
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Jun.2024, 03:53
Prvi Svesrpski sabor: Vlade Srbije i Srpske usvojile Deklaraciju o zajedničkoj budućnosti srpskog naroda
Vlade Srbije i Republike Srpske usvojile su danas u Beogradu, u okviru Svesrpskog sabora, Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, u kojoj se konstatuje da srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu, da je Kosovo i Metohija neotuđivi deo Republike Srbije, jedna od odrednica nacionalnog identiteta Srba, da se ne podržava rezoluciju o Srebrenici.
Deklaracija sadrži 49 zaključaka, stavova i ciljeva koje je u dobroj veri >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i u cilju očuvanja mira, stabilnosti, nacionalnog, kulturnog i verskog identiteta, kao i u cilju intenziviranja i produbljivanja saradnje i međusobne zaštite usaglasio Svesrpski sabor srpskog naroda Srbije i Srpske.
Ističe se da Svesrpski sabor prepoznaje Srpsku pravoslavnu crkvu kao jednog od stubova nacionalnog, kulturnog i duhovnog identiteta srpskog naroda i poziva na bližu saradnju crkvenih i državnih organa u ključnim pitanjima kao što je očuvanje tradicionalnih hrišćanskih vrednosti, očuvanje svetinje braka i porodice.
"Svesrpski sabor podržava i ulogu Srpske pravoslavne crkve u obrazovanju mladih posredstvom pedagoško-obrazovnih delatnosti".
U Deklaraciji se ukazuje da Svesrpski sabor konstatuje da je Kosovo i Metohija neotuđivi deo Republike Srbije, jedna od odrednica nacionalnog identiteta Srba, predstavlja temelj duhovnosti srpskog naroda i ugaoni kamen srpskog zavetnog i svetosavskog puta.
Ističe se da Svesrpski sabor insistira na korišćenju punog naziva južne srpske pokrajine - Kosovo i Metohija, što albanski secesionisti izbegavaju.
"Svesrpski sabor podržava napore Republike Srbije u očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta, garantovanih međunarodnim pravom i Rezolucijom 1244 i drugim rezolucijama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, kao i pravo i dužnost Republike Srbije da se posveti opstanku srpskog naroda na Kosovu i Metohiji", navodi se i ističe:
"Svesrpski sabor traži i smatra da svim raspoloživim pravnim, političkim, ekonomskim i drugim sredstvima moraju biti zaštićeni Srbi na Kosovu i Metohiji, kao i svi drugi Republici Srbiji lojalni građani, manastiri, crkve, srednjovekovna utvrđenja, privatna imovina, groblja i drugi ugroženi objekti".
Navodi se i da Svesrpski sabor osuđuje namerno stvaranje nepodnošljivih uslova za život Srba i progon koji nad njima sprovode Privremene institucije samouprave u Prištini.
"Ta kontinuirana, dobro isplanirana i sveobuhvatna represija albanskih secesionista prema srpskom stanovništvu na Kosovu i Metohiji je tokom proteklih godina rezultirala ubrzanim odlaskom Srba iz Pokrajine, kao i drastičnim pogoršanjem položaja onog dela srpskog naroda koji je, uprkos brutalnom etnički motivisanom teroru, ostao da živi na svojim ognjištima. Svesrpski sabor očekuje od Republike Srbije da nastavi da štiti prava i živote svojih građana na Kosovu i Metohiji, koristeći sve mehanizme zaštite predviđene unutrašnjim i međunarodnim pravom", stoji u Dokumentu.
Insistira se na izvršenju Rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 u svim njenim aspektima.
"Svesrpski sabor smatra da je provođenje Briselskog sporazuma, formiranje Zajednice srpskih opština i stalni dijalog jedini održivi put za rešavanje problema", navodi se u Deklaraciji.
Svesrpski sabor izražava pijetet prema svim žrtvama stradalim tokom rata u Bosni i Hercegovini, kao i svim žrtvama postradalim u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije.
