Izvor: Radio 021, 08.Dec.2019, 18:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zbog neplaćanja alimentacije u zatvoru završila 172 roditelja, još 42 njih u kućnom pritvoru

Sto sedamdeset i dva roditelja koja nisu plaćala alimentaciju završila su u zatvoru prošle godine, dok je još 42 završilo u kućnom pritvoru.

Biljana M. iz beogradskog naselja Resnik pre pet godina je stavila tačku na svoj brak, piše "Politika". Za sve to vreme, njen bivši muž nije previše brinuo o izdržavanju njihovog dvanaestogodišnjeg sina. Najčešće bi "zaboravio" da uplati mesečno 10.000 dinara, koliko je iznosila alimentacija koju je sud odredio. Kada Biljana >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << više nije mogla da se sa prosečnom srpskom platom izbori da podmiri redovne troškove života i uobičajene zahteve tinejdžera, tužila je supruga Centru za socijalni rad zbog izbegavanja plaćanja alimentacije.

"Čim ga je centar upozorio da je reč o krivičnom delu, što bi njemu napravilo velike probleme u poslovanju budući da je privatnik, počeo je redovno da uplaćuje dosuđeni novčani iznos. Naravno, nikad nije izmirio dugovanja koja je napravio od 2014, ali ja sam i sa ovim ishodom zadovoljna", kaže za "Politku" Biljana.

Brojke Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je slučaj Biljane M. retkost, da se mnoge priče ne završe opomenom Centra za socijalni rad. Tako je prošle godine podneta 2.151 prijava sudu protiv očeva i majki zbog neplaćanja alimentacije, a optužnica je podignuta u 1.327 slučajeva. Iste godine osuđeno je 1.506 roditelja, među kojima je i 226 žena.

Nije poznato koliko dece u Srbiji ostaje bez alimentacije, budući da pojedini roditelji sporadičnim uplatama stvaraju prividnu sliku kako izmiruju svoje obaveze.

Neplaćanje izdržavanja ne samo da je krivično delo, već je i jedno od najbrojnijih prestupa u grupi dela protiv braka i porodice. Ispred je samo nasilje u porodici. Zbog izbegavanja alimentacije moguće je dobiti i zatvorsku kaznu na koju su prošle godine osuđena 172 roditelja i još 42 su se našla u kućnom pritvoru. Ipak, najčešće se izriču uslovne kazne i njih je dobilo 1.227 očeva i majki.

Osim roditelja koji ne ispunjavaju svoju obavezu, u borbi za ostvarenje ovog prava mogu se tužiti i detetovi najbliži srodnici, a to su najčešće babe i dede. To se dešava u slučajevima kada je dugovanje nemoguće naplatiti, jer je roditelj koji duguje alimentaciju duže vreme bez posla i ne poseduje nikakvu pokretnu ili nepokretnu imovinu.

Od 1. januara sledeće godine počinju da se primenjuju izmene i dupune Zakona o izvršenju i obezbeđenju, pa će naplata neuplaćenih alimentacija ponovo biti u nadležnosti javnih izvršitelja. Podsećanja radi, kada je 2016. počeo da se primenjuje pomenuti zakon izvršitelji su se bavili i alimentacijama, ali zbog nepreciznosti zakonske odredbe o nadležnosti za naplatu ove vrste potraživanja Vrhovni kasacioni sud je zauzeo stav da je to ipak nadležnost suda. Međutim, to je sad opet promenjeno.

U Komori javnih izvršitelja za "Politiku" objašnjavaju kako se može sprovesti prinudna naplata.

"Na primer, može se odrediti prenos novčanih potraživanja, prenos zarade ili novčanih sredstava sa svim računa, prodaja pokretnih stvari i nepokretnosti roditelja koji dobrovoljno ne ispunjava obavezu koju ima prema detetu. Izmenama zakona, čija primena počinje sledeće godine, kod sprovođenja izvršenja na zaradama i penzijama dužnika povećan je limit iznad kojeg ne može da se sprovodi prinudna naplata. Ali izuzetak je zakonsko izdržavanje kada se izvršenje može sprovesti do polovine primanja", navode u Komori za "Politiku".

Koliko će iznositi alimentacija propisuje Porodični zakon. Međutim, u praksi sudije moraju da uzimaju u obzir i mogućnosti roditelja - da li je u potpunosti radno sposoban, zdrav, da li živi u sopstvenom domu...Ako otac ili majka imaju redovna primanja alimentacija se određuje u iznosu koji ne sme biti manji od 15 odsto primanja ni veći od 50 odsto. Ukoliko radi na crno ili je bez posla ne znači da će biti oslobođen obaveze izdržavanja deteta. Tada se određuje konkretna suma koja ne bi smela da bude manja od 5.000 dinara mesečno po detetu.

Autor: Politika

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Pogledaj vesti o: Izbori

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.