Izvor: Blic, 17.Avg.2016, 16:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić i Dodik na obeležavanju 25 godina od genocida u Jasenovcu

Premijer Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik obratiće se komemorativnom skupu koji će povodom 75 godina od početka genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u koncentracionom logoru Jasenovac biti obeleženo u petak, 19. avgusta, na platou ispred "Topole užasa" u spomen-području Donja Gradina, saopšteno je iz Vlade Srbije.

Komemorativni program počeće u 19.30 časova istorijskim >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << časom i prigodnim recitalima glumaca iz Srbije i Republike Srpske, nakon čega će uslediti obraćanje premijera Srbije Vučića i predsednika Srpske Dodika.

Komemoraciji će prisustvovati predstavnici Vlade Srbije i Republike Srpske, Narodne skupštine Srbije, Narodne skupštine Republike Srpske i drugih državnih organa Srbije i Republike Srpske, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, Saveza jevrejskih opština, romske nacionalne manjine, brojna udruženja i građani, navedeno je u saopštenju.

Sistem koncentracionog logora čije je središte bilo u Jasenovcu predstavlja jednu od lokacija na kojima je tokom Drugog svetskog rata izvršen masovni genocid.

Prema podacima do kojih se došlo, može se tvrditi da je u ovom logoru usmrćeno oko 700.000 ljudi, najvećim delom Srba, Jevreja, Roma i drugih antifašista.

Sistem koncentracionih logora sa središtem u Jasenovcu, osnovan 21. avgusta 1941. godine, smatra se mestom najmonstruoznijeg ubistva više stotina hiljada ljudi, među kojima i 19.544 dece mlađe od četrnaest godina.

Logor u Jasenovcu nalazio se na površini od oko 210 kilometara kvadratnih duž leve obale Save, na potezu od Stare Gradiške na istoku do sela Kraplje na zapadu, kao i od Struga na severu do linije između Draksenića i Bistrice na jugu.

Nakon više neuspešnih pokušaja proboja iz logora, preostali logoraši su 22. aprila učinili još jedan napad koji je doneo slobodu manjem broju njih. Veći broj je stradao u borbama sa logorskim čuvarima.

Logor u Staroj Gradiški, dio jasenovačkog kompleksa, oslobođen je 23. aprila 1945. godine, a trupe jugoslovenske Druge armije ušle su u napušteni logor Jasenovac 2. maja iste godine.

Pre nego što su napustili logor u Jasenovcu, ustaše su likvidirale sve preostale zatočenike, devastirale deo građevina i pokušale da unište tragove svojih zločina.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Vučić i Dodik u petak u Donjoj Gradini na godišnjicu Jasenovca

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 17.Avg.2016

Republika Srbija i manji BiH entitet Republika Srpska će u petak, 19. avgusta, zajedno obilježiti 75. godišnjicu od zločina nad Srbima, Jevrejima i Romima u koncentracionom logoru Jasenovac, saopštilo je u srijedu Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije.    Na...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.