DODIK: NE ODUSTAJEMO OD REFERENDUMA!

Izvor: Kurir, 29.Apr.2011, 09:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DODIK: NE ODUSTAJEMO OD REFERENDUMA!

BEOGRAD - Biće svašta posle referenduma! Ovako predsednik RS Milorad Dodik najavljuje 19. jun, dan za kad je zakazan referendum na kome će se građani izjašnjavati na pitanje: Da li podržavate nametnute zakone visokog predstavnika u BiH, posebno o Sudu i Tužilaštvu, i njihovu neustavnu verifikaciju u Parlamentarnoj skupštini BiH?

BEOGRAD - Biće svašta posle referenduma!

Ovako predsednik RS Milorad Dodik najavljuje 19. jun, dan za kad je zakazan >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << referendum na kome će se građani izjašnjavati na pitanje: Da li podržavate nametnute zakone visokog predstavnika u BiH, posebno o Sudu i Tužilaštvu, i njihovu neustavnu verifikaciju u Parlamentarnoj skupštini BiH?

- Naš zakon o referendumu uvažio je najbolje pravne tekovine EU. Stavićemo zakon na dnevni red u parlamentu BiH i reći: Dok ovo ne prođe, neće proći ništa! - poručio je Dodik na tribini u organizaciji Tanjuga, na kojoj su učestvovali i Vesna Pešić i profesor FPN Predrag Simić.

Dodik je objasnio šta Srpska očekuje posle referenduma:

- Izmene i dopune Zakona o tužilaštvu i sudu, ukidanje retroaktivne primene zakona, nemešanje u rad nižih sudova, prioritetnu listu ratnih zločina prema Srbima - istraživanje Dobrovoljačke, tuzlanske kolone, zločina Atifa Dudakovića...

Predsednik RS juče je izjavio i da „Srbija ne treba da se meša u političku situaciju u BiH“, kao komentar na stav da „Srbija nikada neće podržati referendum koji bi vodio podeli BiH“.

- Razumeo sam da Srbija ne može biti za teritorijalnu dezintegraciju BiH u momentu kad se bori za svoj teritorijalni integritet na Kosovu. S predsednikom Tadićem delim mnoge zajedničke stavove i verovatno ću se videti s njim, jer to činim svaki put kad dođem u Beograd - odgovorio je Dodik na pitanje da li će ovog puta izostati sastanak s Tadićem.

- Ja sam legalista, poštujem Dejton, želim koordinaciju, a ne majorizaciju. Postoji mehanizam za menjanje odluka u BiH, ali ne prihvatam nametanje. Želim da gradim Bosnu u skladu sa Ustavom BiH i Dejtonskim sporazumom. Nismo mi protiv BiH i njenog međunarodnog političkog kapaciteta i teritorijalnog integriteta, ali smo za to da se poštuje unutrašnje uređenje koje podrazumeva postojanje RS i njenih nadležnosti. Ako nastave da nameću rešenja, ne isključujem ni referendum o statusu. Nismo avanturisti bez pameti i nismo pali s Marsa, ali ovakav tretman nećemo dozvoliti - završio je Dodik.

Ko je i dalje glavna zvezda u SAD

Dodik i Pešićeva imali su nekoliko žučnih polemika na jučerašnjoj tribini.

Pešićeva: Ne razumem šta se desilo s vama i Amerikancima, bili ste glavna zvezda u SAD?

Dodik: I sad sam glavna zvezda.

Pešićeva: A što ne probate da te vaše probleme sa sudovima rešite uz pomoć EU?

Dodik: A šta mislite da radimo pet godina?

Pešićeva: Evo vam Evropska komisija, i mi smo se žalili njima.

Dodik: Evo, vi nam obezbedite uslove kod Evropljana, a ja ću pred referendum pozvati narod da ne glasa. Sve što bismo se dogovorili s Evropljanima palo bi u vodu, jer bi Amerikanci to odmah promenili.

Pešićeva: Vi se žalite na aroganciju drugih, a sad ja moram da se požalim na vašu aroganciju...

Dodik: Vi ovde ste spremni na poslušnost, ja ne.

Ruže za Vesnu Pešić

Na kraju tribine predsednik RS je doskorašnjoj poslanici LDP poklonio ogroman buket crvenih ruža. Dodik je Pešićevu, kao i Simića, pozvao da mu budu gosti u RS.

- Morate da pokažete dobru volju za opstanak BiH, ali mi se čini da to ne radite, i zato mi se ne dopada taj vaš referendum. Slušam turskog predsednika kako priča da svi zajedno moramo u EU. Ući ćemo u EU s Turcima na „sveti nikad“ - poručila je Pešićeva.

OVO DODIK NIKADA NIJE REKAO: Da li ste znali da je...

* Milorad Dodik juče je izneo neke od manje poznatih informacija vezanih za BiH:

* plata visokog predstavnika u BiH Valentina Incka je 25.000 evra, a njegovih referenata 10.000 evra

* Pedi Ešdaun u svojoj knjizi napisao da je dobio 36 miliona evra da razgradi Dejton i centralizuje BiH

* bivši visoki predstavnik u BiH izjavljivao da mu je mandat da u BiH diktaturom nametne demokratiju

* srpskom generalu Đukiću presudu od 25 godina izrekao sudija koji se protiv njega borio na muslimanskoj strani

* sudija koji je radio u bosanskim institucijama branio Ejupa Ganića kad je uhapšen u Londonu

* u parlamentu BiH većinu predstavlja 22 poslanika, toliko imaju Bošnjaci (Srbi 14, Hrvati šest - ukupno 42)

* u Vladi Republike Srpske osam ministara srpske nacionalnosti, ali da ima i 5 Bošnjaka i 3 Hrvata

* Ustavni sud BiH ima devet sudija, od kojih su troje stranci, i redovno s dva predstavnika Bošnjaka preglasavaju Srbe i Hrvate

* u BiH bilo devet institucija, a sada ih ima 83

* Srbima presuđeno 1.100 godina zbog ratnih zločina, a Bošnjacima 43 godine

* Holbruk godinama tvrdio da su Srbi pobili 300.000 muslimana, iako je zvanično utvrđeno da je nastradalo oko 66.000 Bošnjaka, 30.000 Srba i 4.000 Hrvata

* Bakir Izetbegović u svom stanu na zidu drži uramljenu Islamsku deklaraciju, koju je doneo njegov otac Alija, a koju Srbi vide kao uzrok mnogih zala

* BiH predsedavala Savetom bezbednosti u isto vreme kada je označavana kao zemlja koja ugrožava međunarodni mir i poredak

* U Republici Srpskoj ukinuto 56 nadležnosti koje su joj pripadale posle Dejtona ukinuta Vojska RS.
Pogledaj vesti o: Milorad Dodik

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.