Zabrana previše kratkih mini suknji

Izvor: S media, 25.Okt.2010, 17:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zabrana previše kratkih mini suknji

Šef belgijske diplomatije Stiven Vanakere potvrdio je u Luksemburgu da je kandidatura Srbije prosledjena Evropskoj komisiji na izradu mišljenja i potvrdio zadovoljstvo svoje zemlje kao predsedavajuće Uniji zbog pozitivne odluke. Komisija će odmah početi sa izradom mišljenja o kandidaturi Srbije.

Kako Tanjug saznaje iz diplomatskih izvora, u zaključcima Saveta navodi se da je dogovor postignut >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << u petak, nakon prilično dugih i ni malo lakih razgovora medju zemljama članicama i pod uslovom da saradnja Srbije bude pažljivo nadzirana i da se Srbija poziva da poštuje svoje obaveze u vezi sa saradnjom sa Haškim tribunalom.

Prema diplomatskim izvorima, do odluke je došlo pošto je izvršen pritisak na Holandiju koja je ostala usamljena u stavu da se suprostavi tom koraku EU, imajući u vidu da Srbija, prema oceni Haškog tribunala nije dovoljno sarajivala sa tribunalom posebno na traženju i u naporima za hvatanje dvojice begunaca protiv kojih postoji optužnica ovog tribunala, Ratka Mladića i Gorana Hadžića.



Vodeće zemlja EU Nemačka, Francuska i Velika Britanija su insistirale da se odluka za Srbiju donese danas, bez odlaganja.



Šef belgijske diplomatije Stiven Vanakere, koji je danas na konferenciji za novinare potvrdio da je kandidatura Srbije prosledjena EK,izrazio je zadovoljstvo zbog postignutog konsenzusa, istakavši da je ovom odlukom upućen jasan, pozitivan signal Srbiji.

On je, istovremeno, poručio da je ostalo još dosta posla.

File pozdravio odluku Saveta

Zamenik predsednika Evropske komisije Maroš Šefčović izjavio je u Luksemburgu da će Komisija odmah početi sa izradom mišljenja o kandidaturi Srbije.

Uoči sastanka, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton izrazila je nadu da da će Evropskoj komisiji biti naloženo da razmotri zahtev Srbije za punopravno članstvo u EU, prenela je APA.

Ešton očekuje dogovor oko Srbije

Šef nemačke diplomatije Gvido Vesterveleizjavio je da Evropa treba da da doprinos daljem napretku Srbije na putu ka EU.

Dati doprinos daljem napretku Srbije

"Naš stav je jasan. Srbija je pokazala da je kooperativna i korektno se ponašala u Ujedinjenim nacijama, pa bi zato trebalo da damo doprinos daljem napretku Srbije ka Evropi", rekao je Vestervele, uoči početka sastanka Saveta za opšte poslove u Luksemburgu.

Šef diplomatije Luksemburga Žan Aselborn smatra da je Srbija spremna za prosledjivanje kandidature Evropskoj komisiji. Sličan stav izrazili su i zvaničnici Austrije.

"Bilo bi dobro da čitava Evropska unija sada napravi korak u pravcu Srbije", poručio je pred odlučivanje ministar inostranih poslova Austrije Mihael Špindeleger.

Potvrda dobrog puta Srbije

Važan trenutak za Srbiju

Status kandidata zavisi od Srbije

U zaključima Saveta Evropske unije za opšte poslove, usvojenim na današnjem sastanku, navodi se da je Savet odlučio da pokrene proceduru na osnovu člana 49. Sporazuma o Evropskoj uniji i pozvao Komisiju da da svoje mišljenje o srpskoj kandidaturi.

U zaključcima se ističe da se od Srbije očekuje puna saradnja sa Haškim tribunalom.

Uz podsećanje da je kandidaturu predao predsednik Srbije Boris Tadić 22. decembra prošle godine, ministri ističu da će tokom svake naredne faze srpskog puta ka članstvu u EU, biti nadgledana saradnja Srbije s Tribunalom i da će dalji koraci biti propraćeni jednoglasnom saglasnošću Saveta ministara o punoj saradnji sa ovim sudom.

Ističe se takodje da će Savet pažljivo pratiti izveštaje Haškog tužilaštva o napretku Srbije na tom planu.

U zaključcima se takodje podseća da je uslov pune saradnje Srbije s Tribunalom sadržan u Sporazumu o stabilizaciji i prisruživanju i Prelaznom trgovinskom sporazumu i naglašava da je to ključni uslov za članstvo u EU.

Proces evrointegracija sada nezaustavljiv

Svi napori Srbije konačno verifikovani

Savet je u tom smislu pozvao Srbiju da sprovede preporuke Haškog tužilaštva iz izveštaja Savetu bezbednosti UN od juna 2010. godine u kojima se Srbija poziva da pruži podršku u sudjenjima koja se trenutno odvijaju u Medjunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju i hapšenju dva preostala begunca Ratka Mladića i Gorana Hadžića, što bi bili najuverljiviji dokaz saradnje sa tim sudom.

Na osnovu ispoljenog konsenzusa o daljem proširenju EU koji je iskazan u zaključcima Evropske komisije od 14. i 15. decembra 2006, Savet je potvrdio da je budućnost Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji i istakao da napredak svake zemlje pojedinačno zavisi od individualnih napora da se ispune Kopenhaški kriterijumi i uslovi iz S S P.

Savet je dalje zaključio da je od ključnog značaja konstruktivan odnos prema regionalnoj saradnji.

U zaključcima se Savet zalaže za dijalog Beograda i Prištine uz posredstvo EU i visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost i pozdravlja rezoluciju SB UN usvojenu 9. septembra ove godine kao faktor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu.

(Tanjug)

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.