Zašto je Mišković prodao Delta City

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 09.Feb.2016, 22:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto je Mišković prodao Delta City

Svega nekoliko dana po obeležavanju 25 godina postojanja kompanije Delta holding, biznismen Miroslav Mišković prodao je tržne centre u Beogradu i Podgorici. Cenu od ukupno 202,75 miliona evra za 60 odsto vlasništva platio je južnoafrički investicioni fond Hiprop, koji je tu informaciju objavio na svom internet sajtu. Obavezao se da će u okviru te sume isplatiti dugove bankama prethodnog vlasnika. Preostalih >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Slobodna Evropa << 40 odsto dva Delta tržna centra kupila je kompanija Houmsted grup holdings limitid, povezana sa Luisom Norvalom, koji je jedan od direktora južnoafričkog Hipropa.

Delta će i u narednih godinu dana upravljati tržnim centrima, posle čega će taj posao preći u ruke kompanije Histed koja je osnovana u Velikoj Britaniji.

Ovom poslovnom transakcijom potvrđen je nedavni Miškovićev nagoveštaj dat medijima da je menadžment Delta holdinga u ozbiljnim pregovorima o prodaji dva tržna centra.

Miroslavu Miškoviću, jednom od najbogatijih tajkuna u regionu, se u Srbiji sudi zbog optužbi da je sa saradnicima oštetio putarska preduzeća u Srbiji za skoro 30 miliona evra.

Šta bi ga moglo nagnati na prodaju tržnih centara u Beogradu i Podgorici pitali smo ekonomistu Milana Kovačevića.

“Mogu biti dva razloga: jedan da mu prosto treba novca pa da delimično prodaje kapital da bi sa tom gotovinom koju će dobiti ispomogao druga poslovanja i unapredio svoj rezultat”, smatra ekonomista Kovačević.

“Može se takođe dogoditi da prodaje da bi započeo nove poslove jer akvizicija i prodaja kapitala preduzeća spada u najrupnije i vrlo lukrativne poslove. Znamo da je isti ovaj vlasnik prodao banku i još nekoliko značajnih investicija. Pa je prešao jednim delom u agrar i neke druge poslove. Drugim rečima, to znači jedno strateško premeštanje iz nekih poslova u neke druge poslove.”

RSE: Da li proces koji se vodi protiv njega mogao imati bilo kakve veze sa odlukom o prodaji?

Kovačević: Moglo bi se dogoditi da ima velike štete što se vodi proces protiv njega. Kod nas je opšta šteta što se procesi protiv nekoliko ljudi koji imaju značajnu imovinu vode, a ne dovršavaju. Neophodno bi bilo da dođemo do neke crte. Inače nam je zakonodavstvo dosta nesređeno. Imamo važeći Zakon o ekstraprofitu koji niko ne primenjuje. Postoji dosta arbitrarnosti, postoje optužnice a ne utvrđuje se je li taj neko kriv ili nije.

RSE: Gde Miškovića vidite u budućnosti, šta bi moga biti fokus njegovog poslovanja?

Kovačević: Prilično je ušao u agrar. Ima i neke sinergije u tome jer se bavi i hemikalijama koje su potrebne za agrar. Zastupa dosta takvih kompanija. Izvoz voća i nekih vrsta povrća. U izgledu bi bila i veća proizvodnja u stočarstvu i izvoz mesa.

Inače, Miroslav Mišković je čovek koji se nalazio na i na Forbsovoj listi najbogatijih, a veruje se da je kumovao formiranju srpskih vlada i bio mecena mnogim političkim partijama. Za njegovo ime vezuje se niz sumnjivih privatizacija u Srbiji i BiH. Njegovo hapšenje decembra 2012. nije ispunilo očekivanja o razotkrivanju sprege politike i tajkuna.

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Slobodna Evropa. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Slobodna Evropa. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.