"Svesrpski sabor ne podržava Rezoluciju o Srebrenici za koju su glasale 84 države u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, dok je 109 država bilo protiv, uzdržano ili nije glasalo. Pomenutom Rezolucijom izvršen je pokušaj kolektivnog okrivljavanja celog srpskog naroda, koji je neprihvatljiv i ne može biti sproveden u delo", ukazuje se u Deklaraciji.
Sabor pozdravlja napore rukovodstva Republike Srbije i Republike Srpske da doprinesu rasvetljavanju istorijskih činjenica u vezi sa događajima devedesetih godina, a posebno kada je reč o događajima u Srebrenici i okolini od 1992. do 1995. godine.
"Svesrpski sabor konstatuje da je Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini Dejtonski mirovni sporazum trajno i bitno narušen uprkos težnjama Republike Srpske i srpskog konstitutivnog naroda, koji su se borili za očuvanje dejtonskog ustavnog okvira u BiH, te poziva sve međunarodne aktere da se vrate poštovanju slova Dejtonskog mirovnog sporazuma", stoji u Dokumentu.
Konstatuje se da bi Republika Srbija, u skladu sa statusom potpisnika Dejtonskog mirovnog sporazuma i u skladu sa ovlašćenjima koje je dobila od Republike Srpske Sporazumom od 29. avgusta 1995. godine, trebalo da internacionalizuje problem urušavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma sa zahtevom da se isti primenjuje u obliku u kojem je i potpisan od strane svih.
"Svesrpski sabor naglašava da je Republika Srpska jedinstven i nedeljiv ustavnopravni subjekt, koji samostalno obavlja svoje ustavotvorne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije u skladu sa Ustavom BiH - Aneksom IV Dejtonskog mirovnog sporazuma i čija teritorija ne može biti otuđena mimo Ustava i zakona Republike Srpske", ističe se u Dokumentu.
Ukazuje se da BiH nije jedna, niti jedinstvena izborna jedinica za izbor zajedničkih organa.
"Svesrpski sabor naglašava da Bosnu i Hercegovinu isključivo predstavlja tročlano Predsedništvo na bazi konsenzusa, a ne pojedinci uzurpirajući nadležnosti funkcija koje obavljaju", stoji u Deklaraciji u kojoj se ističe i da Sabor prihvata i podržava pravni poredak uspostavljen Dejtonskim mirovnim sporazumom, a koji predviđa mehanizme zaštite entiteta i konstitutivnih naroda.
"Svesrpski sabor konstatuje da je Republika Srpska zadovoljna visokim stepenom autonomije definisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom, stoga insistiramo na suštinskom i formalnom provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao međunarodnog ugovora koji se ne može jednostrano ili putem intervencionizma menjati", navodi se u Deklaraciji i ističe:
"Svesrpski sabor smatra da Republika Srpska može u meri u kojoj oceni kao celishodno da aktivira sve nadležnosti koje su prema Dejtonskom mirovnom sporazumu predviđene kao nadležnosti entiteta".
Osuđuje se svako nepoštovanje i kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i demokratskih procedura u BiH, nametanje zakona, preglasavanje konstitutivnih naroda, prenos nadležnosti sa entitetskog nivoa na centralni nivo, kršenje ljudskih prava i sloboda, te garantovanih prava srpskog konstitutivnog naroda na slobodno i samostalno odlučivanje i delovanje unutar dejtonske BiH.
"Svesrpski sabor smatra neprimerenim postavljanje visokog predstavnika u BiH suprotno Aneksu X Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je propisano da je za imenovanje visokog predstavnika potrebna saglasnost strana ugovornica, kao i odgovarajuća rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija", navodi se u Dokumentu.
Svesrpski sabor podržava politiku vojne neutralnosti Republike Srbije u odnosu na sve postojeće vojne saveze, a sa takvim političkim opredeljenjem potpuno je saglasna Republika Srpska, koja će se boriti za očuvanje vojne neutralnosti u Bosni i Hercegovini.
Sabor pozdravlja odluku Srbije i Republike Srpske da ujedinjeno obeležavaju 15. septembar kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave u sećanje na proboj Solunskog fronta u Prvom svetskom ratu.
