
Izvor: B92, 04.Nov.2010, 10:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tači za vladu sa Pacolijem i Srbima
Beograd -- Tačijev plan je da novu vladu napravi s Bedžetom Pacolijem i manjinama, prvenstveno Srbima, ocenjuje Agron Bajrami, iz prištinskog lista Koha ditore.
Bajrami, glavni i odgovorni urednik lista, je dodao da ta kalkulacija može biti prerana zbog mogućnosti da Pacoli ne pređe cenzus.
"Takav razvoj bi mogao otvoriti neke nove kombinacije, koje bi mogle rezultirati i time da Kosovo ne dobije vladu odmah po završetku izbornog procesa i konstituisanja parlamenta", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekao je Bajrami, za Danas.
On je oceni da će se prevremeni izbori održati bez prave izborne reforme, kao i s veoma kratkim vremenom za dobru organizaciju, "što znači da će faktor manipulacije glasovima biti veći”.
To je samo po sebi prednost za veće i organizovanije partije, od kojih je Tačijeva DPK i najveća i najbolje organizovana. Mislim da će DPK zadržati ili čak za malo povisiti procenat glasova, od 32 do 35 odsto.
DSK će nastaviti s trendom pada, tako da je veoma moguće da posle izbora više ne bude drugi, a može se dogoditi i da padne na četvrto mesto” smatra Bajrami.
On je ocenio i da su kandidati za drugo mesto AAK Ramuša Haradinaja i "Samoopredeljenje" Aljbina Kurtija, cenzus može pređe građanska Partija novog duha, a da se ostale političke partije Abanaca bore za izborni prag.
Dijalog sa Beogradom
"Tehnički dijalog s Beogradom je još jedan od elemenata koji su uticali na unutrašnja politička dešavanja na Kosovu. Mislim da je sasvim jasno da, u vremenu kada Vlada ima limitiran mandat, premijer može slobodno računati da će međunarodna zajednica, pre svih Brisel, imati mnogo razumevanja i da ga neće terati da previše ispruži ruku Tadiću”, rekao je Bajrami.
On je dodao da će posle izbora "ukoliko se ostvari ono što Tači očekuje da dobije novi četvorogodišnji mandat i još jaču parlamentarnu većinu” premijer Kosova biti u mnogo boljoj poziciji da razgovara s Beogradom i da u tim razgovorima pristane na određene ustupke.
"Odnosi Kosova i Srbije određuju naš pojedinačni odnos sa EU. Ne može se Srbija, a ni Kosovo, nadati članstvu u EU sve dok među nama postoje nejasnoće. To znači, Srbija će morati da prizna Kosovo ili da prizna da nezavisno Kosovo postoji, i moraće pristati na to da Kosovo može postati član EU i UN kao samostalna država”, rekao je Bajrami i dodao da će Kosovo u isto vreme morati da pristane na neke "nove aranžmane i dodatne ustupke prema Srbiji, a sever se tu redovno pominje”.
On je ocenio da "to neće ići do podele Kosova, ali može ići do autonomije za Srbe na severu”.