Izvor: Nezavisne Novine, 03.Okt.2014, 20:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dodik: Novi pravni put za što veću samostalnost
BANJALUKA - RS će graditi novi pravni put koji će joj omogućiti što veću samostalnost, izjavio je Milorad Dodik, predsjednik RS, na manifestaciji "Oktobarski pravnički dani", koja je održana u petak na Pravnom fakultetu u Banjaluci.
On je istakao da RS postoji u specifičnim uslovima međunarodnog ugovora i Ustava na nivou BiH, koji je nizom mjera visokog predstavnika prekršen.
"Ne može se zanemariti >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << činjenica da su ovdje stranci pokušavali u značajnoj mjeri da derogiraju pravni sistem, rušeći ustavni poredak BiH i ono što smo učinili dosad jeste da smo zaustavili takvo arogantno ponašanje visokih predstavnika da ne prihvatamo njihove dalje intervencije", naglasio je.
Dodatni problem u pravosuđu BiH je, kako je naglasio, to što otuđeni centri moći biraju sudije i tužioce.
"Gotovo da nema prakse u svijetu da tužioce biraju tužioci, jer država je ta koja mora da bira tužioce, zato što tužilac postupa u ime države i tako nas uči pravna praksa, to već zna student na prvoj godini prava. Međutim, ovdje je upravo ta arogancija međunardnih predstavnika i stručnjaka dovela do toga da imate potpuno nakaradan sistem", istakao je Dodik, koji je najavio i sljedeće godine rad na novom Ustavu RS te da je jedna od mogućih varijanti je da se Ustavom RS propiše da se zakoni koji su nametnuti od strane visokog predstavnika mogu primjenjivati u RS samo ako ih odobri parlament RS.
Vitomir Popović, dekan Pravnog fakulteta, je rekao da su "Oktobarski pravnički dani" posvećeni izgradnji i funkcionisanju pravnog sistema RS.
Rajko Kuzmanović, predsjednik Udruženja pravnika RS, je istakao da ova generacija pravnika ima važnu i tešku ulogu u RS i BiH.
Nastavak na Nezavisne Novine...