"Svesrpski sabor smatra da je Sretenje 15. februar Dan državnosti Republike Srbije i Dan državnosti Republike Srpske koji treba ujedinjeno i zajednički proslavljati. Svesrpski sabor očekuje da Republika Srpska nastavi da obeležava 9. januar kao Dan nastanka Republike Srpske i krsnu slavu", piše u Dokumentu.
Svesrpski sabor potvrđuje da je himna "Bože pravde" svesrpska himna, a da je dvoglavi orao Nemanjića nacionalni svesrpski grb.
Sabor naglašava ujedinjujući značaj srpskog jezika i ćiriličkog pisma kao stubova srpske kulture i nauke ali i nacionalnog identiteta. Sabor predlaže mere u cilju očuvanja i negovanja srpske kulture i srpskog nacionalnog identiteta.
Navodi se i da Sabor traži od Srbije i Srpske da ujedinjeno neguju istorijsko pamćenje i čuvaju uspomenu na srpske žrtve pale za slobodu u svim ratovima.
"Posebno je važno ujedinjeno i jedinstveno obeležavati i sećati se žrtava palih u Prvom svetskom ratu, žrtava genocida koji je izvršen nad Srbima u Drugom svetskom ratu i žrtava u ratovima devedesetih godina prošlog veka", navodi se u Deklaraciji.
Sabor preporučuje dodatno internacionalizovanje teme stradanja Srba u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
"Potrebno je svetu predstaviti enormno stradanje i genocid koji je izvršen nad Srbima u sistemu logora NDH, sa posebnim naglaskom na stradanje dece u posebnim i u svetu jedinstvenim logorima smrti za decu Jastrebarsko, Sisak, Đakovo i Stara Gradiška. Logori i masovna stratišta i gubilišta Jasenovac, Donja Gradina, Sajmište, Banjica, Sremska Mitrovica, Kragujevac, Gospić, Jadovno, Pag, Jablanac, Mlaka, Slana, Zenica, Sarajevo, Vlasenica, Višegrad, Paklenica, Prebilovci, nebrojene jame u hercegovačkom i dinarskom kršu, kozaračka i druga srpska sela širom današnje Republike Srpske, Srbije, Federacije BiH i Hrvatske bila su samo neka od mesta u kojima su vršeni svirepi zločini i masovna ubistva srpskog naroda", navodi se u dokumentu.
Sabor pozdravlja ujedinjenu nameru Srbije i Republike Srpske da zajednički izgrade monumentalna spomen zdanja posvećena očuvanju istine o stradanju Srba u Drugom svetskom ratu u Donjoj Gradini, Republika Srpska i Beogradu, Srbija. Sabor smatra da pomenuti spomen kompleksi treba da postanu mesta hodočašća i da se uvrste u plan đačkih i studentskih ekskurzija škola i fakulteta Srbije i Republike Srpske.
Sabor smatra da srpski narod u Crnoj Gori mora biti uvažen u skladu sa vekovnim prisustvom u Crnoj Gori i sadašnjim značajnim učešćem u ukupnom broju stanovnika.
U prvih nekoliko tačaka Deklaracije navode se i detalji o tome ko čini i ko konstituiše Svesrpski sabor.
Svesrpski sabor odbacuje razne nametane prefikse koji su dodavani ispred imenice "Srbi", jer, kako se navodi, pripadnici srpskog naroda imaju pravo da se nazivaju Srbima, ma gde trenutno živeli.
Zaključeno je da će Svesrpski sabor biti održavan svake dve godine i da se očekuje puna realizaciju procesa nacionalnog pomirenja i prevazilaženja istorijskih podela unutar srpskog naroda.
Svesrpski sabor preporučuje institucijama Republike Srbije i Srpske da deluju jedinstveno i koordinisano i da ulože napore kako bi se zaustavila asimilacija Srba u državama regiona, ali i širom sveta.
"Republika Srbija i Republika Srpska treba da održe vezu sa pripadnicima srpskog naroda razvijanjem ličnih, kulturnih, naučnih, sportskih i svih drugih vrsta veza i odnosa", navodi se u jednom od Zaključaka.
