
Izvor: B92, 10.Feb.2020, 12:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Smanjenje cenzusa i lokalni izbori: Politički šarenije ili rasparčanije skupštine
Kako će prag od tri odsto promeniti politički život u manjim mestima?
Skupština Srbija je usvojila izmene Zakona o izboru narodnih poslanika i Zakona o lokalnim izborima - kako će ove promene uticati na lokalne izbore?
Ovom odlukom je nekadašnji izborni cenzus od pet odsto smanjen na tri odsto, pa će više stranaka i kandidata imati priliku da uđu u lokalne skupštine, kažu analitičari.
Ipak, oni upozoravaju da to može dovesti i do političke >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nestabilnosti, kao i do jačih pritisaka na "male" kandidate.
Kandidatima u pojedinim izbornim jedinicama u Srbiji za prelazak cenzusa možda će biti dovoljni glasovi šire rodbine i prijatelja.
Na poslednjim lokalnim izborima u aprilu 2016. u Ražnju je glasalo 4.377 ljudi, u Trgovištu 3.829, dok je u Crnoj Travi glasala 1.031 osoba.
Da je tada ova odluka bila na snazi u Crnoj Travi bi cenzus prešla svaka stranka i grupa građana koji bi mogla da obezbedi 31 glas.
Ključne posledica smanjenja cenzusa na lokalnim izborima biće "fragmentiranje", odnosno rasparčavanje lokalnih parlamenata, saglasni su Nedeljkov i Klačar.
"Niži cenzus svakako znači potencijalno veću šansu da više manjih partija ili grupa građana uđe u parlament, ali ja to ne bih zvao iz ove perspektive reprezentativnost već fragmentiranost - naročito u momentu kada se programi kao takvi ne nude biračima", navodi Nedeljkov.
I Nedeljkov i Klačar kažu da posledica fragmentacije može biti nestabilnost vlasti.
"Mislim na činjenicu da možemo da imamo veoma veliki broj stranaka koji će biti u lokalnim skupštinama i vrlo verovatno u parlamentu.
"To može pod određenim okolnostima da dovede do nestabilnosti funkcionisanja izvršne vlasti", kaže Klačar.
Promena odborničkih grupa, odnosno "preletanje" odbornika iz opozicione u vladajuću stranku ili koaliciju, trenutna su politička realnost Srbije, ali i nešto što bi moglo biti pojačano sa smanjenjem cenzusa.
Nedeljkov kaže da fragmentacija može da otvori "ozbiljan prostor za pritisak na male poslaničke grupe, na potencijalnu korupciju".
"Govorimo o preletanjima. Crta je kao organizacija pratila preletače u lokalnim skupštinama i imali smo situaciju da je trećina parlamenata pretrpelo post-izborne promene upravo zbog preletača.
Prošlog vikenda su Savez za Srbiju i Pokret slobodnih građana doneli Deklaraciju o bojkotu izbora.
Jedan od lidera SZS i predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić je tom prilikom okupljenima poručio da na dan izbora ostanu kući i da ne izlaze na "republičke, lokalne ili pokrajinske izbore jer je jedini pravi put, put totalnog bojkota".
Međutim, ovih dana se u javnosti govori o eventualnom izlasku na lokalne izbore u Šapcu i Paraćinu, jednim od retkih mesta u kojima Srpska napredna stranka nije na vlasti.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Izvor: BBC News na srpskom