovo da razmotri povećanje budžeta za odbranu zemlje. Na poslednjem samitu NATO-a u Velsu Alijansa je pozvala zemlje članice na veću posvećenost -- i finansijsku i fizičku -- borbi protiv terorizma i poražavanju Islamske države [Iraka i Levanta] kao stvarne pretnje koja pokušava da prodre u Evropu“, navodi Hardži u izjavi za SETimes.

General Šeme Kosova, bivši načelnik Generalštaba Albanske vojske, kaže da brze promene globalne bezbednosne klime donose potrebu prilagođavanja zemalja članica NATO-a, uključujući Albaniju.

„NATO i Oružane snage Albanije treba da grade politiku i strukture za novi rat. Treba se suprotstaviti problemima u Iraku, Siriji i svuda, jer se ne radi samo o ratnicima, nego o razaračima demokratije“, rekao je Kosova za SETimes.

Hardži se slaže i kaže da je Albanija ujedinjena u svojim ciljevima da podrži partnere u NATO-u i spreči snage zla da ubijaju nevine civile u ime religije.

„Albanija, kao članica NATO-a sa većinskim muslimanskim stanovništvom, ima dodatnu obavezu ne samo da se bori protiv ekstremizma u ćelijama u zemlji, nego i da pomogne drugim zemljama zapadnog Balkana u borbi protiv ekstremističkih grupa koje pozivaju ranjive slojeve stanovništva da im se pridruže u ime Boga i blagostanja“, rekla je Hardži za SETimes.

Koje korake Albanija i zapadni Balkan mogu da preduzmu da bi pomogli NATO-u oko Akcionog plana pripravnosti? Recite nam ispod teksta šta mislite o tome.
Pogledaj vesti o: NATO

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.