Ističe se da Svesrpski sabor, poštujući sve veroispovesti i podržavajući slobodu veroispovesti i prepoznajući nezamenjiv značaj pripadnika srpskog naroda drugih veroispovesti, posebnu zahvalnost odaje Srpskoj pravoslavnoj crkvi koja pod svojim okriljem ujedinjuje najveći deo srpskog naroda.
"Srpska pravoslavna crkva je sačuvala srpski narod u najtežim vremenima i u biološkom, ali i u kulturnom i obrazovnom smislu", navodi se u dokumentu.
Srbiji i Srpskoj je preporučeno da zaštite kulturno nasleđe srpskog naroda koje je ugroženo izvan njihovih teritorija, kao i nesebično pomaganje srpskih manastira i crkava u Dalmaciji, Lici, Slavoniji i u drugim mestima, kao i u Federaciji BiH i Crnoj Gori.
Svesrpski sabor očekuje od državnih organa Srbije i Srpske da osnuju Fond "Deca nam se rađala", a u cilju formiranja i provođenja pronatalitetnih mera.
Sabor preporučuje sačinjavanje usaglašenog plana poljoprivredne proizvodnje Srbije i Republike Srpske i podstiče Srbiju i Republiku Srpsku da dalje razvijaju zajednički ekonomski, kulturni, socijalni, sportski i duhovni prostor, zatim objedinjavanje ponuda, usluga, investicija i resursa u oblastima energetike, rudarstva, turizma, poljoprivrede, bankarstva, finansija i platnog sistema, zdravstva, obrazovanja, saobraćaja i veza i drugim oblastima od nacionalnog značaja radi zajedničkog nastupanja na domaćim i stranim tržištima.
Predlaže se sačinjavanje zajedničkog i ujedinjenog plana infrastrukturnih projekata, traži se zajednički rad u cilju unapređenog koordinisanog nastupa, okupljanju i angažovanju srpske dijaspore u svetu. i smatra da državni organi srpskog naroda treba da ponude narodima u okruženju sporazum o istorijskom pomirenju, trajnom miru i razvoju.
Deklaracija je usvojena na proširenoj sednici vlada Srbije i Republike Srpske, kojoj su prisustvovali predsednici Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsednici dveju vlada, predsednici i potpredsednici parlamenta Srbije i Srpske, predstavnika Srbija iz Crne Gore i Severne Makedonije i patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija, arhijereja i sveštenstva.
Deklaracija će biti prosleđena Narodnoj skupštini Srbije i Narodnoj skupštini Republike Srpske na potvrđivanje.
18.23 - Vučić: Postignut dogovor o srpskom jedinstvu, naši ministri će prvo ići u Banjaluku
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je, na centralnoj manifestaciji prvog Svesrpskog sabora "Jedan narod, jedan sabor - Srbija i Srpska zajedno" na Trgu republike, da je danas veoma važan dan jer je postignut dogovor o srpskom jedinstvu i najavio da će ubuduće svaki ministar u Vladi Srbije prvo ići u Banjaluku, a naša deca prvo će ići na ekskurzije da upoznaju Republiku Srpsku.
18.03 - Dodik: Srbija se, pod Vučićem, oslobodila stranog tutorstva
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da je jedina alternativa srpskom narodu da svoje postojanje veže za svoj državni i nacionalni interes, kao i da se Srbija, pod vođstvom Aleksandra Vučića, oslobodila stranog tutorstva.
17.49 - 2.500 folkloraša Srbije i Srpske igralo Moravac u centru Beograda
U okviru sabora "Jedan narod, jedan sabor Srbija i Srpska zajedno", danas je 2.500 folkloraša iz Srbije i Republike Srpske u centru Beogradu odigralo srpsko kolo Moravac.
17.12 - Počela centralna manifestacija Svesrpskog sabora na Trgu republike
Centralno obeležavanje manifestacije - Prvog svesrpskog sabora "Jedan narod, jedan sabor - Srbija i Srpska zajedno", počelo je danas na Trgu republike u prisustvu predsednika Srbije i Republike Srpske Aleksandra Vučića i Milorada Dodika.
