
Izvor: Politika, 04.Okt.2012, 16:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
„Zejtin kriza” otvara granice
Čini se da će država prvi put poslušati liberalne ekonomiste i ukinuti carine za uvoz namirnica, ali se još ne zna kada
„Zejtin kriza” dovela je do toga da prvi put ministri progovore i založe se upravo za ono što liberalni ekonomisti, ali i ekonomski novinari već duže misle.
Naime, ministri finansija i trgovine Mlađan Dinkić i >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Rasim Ljajić, podržali su preksinoć javno u emisiji RTS-a predlog da se ukinu carine na uvoz šećera i ulja. Usledilo je potom i ono što svi već dugo govore naglas – da nam je tržište monopolizovano i kartelizovano. Međutim, prema saznanjima „Politike”, nemaju liberali mnogo razloga za slavlje – sva je prilika da će biti reč o samo privremenom ukidanju carina i to za propisane količine, a kasnije će se sve vratiti na staro. Što se tiče monopola i kartela, nijedan od dvojice ministara ništa nije precizirao.
Pa ko je iskoristio priliku i podigao cene više nego što bi trebalo i na šta su konkretno dvojica ministara mislila kada su govorili o monopolima, pitali smo juče ministarstva koja oni vode.
U Ministarstvu finansija i privrede su nam rekli da su mogućnosti države da utiče na aktuelna dešavanja na tržištu u nadležnosti Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine, ali su dodali da će ministar finansija Dinkić podržati predlog privremenog ukidanja carina na uvoz šećera i ulja. Na pitanje na šta je tačno Dinkić mislio kada je u emisiji RTS-a izjavio da ovolika poskupljenja nisu posledica povećanja PDV-a već da su razlozi drugi, u Ministarstvu finansija su odgovorili:
– U poskupljenju osnovnih životnih namirnica apsolutno nema nikakvih poreskih elemenata, jer PDV na osnovne životne namirnice i usluge, kao što su grejanje i gradski prevoz, nije povećan. Kod ostale robe široke potrošnje, gde je poreska stopa povećana sa 18 na 20 odsto, efekat tog uvećanja nameta je 1,7 odsto i sva poskupljenja iznad tog procenta su direktan prihod proizvođača ili trgovaca – naveli su.
Precizan odgovor na pitanje na koje je tačno ministar Ljajić monopoliste mislio, nismo dobili u njegovom kabinetu, ali nam je rečeno da će ministar u petak imati sastanak sa proizvođačima životnih namirnica i trgovcima, o poremećajima na tržištu i neopravdanim poskupljenjima. Dogovor je, naime, da počne serija razgovora sa proizvođačima ulja, šećera, mleka i mlečnih proizvoda, mesa, kao i sa velikom trgovinskim lancima, nakon čega će biti donete mere radi stabilizacije tržišta i sprečavanja novih poremećaja na tržištu.
– Država realno ne može mnogo da uradi ako hoće da poštuje elementarne principe tržišne privrede, ekonomije i slobodnog tržišta. Država ne može nikakvom administrativnom odlukom da natera bilo koga da snizi cenu svojih proizvoda, jer se to kosi sa principima slobodnog tržišta. Ali, pored bescarinskog uvoza 20.000 tona ulja, vlada razmatra i mogućnost uvoza još nekih životnih namirnica, zavisno od situacije na tržištu – izjavio je juče Ljajić nakon sastanka sa sindikatima koji su najavili proteste zbog poskupljenja.
Tako da preciznog odgovora na pitanje kada će carine na uvoz ulja, ali i drugih osnovnih namirnica, biti ukinute i dalje nema. Ali, Milan Ćulibrk, pomoćnik glavnog urednika NIN-a, koji je u razgovoru sa dvojicom ministara i potencirao tezu o bescarinskom uvozu, smatra da je već napravljen pomak.
– Smatram da će i sama ova najava uvoza ulja bez carine biti dovoljna da uvede red i da se ovdašnji proizvođači zamisle i spuste cene. Naše tržište ulja drže tri velika i jedan mali proizvođač, a ukidanjem carine će se tržište stabilizovati. I to ne samo u smislu nižih cena nego i dovoljnih količina. Jer za početak, ulja će barem biti na rafovima. Slobodan uvoz je, uostalom, rešenje za sve namirnice, a ne samo za ulje – objašnjava Ćulibrk.
Na pitanje da li bi to mogao najpre da iskoristi Ivica Todorić, najbogatiji Hrvat i vlasnik „Agrokora”, koji se, između ostalog, bavi i proizvodnjom ulja, Ćulibrk odgovara da ne veruje da će to biti slučaj.
– Uljara „Dijamant” je u vlasništvu Todorića i on neće da uvozi ulje u Srbiju, jer bi tako sam sebi bio konkurencija. Ponavljam, samo potpuno otvaranje granica će garantovati bolju snabdevenost tržišta, poništiće nestašice i doneće niže cene – zaključuje Ćulibrk.
Isto misli i ekonomista Aleksandar Stevanović, koji je nedavno za naš list rekao – da nema blokada ulasku na naše tržište, odnosno visokih carina i da je uvoz slobodan, ne bi u 2012. godini imali apsurdnu pojavu da ne možemo da kupimo ulje ili šećer.
Podsećanja radi, carina na uvoz suncokretovog ulja sada iznosi uglavnom 30 odsto, dok je uvoz iz Rusije, Belorusije, Kazahstana i zemalja CEFTA potpuno liberalizovan, a za uvoz iz Hrvatske carinska stopa iznosi pet odsto.
S. Despotović
-----------------------------------------------------------
Štrajk upozorenja 10. oktobra
Konfederacija slobodnih sindikata organizovaće u sredu, 10. oktobra, jednočasovni štrajk upozorenja zbog lošeg materijalnog i socijalnog položaja radnika, povećanja cena i izostanka socijalnog dijaloga s vladom.
Štrajk upozorenja biće organizovan u svim većim gradovima od 12 do 13 sati.
objavljeno: 04.10.2012