Akcija dobrovoljnog davanja krvi po novom zakonu

Izvor: JUGpress.com, 23.Jan.2019, 16:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Akcija dobrovoljnog davanja krvi po novom zakonu

LESKOVAC

U Svečanoj sali grada Leskovca organizovana je akcija dobrovoljnog davanja krvi. Tom prilikom održana je i konferencija za medije na kojoj je Nebojša Cakić, predsednik Upravnog odbora Crvenog krsta, rekao da je omasovljlavanje dobrovoljnog davalaštva krvi jedna od osnovnih funkcija Crvenog krsta.

„Drago mi je što akcija dobrovoljnog davanja krvi u lokalnoj samoupravi je protekla na jedan vrlo dobar način, posebno što je usvajanjem novog Zakona o transfuzionoj >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << delatnosti došlo do promene načina organizovanja davanja krvi. Ovim putem apelujem pre svega na medije da nas ubuduće prate i najavljuju gde će biti akcije dobrovoljnog davanja krvi, jer će se u daljem periodu krv davati samo u organizovanim akcijama poput ove.“

Na pitanje novinara kako je predviđeno funkcionisanje ove službe, s obzirom da će se krv sada skupljati u Nišu, a odatle distribuirati u Leskovac, Cakić je rekao da će Opšta bolnica Leskovac imati status „banke krvi i na tu temu smo juče razgovarali sa predstavnikom Ministarstva zdravlja odakale stižu garancije da će krvi u Leskovcu biti dovoljno. Mislim da to ne sme da bude razlog da se na neki način stave klipovi u točkove dobrovoljnom davalaštvu krvi. Svi smo mi ovde na jednom zadatku, a to je da bude dovoljno krvi za sve građane.“

Akcije dobrovoljnog davanja krvi će ubuduće organizovati Crveni krst, a u planu je da bude četiri takvih akcija mesečno na nivou Jablaničkog okruga.

Direktor Opšte bolnice Leskovac Nebojša Dimitrijević pojasnio je da su novim zakonom naopravljena četiri centra za uzimanje krvi i to su Niš, Kragujevac, Novi Sad i Beograd.

„Svi ostali će biti banke krvi. Način distribucije će biti takav da se naručuje krv za planske operacije, za rezerve krvi koje nam potrebne zbog eventualnih nesreća. Imamo onlajn telefon i garancije da ćemo u roku od sat vremena dobiti krv koja nam bude potrebna. Zakon je donet još 2017. godine i svi Zdravstveni centri i boonice već funkcionišu, osim nas i Vranja. Mi smo poslednji uključeni u taj sistem, jer je to bilo tako planirano.“

Dimitrijević je naznačio i da ovakvim načinom rada više neće pacijenti biti u situaciji da moraju da sami obezbeđuju krv uz pomoć porodice ili prijatelja.

„Ovakvim centralizovanim načinom rada nećemo dolaziti u situacije da negde imamo viška, a negde manjka krvi. Imaćemo stoprocentnu ispravnost krvi, jer će se koristiti najsavremenija analiza kontrole krvi. Ja sam već razgovarao sa direktorima centara koji već funkcionišu na ovaj način i svu mi rekli da je bilo nekih problema u startu, dok se neke tehničke stvari nisu dogovorile i sada sve to funkcioniše bez problema. Što se zaposlenih u Službi za transfuziju tiče, oni će ubuduće imati više posla nego do sada. Novim zakonom je predviđeno i da na svakih sto postelja bude jedan lekar specijalista za transfuziologiju. Do sada je to bilo na dvesta. Oni će aktivno učestvovati sa hirurzima oko operacija, predviđati koliko je potrebno krvi, koliko treba za rezervu…“

Gradonačelnik Goran Cvetanović je podsetio da smo „mi narod koji uvek pravi neki otpor kada su promene ili reforme u pitanju. Šest sati je potrebno kada neko, npr. rođak da krv u leskovačkoj bolnici, dok ta krv ne bude operativna. Mi sada objektivno za 40-ak minuta dobijamo krv iz Kliničkog centra u Nišu, odnosno Službe za transfuziju. S druge strane, mislim da ni mi medicinski radnici nismo bili uvek korektni, pa kada nekom najbližem rođaku treba krv mi kažemo može, ali dajte i vi, bez obzira na krvnu grupu. Mislim da je mnogo korektnije da kad vam dođe pacijent imate krv, a da zamolite rođake i prijatelje kada su ovakve akcije da se odazovu kako bi nekom drugom mogli da pomognu. Praksa je pokazala da je, recimo, Oktobarsku nagradu dobio naš sugrađanin koji je slep, koji je dao krv 220 puta. Dejan Cakić, član Gradskog veća je dao 45 puta krv… Moramo da znamo i da su se velike količine krvi bacale, jer je rok trajanja 45 dana, plus što se daje veliki novac za uništenje te krvi. Sada se pokušava da se novim načinom ova tečnost ceni još više, da budemo korektni prema ljudima čiji rođaci i prijatelji treba da se operišu i veerovatno će, kako to uvek biva na početku, biti i nekih grešaka. Mislim da nam samo treba malo strpljenja i da se ljudi odazivaju akcijama dobrovoljnog davanja krvi, a mi smo tu da pružimo svaki mogući vid podrške.“

I.S.

ANTRFILE: Prosečne mesečne potrebe leskovačke bolnice u poslednjih deset godina su oko 285 jedinica krvi.

PodeliteFacebookTwitterGoogleEmailSkype

I ovo Vam može biti interesantno

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.