Izvor: B92, 13.Mar.2008, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tadić raspisao izbore
Beograd -- Predsednik Republike Boris Tadić potpisao je ukaz o raspuštanju Skupštine i raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora.
Predsednik je doneo ukaz kojim raspušta parlament i istovremeno je raspisao izbore za narodne poslanike, koji će se održati istog dana kada i već zakazani pokrajinski i lokalni izbori. Vlada Srbije predložila je raspuštanje parlamenta, uz obrazloženje da više nema jedinstvenu i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zajedničku politiku, što je onemogućava da utvrđuje i vodi politiku države.
"Izbori su demokratski put na kome će građani reći kako Srbija treba da se razvija u godinama koje dolaze. Ovo je nova šansa da ojačamo naše kapacitete za odbranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje, da ojačamo našu ekonomsku perspektivu kroz proces evropskih integracija, da potvrdimo demokratski kapacitet društva i da menjamo stvari nabolje", kaže se u saopštenju predsednika.
Tadić je pozvao sve učesnike da kampanja bude fer i korektna i da protekne u mirnoj i demokratskoj atmosferi, "kako bi Srbija dobila stabilne institucije koje će u narednim godinama efikasno raditi na dobrobit svih građana Srbije".
Podsetimo, predsednik Skupštine Oliver Dulić razgovarao je juče sa šefovima poslaničkih grupa i obavestio ih da neće biti nastavljena prva sednica prolećnog zasedanja.
Dulić pozdravio raspisivanje izbora
Liste do 27. aprila
Stranke, koalicije i grupe građana koje budu želele da učestvuju na vanrednim parlamentarnim izborima, izborne liste Republičkoj izbornoj komisiji treba da dostave najkasnije do 27. aprila.
Prema Zakonu o izboru narodnih poslanika, RIK je dužan da zbirnu izbornu listu proglasi najkasnije deset dana pre održavanja izbora, odnosno do 1. maja. Redosled izbornih lista, sa imenima svih kandidata, na zbirnoj izbornoj listi utvrđuje se prema redosledu njihovog proglašavanja.
Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić ocenio je da je raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora najlogičniji izlaz iz duboke političke krize, nastale usled nepostojanja konsenzusa u vladajućoj koaliciji oko nastavka evropskih integracija.
Kakao se navodi u saopštenju iz njegovog kabineta, Dulić je pozdravio održavanje izbora 11. maja i izrazio očekivanje da će nova skupštinska većina i vlada biti u stanju da obezbede bolji život svih građana Srbije kroz ubrzavanje evropskih integracija i uz očuvanje teritorijalnog integriteta zemlje.
On je zahvalio i svim poslanicima aktuelnog saziva parlamenta "na kreiranju atmosfere međusobnog razumevanja i uvažavanja".
"Posledica toga bilo je usvajanje velikog broja važnih zakona, posebno onih proisteklih iz Ustavnog zakona o sprovođenju Ustava Srbije", navodi se u Dulićevom saopštenju.
Predsednik Srbije Boris Tadić raspustio je danas Skupštinu i raspisao vanredne parlamentarne izbore za 11. maj.
Tadić je ukaz o raspuštanju Skupštine Srbije doneo na obrazloženi predlog Vlade.
RIK formirao radnu grupu
Republička izborna komisija formirala je večeras radnu grupu za izradu predloga uputstva za sprovođenje Zakona o izboru narodnih poslanika, kao i za obrasce i pravila o radu biračkih odbora.
RIK je ovlastio tu radnu grupu da predloži izmene poslovnika, kojim bi se omogućio efikasniji rad.
Predlog za izmenu poslovnika predložio je član RIK-a Zoran Balinovac. On je objasnio da bi se izmena poslovnika odnosila na situaciju da se donese odluka kojom se menja postojeće pravno stanje u radu RIK-a, ili kada u postupku sprovođenja izbora, komisija ne dobije većinu glasova.
Komisija je, takođe, ovlastila radnu grupu da formuliše moguće probleme sa kojima će se susretati RIK u budućem radu, i o kojima će se, na narednoj sednici, izjasniti.
Vlada i Skupština: Samo neodložni poslovi
Ustav Srbije nalaže da raspuštena Skupština i Vlada, čiji je mandat prestao, obavljaju samo tekuće ili neodložne poslove određene zakonom.
S obzirom na to da je predsednik Srbije Boris Tadić raspustio Skupštinu i raspisao vanredne parlamentarne izbore, time je prestao mandat Vlade jer, po Ustavu, mandat vlade prestaje pre isteka vremena na koje je izabrana, "izglasavanjem nepoverenja, raspuštanjem Narodne skupštine, ostavkom predsednika vlade i u drugim slučajevima utvrđenim Ustavom".
Zakon o Vladi Srbije predviđa da vlada kojoj je prestao mandat obavlja samo tekuće poslove, ne predlaže zakone i druge opšte akte niti donosi propise, izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok, ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane, prirodna, privredna ili tehnička nesreća.
Skupština može da obavlja samo neodložne poslove, a ni Ustav ni Poslovnik o radu Skupštine ne preciziraju o kojim je poslovima reč.
Novi saziv Skupštine Srbije treba da se konstituiše najkasnije do sredine juna, a krajnji rok za izbor vlade ističe sredinom septembra.







