
Izvor: N1 televizija, 16.Avg.2018, 13:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Stejt department oštro o odbacivanju izveštaja o Srebrenici
Američki Stejt department i Helsinški komitet kritikovali su Narodnu skupštinu Republike Srpske zbog odluke o odbacivanju izveštaja o Srebrenici na predlog predsednika RS Milorada Dodika.
Stejt department je u saopštenju naveo da su međunarodni sudovi zaključili da se u Srebrenici 1995. godine dogodio genocid i da je izveštaj Komisije o događajima u Srebrenici u julu 1995. godine "bio važan korak u pomirenju >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << u BiH i u suočavanju s teškim činjenicama iz prošlosti".
"Zasedanje Narodne skupštine RS od 14. avgusta je korak u pogrešnom smeru. Pokušaji da se odbaci ili promeni izveštaj o Srebrenici deo je širih napora da se revidiraju činjenice iz prošlog rata, poriče se istorija i politizuje tragedija", navodi se u saopštenju Stejt departmenta.
Dodik je predložio Skupštni RS da se povuče izveštaj Komisije o Srebrenici i da se napravi nova komisija koja bi "objektivno i nepristrasno" utvrdila stradanja svih naroda na području Srebrenice. On je tada negirao da se u Srebrenici dogodio genocid i naveo da mnogo toga iz 1995. godine ukazuje da je taj zločin bila dogovorena tragedija koja je dovela do satanizacije Srba i ostvarivanja planova zapadnih zemalja o prebacivanju kolektivne krivice na srpski narod.
Stejt department je naveo da je u interesu građana RS da se "preokrene trend poštovanja osuđenih ratnih zločinaca kao heroja i osigura da njihovi zločini budu javno odbačeni"
"Strašan rat koji se dogodio devedesetih podseća nas da moramo stremiti stabilnoj i prosperitetnoj budućnosti u korist svih građana, bez obzira na etničku pripadnost ili religiju", navodi se u saopštenju i dodaje da SAD ostaju posvećene istrazi i gonjenju pojedinaca odgovornih za ratne zločine iz svih etničkih grupa.
Helsinški komitet: Zloupotreba institucija zbog kampanje
Helsinški komitet za ljudska prava u BiH saopštio je da je odluka parlamenta Republike Srpske za odbacivanje izveštaja Komisije o Srebrenici u julu 1995. godine zloupotreba institucija za predizbornu kampanju.
Ta odluka ne doprinosi miru, poverenju i suočavanju s istinom u BiH, već sasvim suprotno, naveo je Helsinški komitet.
Ta organizacija je navela da se postavlja pitanje zašto različiti, navodno konstruktivni predlozi i ideje u vezi s Izveštajem Komisije za Srebrenicu nisu razmatrani u proteklih 14 godina, kada je Vlada RS usvojila Izveštaj, već se to čini sada, neposredno pred početak predizborne kampanje u BiH.
"Usvajanje inicijative za poništavanje Izveštaja Komisije o događajima u i oko Srebrenice u julu 1995. godine, a koji je Vlada RS usvojila pre više od 14 godina, predstavlja direktan vid zloupotrebe institucija u svrhe predizborne kampanje i prikupljanja političkih poena pred oktobarske izbore, na nekorektan način", navodi Helsinški komitet.
Helsinški komitet je naveo da Skupština RS nije mesto u kome je trebalo raspravljati o izveštaju, posebno ne o delovima koji su zasnovani na sudskim presudama vezanim za zločine u Srebrenici.
Takođe je navedeno da je opozicija u RS naivno upala u "prizemnu političku zamku koju joj aktuelna vlast postavlja pred izbore".
"Pozivamo političke lidere u BiH da preuzmu punu odgovornost za izgradnju dugoročnog i stabilnog mira u BiH, zasnovanog na poštovanju i afirmaciji univerzalnih humanističkih i demokratskih vrednosti, a ne na izazivanju međuetničke i međureligijske netrpeljivosti, strahova i mržnje", naveo je Helsinški komitet za ljudska prava u BiH.