Metla za državne banke

Izvor: Politika, 24.Okt.2012, 13:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Metla za državne banke

Osim Nove Agrobanke ima još kandidata za pripajanje drugoj banci

Na bankarskom tržištu uskoro bi moglo da bude manje banaka u državnom vlasništvu. To praktično i predviđa Predlog zakona o preuzimanju imovine i obaveza problematičnih banaka, čije je usvajanje po hitnom postupku pre dva dana najavio Mlađan Dinkić, ministar finansija i privrede.

Za početak slučaj Agrobanke će se rešiti tako što će se ujediniti (merdžovati) s Poštanskom štedionicom. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Koja banka je sledeća na spisku, za sada je nepoznato, ali činjenica je da, zbog lošeg finansijskog stanja, ima još kandidata za pripajanje drugoj banci. Pre svega, to mogu biti Razvojna banka Vojvodine koja ima veliki procenat nenaplativih i Privredna banka Beograd, kojoj ni nedavna dokapitalizacija nije pomogla da pozitivno posluje.

Predlog pomenutog zakona donosi se po hitnom postupku tako da njegovi detalji nisu poznati ni stručnoj javnosti. Malo je onih koji su raspoloženi za komentar za ovakva dešavanja na bankarskoj sceni Srbije.

Veroljub Dugalić, sekretar Udruženja banaka Srbije kaže da koncentracija nije ništa neobično u bankarskom svetu i da banke na to primorava tržišna utakmica. Pomenuti zakon se, međutim, ne odnosi na sve banke, već samo na one kojima je država vlasnik. U slučaju privatnih banaka o transferu imovine i obaveza odlučuju njihovi vlasnici.

– Specifičnost ove situacije je u tome što je država vlasnik. To je moralo da se zakonski formuliše. Do sada je država probleme u bankarskom sektoru rešavala na drugi način – ili prodajom ili dokapitalizacijom banke – kaže Dugalić.

Očigledno je da država u slučaju Nove Agrobanke nije imala te opcije na raspolaganju, odnosno da se nije našao investitor koji bi je kupio, ali i da nije bilo volje da se budžet dodatno zaduži za njeno spasavanje. Uostalom, to je priznao i sam Mlađan Dinkić.

Prema njegovim rečima, Nova Agrobanka sada gubi dva miliona evra mesečno, zbog čega je neodrživa, niti je likvidna niti solventna, a da bi se eventualno dokapitalizovala, država bi morala da izdvoji više od 230 miliona evra, što je apsolutno neracionalno.

Inače, oni koji su imali uvid u Predlog zakona kažu da taj propis sadrži i odredbu po kojoj odluku o pripajanju jedne banke drugoj donosi vlada uz pribavljeno pozitivno mišljenje Narodne banke Srbije. To znači da je potrebna njena saglasnost kao nekog ko je zadužen za stabilnost finansijskog sistema.

Vlada Srbije usvojila je na sednici pre dva dana Predlog zakona o preuzimanju imovine i obaveza problematičnih banaka i uputila ga Skupštini Srbije na hitno usvajanje. Razlog za to je, kako je navedeno, očuvanje stabilnosti finansijskog sistema.

Zakonom se predviđa prenos imovine i obaveza problematične banke na drugu finansijski sposobnu i stabilnu banku, što je jedna od najefikasnijih opcija za stabilizaciju bankarskog sektora i konsolidaciju na domaćem tržištu. Primenom ovog zakona biće omogućeno rešavanje problema Nove Agrobanke koja je neadekvatno formirana za posebne namene u maju ove godine. Po više osnova neusklađena je sa Zakonom o bankama iako je država stopostotni vlasnik. Zakon omogućava prenos kvalitetne aktive i obaveza Nove Agrobanke na Poštansku štedionicu bez ugrožavanja njene stabilnosti. Poštanska štedionica je preuzimalac kao najstabilnija banka na tržištu sa širokom poslovnom mrežom i čvrstom strukturom depozita.

J. Rabrenović

objavljeno: 24.10.2012.

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dinkić: Zakon sprečava probleme

Izvor: B92, 24.Okt.2012

Beograd -- Ministar finansija Mlađan Dinkić kaže da će Zakonom o preuzimanju imovine i obaveza problematičnih banaka biti sprečeno širenje problema u bankarskom sistemu...Takođe će neće biti ni širenja skandala koji je napravljen sa Agrobankom...Na isti način bi, preuzimanjem imovine i obaveza,...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.