
Izvor: Blic, 27.Maj.2013, 18:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dinkić: U naredne dve nedelje o uštedama u budžetu
Da li će penzije i plate u javnom sektoru biti zamrznute, pitanje je čiji je odgovor i dalje - na ledu. Čovek od koga su svi danas u Skupštini Srbije (gde traje rasprava o amandmanima na set poreskih zakona) očekivali, ako ne odgovor, a onda naznaku odgovora - ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić, poručio je samo da će u naredne dve nedelje koalicioni partneri u Vladi Srbije razgovarati o uštedama u budžetu.
Dinkić nije ništa precizirao. Naveo je da treba >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da se razmotri odnos plata u javnom i privatnom sektoru, na šta ukazuju Fiskalni savet i MMF.
On je rekao da su "plate u javnom sektoru veće nego u privatnom, koji hrani javni" i da će predložiti promenu formule za usklađivanje plata u javnom sektoru.
- Moj predlog je da vežemo sudbinu zaposlenih u javnom sektoru za sudbinu zaposlenih u privatnom. Treba da vidimo kako se kreću plate u privatnom, pa tek na bazi toga da tražimo formulu kretanja plata u javnom sektoru - objasnio je Dinkić.
Pre nekoliko dana Međunarodni monetarni fond je, završavajući posetu, na sastanku sa predstavnicima Vlade predložio zamrzavanje penzija i plata u javnom sektoru.
Odmah otvorenu polemiku u javnosti dodatno su podgrejali suprotstavljenim stavovima premijer Ivica Dačić, koji je rekao da zamrzavanja plata i penzija neće biti, dok je vicepremijer Aleksandar Vučić ostavio prostora za tu mogućnost, uz poruku da će, zarad spasa srpskih finansija, o tome narednih dana razgovarati sa predsednikom Vlade.
Predsednik Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) Jovan Krkobabić ocenio je da bi zamrzavanje penzija bilo "genocid" nad penzionerima, i poručio im da, dok je on u Vladi, zamrzavanja njihovih prinadležnosti neće biti.
Dodatna kap u čaši bilo je pisanje današnjeg dnevnika "Blic" da su lideri vladajuće koalicije Aleksandar Vučić, Ivica Dačić, i Mlađan Dinkić postigli načelni dogovor da plate u javnom sektoru i penzije budu zamrznute.
Poslanik PUPS-a Momo Čolaković, ponovio je danas u Skupštini da PUPS neće prihvatiti predlog da se zamrznu plate i penzije, i da uštede moraju da se traže na drugoj strani, navodeći "državne institucije, agencije i druge stavke u budžetu".
- Ne može se tražiti od najsiromašnijih i socijalno ugroženih grupa stanovništva da se odriču - dodao je on.
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Veroljub Arsić izjavio je da odluke koje vlada donosi neće biti u interesu jedne političke grupacije, već svih građana, a da o eventualnom zamrzavanju plata i penzija ne može da govori dok se ne naprave ekonomske procene.
Arsić smatra da najpre treba sagledati budžetske prihodi u drugom kvartalu godine, jer je početak godine uvek slabiji kada se govori o prihodima budžeta.
On je rekao i da je na Ministarstvu finansija i Poreskoj upravi da vrate sredstva iz sive zone u legalne tokove i da nateraju obveznike da izmiruju svoje obaveze.
Glavni ekonomista Svetske banke za Srbiju Lazar Šestović izjavio je danas novinarima da je zamrzavanje plata u javnom sektoru i penzija, svakako, jedna od mera koje treba razmotriti u procesu fiskalne konsolidacije.
- To, svakako, nije najpopularnija mera, ali kada uzmete u obzir koliko je ucešće penzija i zarada u ukupnoj potrošnji, to se onda nekako stavlja na prvo mesto kao jedan od prioriteta - rekao je on.
Najčitanije SADA:
Pogledaj vesti o: Mlađan Dinkić