Dodik: U Hrvatskoj počinjen genocid nad Srbima

Izvor: Blic, 03.Feb.2015, 15:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dodik: U Hrvatskoj počinjen genocid nad Srbima

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da je 90-tih godina prošlog veka nad Srbima u Hrvatskoj počinjen genocid, oni su raseljeni i o tome svedoče istorijske, populacione, imovinske i druge činjenice - Srbi su nestali sa ogromnog prostora koji danas čini Republiku Hrvatsku.

- A da ne govorimo o činjenici vezanoj za Drugi svetski rat i nikada presuđenog, nikada vođenog postupka vezanog >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za logor Jasenovac, gde je pobijen ogroman broj Srba i gde su gotovo čitavi prostori ispražnjeni i u današnjoj Republici Srpskoj i u Hrvatskoj, kako bi se pobio jedan narod - rekao je Dodik u zajedničkom obraćanju srpskoj javnosti nakon izricanja presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po uzajamnim tužbama Hrvatske i Srbije za genocid izvršen na hrvatskoj teritoriji od 1991. godine do 1995. godine.

Javnosti su se putem Javnog servisa RTS zajedno obratili predsednik Srbije Tomislav Nikolić i Dodik, a prisutan je bio i premijer Aleksandar Vučić.

Dodik je rekao da će vlasti u Republici Srpskoj poštovati odluku Međunarodnog suda u Hagu, ali ostaje osećaj učinjenog zločina i nepravde nad Srbima koji su najveći stradalnici na prostoru bivše Jugoslavije, u procesu raspada bivše zajedničke države.

Prema njegovim rečima, bilo bi dobro da presuda Međunarodnog suda pravde u Hagu bude podstrek za bolju saradnju Srba i Hrvata, da konačno ostave iza sebe istorijske razmirice i da, kako je rekao, svako učini sve da se krećemo dalje.

- Jedna od dobrih stvari ove presude je da se proglasi amnestija u Hrvatskoj za mnogo pojedinačnih postupaka koji se vode protiv Srba i da se pokaže da je na pravilan način prihavćena odluka Suda u Hagu - kazao je predsednik Srpske.

Osvrnuvši se na medjusobne tužbe za genocid Federacije BiH i Republike Srpske, Dodik je rekao da je ignorisana i zlopupotrebljena činjenica da polovina BiH nije bila za to da se vodi takav postupak.

Međutim, sud je to ignorisao i nije želeo da proveri tu odluku, dodao je on.

- To me dovodi do uverenja da su mnoge odluke i međunarodnih sudova ovakvog tipa politički motivisane - primetio je.

Sumirajući utiske posle presude Mredjunarodnog suda pravde u Hagu, predsednik Srpske je podsetio da je zvanični Beograd i ranije govorio da i Srbija i Hrvatska treba da povuku tužbe za genocid.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dodik: Bio je genocid nad Srbima

Izvor: B92, 03.Feb.2015

Predsednik RS Milorad Dodik izjavio je da je 90-tih godina prošlog veka nad Srbima u Hrvatskoj počinjen genocid...Kako je rekao, Srbi su raseljeni i o tome svedoče istorijske, populacione, imovinske i druge činjenice - Srbi su nestali sa ogromnog prostora koji danas čini Republiku Hrvatsku..."A...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.