
Izvor: S media, 01.Jul.2011, 08:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sučeljavanje Djilasa i Milana Beka
Gradonačelnik Beograda, Dragan Đilas: Dajemo 40 miliona. Ni evro više, ni evro manje. Milan Beko, vlasnik u Luci Beograd: Zašto se ranije niste interesovali za Luku?
Dragan Djilas
Niko ne primorava vlasnika Luke Beograd da Luku proda - izjavio je u četvrtak Tanjugu Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda. - Na javno izrečenu ponudu, na isti način smo i odgovorili.
Gradonačelnik >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Đilas je objasnio da, prema podacima kojima raspolaže, za 92,75 odsto akcija Luke Beograd plaćeno je 37.187.603,02 evra. U međuvremenu, „Vorldfin“ je stekao još 0,9 odsto akcija Luke Beograd i izvršio dokapitalizaciju kompanije.
Beko traži za Luku 74 miliona evra
- Dali smo ponudu da za isti iznos za koji je većinski paket kupljen, isti i otkupimo. Ni za evro više, ni za evro manje - rekao je gradonačelnik.
Prema gradonačelnikovim rečima, Beograd nije banka i ne može nikome da isplaćuje kamate za uložena sredstva ili da ispunjava ekonomska očekivanja prodavca.
Goldoni kupuje fabriku "21. maj"
- Naš jedini interes u ovoj ponudi je da se razreši dugogodišnji spor koji ometa i dalji razvoj lučke delatnosti u Luci Beograd i privredni razvoj ove lokacije - ocenio je Đilas.
Gradonačelnik Đilas je dodao da ukoliko ta ponuda nije prihvatljiva,pišu Novosti, a nastaviće borbu za zemljište za koje tvrdi da ne pripada Luci Beograd, već građanima Beograda.
Milan Beko se povlači iz Srbije
Milan Beko
Zašto se ranije niste interesovali za Luku?
Smatramo da je izjava gradonačelnika Dragana Đilasa pomirujuća i rado prihvatamo predlog da se sastanemo i razgovaramo o razvoju ovog dela grada, lučke infrastukture i drugih urbanističkih sadržaja. Razumećemo grad ako nije u situaciji ili nema interes da plati veću cenu od ponuđenih 40 miliona evra, ali to nažalost, nije bila cena našeg sticanja. Akcije Luke Beograd su nas koštale sa dokapitalizacijom 52.790.814 evra, uz 1,2 miliona evra povezanih troškova: brokera, taksi, oglasa, advokata i analitičara. To čini cenu od 54 miliona evra o kojoj javno govorimo.
Ako već očekujete da se odreknemo projekta koji smo razradili do nivoa da se spekuliše da vredi 2,5 milijardi evra, kako misli jedan uticajni medij, ili bar više stotina miliona evra, kako misli nadležni ministar, onda nismo spremni i da se odreknemo da nam nadoknadite cenu angažovanog kapitala za proteklih šest godina. Luka Beograd nikome nije bila važna toliko godina, pa ni kada je privatizovana, a njeni vlasnici postali uz državu i brojni mali akcionari, njih oko 8.500.
Đilas: Nije sramota biti bogat
Postala je važna tek kada je „Vorldfin“ otkupio, a javnosti pokazan sav njen potencijal. Zašto je naš uspeh u promociji uspavanog gradskog resursa izazvao toliko otpora? Zašto je izostala Vaša podrška? Zašto, nikome do danas, niti u Vladi niti u gradu, ne smetaju na primer, porušeni vojni objekti u Nemanjinoj ulici koji tako stoje već 13 godina? Da li bi se interesovanje vlasti prema tom zanemarenom, a izvanrednom potencijalu probudilo tek da ga je kupio neko od uspešnih srpskih privrednika? Naravno, ne da mu se pomogne već da bi se kompromitovao, kako je to uobičajeno u našoj aktuelnoj populističkoj praksi.
Razrešenje našeg spora može da bude pred sudom, ali može i kroz dogovor. Postalo je više nego jasno, posle sedam godina suđenja i toliko presuda u našu korist, da se spor protiv nas od strane Gradskog pravobranilaštva, vodi radi našeg ekonomskog iscrpljivanja.
(S media foto:Novosti)