14.11 - Vučić i Dodik obilaze veterane iz Srbije i Republike Srpske u Domu Garde
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, u okviru svesrpskog sabora "Jedan narod, jedan sabor Srbija i Srpska, stigli su u Dom Garde na Topčideru, gde se obraćaju veteranima Republike Srbije i Republike Srpske.
14.05 - Razmenjeni sporazumi između ministara Vlade Srbije i Republike Srpske
Razmena potpisanih dokumenata između resornih ministara u vladama Srbije i Republike Srpske obavljena je danas u okviru Prvog svesrpskog sabora "Jedan narod, jedan sabor - Srbija i Srpska," u prisustvu predsednika Srbije i Republike Srpske Aleksandra Vučića i Milorada Dodika.
13.35 - Jednoglasno usvojena Deklaracija o zaštiti nacionalnih interesa
Na zajedničkoj sednici Vlada Srbije i Republike Srpske danas je jednoglasno usvojena Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
12.55 - Dodik: Srpska će Dan Republike ubuduće obeležavati 15. februara
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik saopštio je danas na zajedničkoj sednici vlada Srbije i Republike Srpske da će Srpska ubuduće 15. februar obeležavati kao Dan Republike Srpske, a da će 9. januar obeležavati kao Dan nastanka Republike Srpske.
12.52 - Bajatović se sastao sa predstavnicima gasnog sektora Republike Srpske
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović sastao se danas u poslovnoj zgradi te firme sa predstavnicima kompanija iz gasnog sektora Republike Srpske, u okviru Svesrpskog sabora koji se održava u Beogradu.
12.42 - Višković: Ovo danas je istorijski dan, štitimo sebe, svoj interes, ne na štetu drugih
Predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković ocenio je, na zajedničkoj sednici vlada Srbije i Republike Srpske, da je danas istorijski dan i poručio da će biti doneta odluka o raspisivanju međunarodnog konkursa za idejno rešenje za izgradnju spomenika posvećenog jasenovačkim žrtvama u Donjoj Gradini i Beogradu.
12.40 - Delegacija Elektroprivrede Republike Srpske posetila EMS
Generalna direktorka Elektromreže Srbije Jelena Matejić ugostila je danas, u okviru Svesrpskog sabora, delegaciju Elektroprivrede Republike Srpske i tom prilikom istakla da je Nacionalni dispečerski centar EMS-a, zajedno sa drugim sistemima i službama, srce elektroenergetskog sistema Srbije.
12.32 - Ministri kulture Srbije i Republike Srpske potpisali su Memorandum o saradnji u oblasti filmske umetnosti
Ministri kulture Srbije i Srpske Nikola Selaković i Željka Stojičić potpisali su danas Memorandum o saradnji Ministarstva kulture Republike Srbije i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske u oblasti filmske umetnosti i drugog audio-vizuelnog stvaralaštva, u okviru Svesrpskog sabora "Jedan narod, jedan saboor - Srbija i Srpska" u Palati Srbija.
12.30 - Ministri poljoprivrede Srbije i Republike Srpske o nastavku saradnje u brojnim oblastima
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Aleksandar Martinović izjavio je danas da se saradnja Srbije i Republike Srpske nastavlja u nizu brojnih oblasti, navodeći dogovor na polju fitosanitarne inspekcije koji će doprineti boljem protoku robe.
12.25 - Vučević: Spremni da zajedno sa Republikom Srpskom radimo na očuvanju nacionalnog identiteta
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je Vlada Srbije jasno spremna da zajednički radi sa vladom Republike Srpske na sprovođenju svih sporazuma i memoranduma, koji će biti potpisani, ali i na očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta, ne ugrožavajući nikoga.
12.20 - Lončar: Srbija i RS nastavljaju saradnju u oblasti zdravstva
Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar poručio je danas da se nastavlja saradnja Srbije i Republike Srpske u oblasti zdravstva i istakao da će Ministarstvo zdravlja Srbije, kao i naši zdravstveni radnici nastaviti da pružaju podršku kolegama iz Republike Srpske.
