U Srbiji 40.000 funkcionera

Izvor: RTS, 06.Avg.2014, 00:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Srbiji 40.000 funkcionera

Svaki 185. građanin Srbije je funkcioner. Od 2011. kada je počeo da se vodi registar, ima za 20.000 više funkcionera i njihov broj je dostigao 40.000, što je grad veličine Jagodine.

Broj funkcionera u Srbiji se povećava. U tome smo među liderima u regionu, imamo duplo više funkcionera po glavi stanovnika nego Crnogorci. 

Zamenik direktora Agencije za borbu protiv korupcije Vladan Joksimović kaže da u funkcionerskim foteljama sede direktori škola, članovi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << školskih odbora, predsednik države, ministri, državni sekretari, narodni poslanici, sudije, tužioci. 

Pri pomisli na funkcionera uglavnom nam pada na pamet status u društvu, visoka plata, službeni automobil, skupo odelo, sat, penkalo... Registar funkcionera i postoji radi kontrole.

"Intencija zakonodavca je bila da obuhvati sve osobe koje na neki način odlučuju i staraju se o javnoj svojini, pa je u tom smislu bila namera zakonodavca da ih sve objedini i podvede ih pod pojam funkcionera kako bi imali određena prava, ali i određene obaveze", objašnjava Joksimović.

A obaveze su prijavljivanje imovine, prihoda, poklona, kao i odobrenje Agencije za obavljanje više javnih funkcija.

Onih koji to moraju da čine u Srbiji je blizu 40.000, od kojih su gotovo dve trećine aktivni. Ostatak čine bivši, koje Agencija i dalje posmatra kao funkcionere jer i dve godine po prestanku funkcije moraju da traže saglasnost za obavljanje drugog posla.

Pitanje koje se logično nameće je može li ih biti manje. Đorđe Vuković iz "Cesida" kaže da od slučaja do slučaja, od sektora do sektora, od firme do firme, možemo da govorimo da li je nekih pozicija previše ili premalo.

"Možemo da govorimo o tome da je broj poslanika u parlamentu možda veliki, ali bismo mogli da govorimo i o tome da je u nekim institucijama, pokrajinskim ili gradskim, broj odbornika premali", kaže Vuković.

A oni od kojih se očekuje da procene gde ih je više, gde manje, a gde koliko treba, time se, kažu, i bave.

Željko Ožegović, državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, rekao je da je potrebno razdvojiti status funkcionera od službenika zaposlenog u lokalnoj samoupravi.

"Ono što smo kroz ovaj zakon i nacrt zakona o zaposlenima u lokalnoj samoupravi uradili – to je da smo već tu uradili nešto na smanjenju broja funkcionera, menjanjem statusa, položaja pomoćnika gradonačelnika", kaže Ožegović.

I nadležni i stručnjaci jedinstveni su u jednom: od broja državnih funkcionera važnije je da li institucije na čijem su čelu služe građanima, kao i da li su u funkcionersku fotelju seli zbog stručnosti ili ipak zbog partijske pripadnosti.

Ministarstvo državne uprave priprema detaljnu analizu, koja bi, kako najavljuju, trebalo da bude gotova sredinom naredne godine. Tada će se znati u kojim državnim institucijama je moguća reorganizacija, a koje bi mogle da budu ukinute. To će, sasvim sigurno značiti i manji broj funkcionera.  
Pogledaj vesti o: Jagodina

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

U Srbiji 40.000 funkcionera

Izvor: Radio 021, 06.Avg.2014

Svaki 185. građanin Srbije je funkcioner. Od 2011. kada je počeo da se vodi registar, ima za 20.000 više funkcionera i njihov broj je dostigao 40.000, što je grad veličine Jagodine...Broj funkcionera u Srbiji se povećava i u tome smo među liderima u regionu, imamo duplo više funkcionera po glavi...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.