PORUKE SA SKUPA LIDERSTVO ZA BEZBEDNOST REGIONA Vučić: Najveći izazov je da sačuvamo mir i bezbednost, Stoltenberga brine JEDNA STVAR

Izvor: SrbijaDanas.com, 08.Okt.2018, 11:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PORUKE SA SKUPA "LIDERSTVO ZA BEZBEDNOST REGIONA" Vučić: Najveći izazov je da sačuvamo mir i bezbednost, Stoltenberga brine JEDNA STVAR

Šta Srbija želi da postigne sa saradnjom sa NATO-om

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestvuje na skupu "Liderstvo za bezbednost regiona", na kome će sa generalnim sekretarom NATO-a Jens Stoltenbergom razgovarati o tome kako će se razvijati odnosi Srbije i NATO-a, u kojim oblastima postoji najveći potencijal za jaču saradnju i kakve su prakticne >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << koristi za građane Srbije i regiona.

Na skupu, koji u hotelu "Hajat Ridžensi" organizuje Beogradski bezbednosni forum, Vučić i Stoltenberg će razgovarati i o tome šta Srbija želi da postigne većom saradnjom s NATO-om, saopšteno je iz Foruma, koji čine Beogradski fond za političku izuzetnost, Beogradski centar za bezbednosnu politiku i Evropski pokret u Srbiji.

Stoltenberg, koji boravi u Srbiji od 6. do 8. oktobra, još je od samog stupanja na dužnost generalnog sekretara NATO otvorio prostor za drugačiji dijalog sa zvaničnim Beogradom, a pre godinu dana u razgovoru je s Vučićem u Briselu istakao da snažna i prosperitetna Srbija znači više bezbednosti i stabilnosti u regionu Zapadnog Balkana, i ponovio da NATO poštuje suverenu odluku Srbije o vojnoj neutralnosti.

Sonja Liht, moderator skupa, pitala je Stoltenberga koja je svrha njegove posete Srbiji ali i za utiske o vežbi.

- Moji uticsi o vežbi "Srbija 2018" su pozitivni, vežba je dobra jer tako jačamo sposobnosti Srbije. Vežba je važna zbog jačanja izazova u oblastima kao što su prirodne katastrofe ali posebno zato što radi na unapređivanju saradnje Srbije i NATO-a - rekao je Stoltenberg.

Predsednik Vučić je na početku obraćanja rekao da je Stoltenberg prijatelj Srbije, istakavši da je današnja vežba važna jer smo videli kako ljudi iz celog regiona mogu zajedno da rade da pomognu jedni drugima u teškim situacijama kao što su poplave, šumski požari i mnoge druge rizične situacije.

O tome kako NATO planira da upravlja budućim bezbednosnim izazovima Stoltenberg je rekao sledeće:

- Treba da se pripremamo na nepredvidivo. NATO je povećao svoju sposobnost na munjevito, brzo reagovanje. Treba da prihvatimo činjenicu da se suočavamo sa nepredvidim, teško uočljivim bezbednosnim problemima i pretnjama - kaže Stoltenberg.

Predsednik Vučić se složio sa Stoltnebergom da se svet sve vuše suočava sa nepredvidivim bezbednosnim izazovima. Vučić je posebno naglasio da Srbija mora da radi na očuvanju mira i stabilnosti u regionu i da je to primarno.

- Verovatno nisam u pravu, zato želim da čujem i Jensovo mišljenje o cenama nafte i druge robe, kako bismo mi mogli da isplaniramo šta da radimo sa privredom. Slažem se sa njim kada kaže da se moramo baviti neizvesnošću, za nas je najglavnije da čuvamo mir u regionu kako bismo obezbedili ekonomski napredak. Privatno sam mu garantovao, a i našim građanima, kao i celoj Evropi i svetu, da ćemo mi dati sve od sebe da sačuvamo mir i stabilnosto. Ali mora da se zna šta je nama urađeno, a šta smo mi uradili, da izbegavamo greške iz prošlosti i pozabavimo se budućnošću na racionalan način. Daćemo sve od sebe da nastavimo dijalog sa Albancima, uspostavimo bolje odnose sa novim bosanskim liderima i nema sumnje da ćemo morati da imamo bolje odnose sa Hrvatskom, onoliko koliko mi možemo da doprinesemo, da ne stvaramo, pre svega, glavobolju sopstvenom narodu - poručio je predsednik Vučić.

On je ponovio da je Telekom Srbija nameravao da kupi deonice Dojče Telekoma u Telekomu Albanija, sa čime se albanska strana nije saglasila.

Kada je reč o vojnoj neutralnosti Srbije, Stoltenberg je rekao da NATO nikada nije primorao neku državu da postane njena članica.

- Mi poštujemo odluku svake države, pa ćemo poštovati i odluku Srbije - naglasio se Stoltenberg.

Odgovarajući na pitanje direktorke Centra za evroatlantske studije Jelene Milić, Stoltenberg je objasnio da je važno da se, iznošenjem svega na sto, nađe put za bolje odnose u budućnosti. Osvrnuo se i na jednu studiju koja je zaključila da navodno nije bilo negativnog zdravstvenog uticaja osiromašenog uranijuma nakon bombardovanja Srbije 1999. godine.

Stoltenberg se osvrnuo i na to koliko je region do sada napedovao na polju bezbednosti istakavši da je primetan napredak regiona ali da ga brine nacionalistička retorikla koja se javlja i koja je još prisutna na ovim prostorima.
Pogledaj vesti o: NATO skup

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.