12.15 - RGZ: Počinje nova era saradnje katastara Srbije i Republike Srpske
Počinje nova era saradnje katastara Srbije i Republike Srpske, poručili su danas na sastanku u Beogradu direktor Republičkog geodetskog zavoda Srbije Borko Drašković i direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP) Republike Srpske Dragan Stanković.
12.05 - Kalinić: Budućim generacijama ostaće i Republika Srpska i snažna Srbija
Nekadašnji predsednik NSRS Dragan Kalinić poručio je, povodom današnjeg Sverspskog sabora u Beogradu, da će budućim generacijama ostati i Republika Srpska i snažna Srbija i upitao: "Šta ćete više od toga".
11.55 - U programu Svesrpskog sabora danas 2.500 fokloraša igra srpsko kolo u centru Beogradu
U okviru sabora "Jedan narod, jedan sabor Srbija i Srpska zajedno", danas će 2.500 folkloraša iz Srbije i Republike Srpske u centru Beogradu igrati srpsko kolo.
11.36 - Dačić: Dva helikoptera za gašenje požara biće smeštena u Republici srpskoj
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da će svaki sektor u MUP napraviti program saradnje sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS) i da je to operativna saradnja od kriminalističke policije do vanrednih situacija, kako bi se videlo šta treba od sporazuma potpisati.
11.20 - Vučić, Vučević i Brnabić priredili doček za najviše zvaničnike Republike Srpske
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik sačekali su patrijarha srpskog Porfirija.
10.53 - Vučić: Molimo se da sve nesloge ostanu iza nas i da pošaljemo poruku mira i ljubavi
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas, povodom prvog svesrpskog sabora "Jedan narod, jedan sabor - Srbija i Srpska" molebanu za Srbiju i Republiku Srpsku u Hramu Svetog Save sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, zvaničnicima najviših instutucija Republike Srbije i Republike Srpske i predstavnicima Srba iz regiona.
10.25 - Porfirije: Srpski narod se sabira za duhovno jedinstvo i mir među svim narodima
Moleban za srpski narod počeo je danas u Hramu Svetog Save, u prisustvu predsednika Srbije i Republike Srpske Aleksandra Vučića i Milorada Dodika, čime je počeo Svesrpski sabor "Jedan narod, jedan sabor - Srbija i Srpska".
09.34 - Cvijanović: Jedan smo i nedeljiv narod
Jedan smo i nedeljiv narod gde god živeli, poručila je srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović.
Cvijanović je to napisala na svom Instagram nalogu povodom početka današnjeg Svesrpskog sabora koji se održava pod sloganom "Jedan narod, jedan Sabor" Srbije i Republike Srpske.
09.19 - Đurić: Svesrpski sabor potrebniji nego ikad, pokazaće jedinstvo naroda gde god bio
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da će se na Svesrpskom saboru u Beogradu pokazati ne samo jedinstvo našeg naroda, ma gde se on nalazio, nego i poslati poruka prijateljstva, saradnje i solidarnosti u zajedničkom pogledu na budućnost.
09.06 - Ristić: Sabor je poziv da se vratimo iskonskim nacionalnim vrednostima
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić rekao je da je Svesrpski sabor, koji se danas održava u Beogradu, u duhu narodne tradicije i da je to potreba da istaknemo svoje nacionalno jedinstvo i saglasje oko najvažnijih državnih i nacionalnih pitanja.
08.37 - Potpisan Memorandum o saradnji MDULS i Ministarstva Republike Srpske
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije Jelena Žarić Kovačević i ministarka uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić potpisale su, u okviru današnjeg Svesrpskog sabora, Memorandum o saradnji između dva ministarstva.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Najava događaja za subotu, 8. jun 2024. godine
Izvor: Capital.ba, 08.Jun.2024
BEOGRAD – Prvi Svesrpski sabor pod nazivom “Jedan narod, jedan sabor – Srbija i Srpska” na kojem će učestvovati predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i najviši zvaničnici institucija Srbije i Srpske, predstavnici Srba iz regiona, kao i crkveni velikodostojnici...