PROPALI RAZGOVORI U ITALIJI,  DODIK NAPUSTIO SASTANAK

Izvor: Kurir, 27.Nov.2011, 20:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PROPALI RAZGOVORI U ITALIJI, DODIK NAPUSTIO SASTANAK

SARAJEVO - Razgovori šest bh. lidera u luksuzu vile na italijanskom jezeru Komo propali su, javila je televizija TV1 čija ekipa se nalazi u ovom italijanskom gradiću.

Naime, kako javlja TV1 lider SNSD Milorad Dodik napustio je sastanak koji je organizirala Fondacija Konrad Adenauer i već je na putu za Banjaluku.

Inače, kako su za TV1 ispričali učesnici ovih razgovora Milorad Dodik i Dragan Čović su tokom dikusije o ustavnim promenama do sada su izneli >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << najradikalnije stavove po pitanjima statusa Republike Srpske i trećeg entiteta, prenosi bosasnski portal depo.

Predsednik Dodik rekao je da je na skupu u Italiji veoma jasno rečeno da decentralizovano uređenje BiH nije nespojivo sa praksom EU.

"Mislim da je veoma jasno danas rečeno da decentralizovano i snažno decentralizovano uređenje BiH nije nespojivo sa praksom EU i da Evropa neće nikada ništa nametati niti će tražiti nekakve modele, jer je to stvar lokalnih političkih struktura", rekao je Dodik u telefonskoj izjavi Srni.

On je naglasio da je za Republiku Srpsku prihvatljiv snažan decentralizovani model uređenja BiH, zasnovan na Dejtonu. "U tom pogledu, treba jačati ulogu entiteta, federalnih jedinica i nastojati da oni budu subjekti svih procesa te da budu uključeni i u procese evropskih integracija, čak do toga da predstavništvo BiH u Briselu ima paritetan broj predstavnika koje šalju niži nivoi vlasti, a ne da to bude neka selekcija na nivou Sarajeva", objasnio je Dodik za Srnu

"Čuli smo i neke evropske političare i poslanike koji kažu da su već umorni od BiH i da se smanjuje interes za nju i da u tom pogledu sve što treba učiniti jeste da se nekako vrati određena dinamika koja je vezana za famoznu priču 'Sejdić- Finci', sistemu pomoći i naravno popisu", istakao je Dodik.

Prema njegovim rečima, skup u Italiji je bila prilika i da se vide dijametralno suprotne pozicije različitih političkih predstavnika o mogućem uređenju BiH.

"Ono što smo mi rekli jeste da želimo da završimo implementaciju odluke 'Sejdić- Finci' i da je to sve što se može uraditi na planu ustavnih promjena te da nije moguće ići ka masovnim ustavnim promenama koje bi značile zahvatanje u bilo koji drugi segment", naglasio je Dodik.

On je naveo da je na skupu u Italiji usaglašen stav da konačno treba dozvoliti da entiteti imaju svoje reprezentativne selekcije na međunarodnim sportskim takmičenjima i da je to nešto što je u Evropi već vidljivo, poput slučaja Velike Britanije.

Skupu su prisustvovali Zlatko Lagumdžija iz SDP-a, Sulejman Tihić iz SDA-a, Milorad Dodik iz SNSD-a, Mladen Bosić iz SDS-a, Božo Ljubić iz HDZ 1990 i Dragan Čović iz HDZ BiH.

Pored političkih lidera BiH, prisustvovali su i poslanici nemačkog Bundestaga, Evropskog parlamenta, te vodeći predstavnici Evropske komisije. Razgovore je otvorila direktorka Fondacije "Konrad Adenauer" u BiH Sabina Volkner.

Povezane

Italija: Počeo sastanak šestorke iz BiH
Pogledaj vesti o: Milorad Dodik

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.