Dodik: Nećete dobiti ni pedalj srpske zemlje

Izvor: B92, 06.Okt.2023, 22:30

Dodik: Nećete dobiti ni pedalj srpske zemlje

"Nećete dobiti ni pedalj srpske zemlje", odgovor je Milorada Dodika hrvatskom i bošnjačkom članu Predsedništva BiH Željku Komšiću i Denisu Bećiroviću.

Dodik je poručio Komšiću i Bećiroviću da je predlog zakona o tzv. državnoj imovini isključivo populistički jer je pravno neutemeljen i neustavan. Za Srbe nema slobode bez države, a to podrazumeva i upravljanje imovinom i resursima, kaže Dodik.

Na to su danas ukazali i pravnici iz Republike Srpske >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i regiona.

Njih više od 300 ukazalo je na potrebu jedinstva kada je reč o borbi za očuvanje Srpske i njenih prava.

Domaći, ali i stručnjaci iz regiona saglasni su da je pokušaj otimanja imovine još jedan način za kojim međunarodna zajednica i političko Sarajevo posežu da bi razvlastili Srpsku. Ima li tu prava?

"Pravno tu nema nikakve dileme. Imovina je entitetska, jer entiteti imaju status države, a zna se da su elementi države narod, suverenitet i teritorija", ističe Nebojša Šarkić, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu.

Sve je to Republici Srpskoj dato u Dejtonu, podseća profesor Vitomir Popović. Upozorava da je pokušaj Bećirovića i Komšića da ozakone prepisivanje imovine Republike Srpske na BiH udar na temelje mira u BiH koje je uspostavio Dejtonski sporazum.

"Ako Dejtonski sporazum ne bude važio i za njih, Republika Srpska ima pravo da ide u drugom pravcu, a taj pravac je nezavisnost. Mi smo se borili za nezavisnost Republike Srpske, nismo se nikad zalagali za BiH", jasan je Popović.

Predsednik Srpske kaže da je predlog zakona o tzv. državnoj imovini isključivo populistički, s obzirom na to da je pravno neutemeljen i neustavan. Bećiroviću i Komšiću poručuje da neće dobiti ni pedalj srpske zemlje.

"Već smo rekli sve o pitanju imovine. To pitanje neće biti na dnevnom redu, ni bilo gde na stolu, ni na stolu u Parlamentarnoj skupštini. Prema tome, to je populistička ujdurma. Verujem da će mlađa generacija shvatiti da bez Republike Srpske nema slobode ovdje, a države nema ako nemate resurse i ako njima ne upravljate", ističe Dodik.

Mlađe generacije, bar oni u pravnoj struci, svesni su ozbiljnosti trenutka pred kojim je Srpska. Potvđuje to i student banjalučkog Pravnog fakulteta Dejan Srdić.

Kao budućem pravniku, želja mu je, kako kaže, da znanje usmeri u očuvanje ustavopravne pozicije Srpske.

"Ono što nam se nameće su negativni uticaji koji Republiku Srpsku žele da potisnu kroz predloge normi koje nemaju pravne osnove i uopšte nisu u saglasnosti sa onim na čemu počiva Srpska, a to je Ustav kao najviši pravni akt jedne države", kaže Srdić.

Pravnik Ognjen Tadić rekao je da su dva člana Predsedništva zakonom o tzv. državnoj imovini, između ostalog, pokušali da izbegnu ustavom propisanu koordinaciju. Napominje da se prema Ustavu, Predsedništvo ne može baviti imovinom bez saglasnosti oba entiteta. To je još jedan u nizu antiustavnih aspekata Bećirovićevog i Komšićevoj delovanja, zaključuje Tadić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
Pogledaj vesti o: Milorad Dodik

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.