Izvor: B92, 15.Feb.2012, 17:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sirija: Ustav pa posle izbori
Bejrut -- Parlamentarni izbori u Siriji biće održani 90 dana posle usvajanja novog ustava o kome će se građani izjašnjavati na referendumu 26. februara.
Novim ustavom je predviđeno uvođenje višepartijskog sistema u Sriji kojom već skoro pola veka upravlja partija Baas predsednika Bašara al-Asada, protiv čije vlasti već 11 meseci traju žestoke demonstracije.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Sirijska televizija je javila i da će prema nacrtu ustava predsednik moći da ima najviše dva mandata od po sedam godina. Prema sadašnjem ustavu nije ograničen broj sedmogodišnjih mandata za koje predsednik može biti biran.
"Politički sistem države biće zasnovan na principu političkog pluraliteta, a demokratija će biti praktikovana kroz glasački sistem", navela je televizija.
U skladu sa nacrtom ustava, nove stranke neće moći da budu zasnovane na religiji, profesiji ili regionalnim interesima.
Prema postojećem ustavu, koji je poslednji put menjao Asadov otac Hafez al-Asad još 70-ih godina, nije predviđen politički pluralizam i u njemu piše da je vladajuća Baas partija "lider države i društva".
Tako je Asadov otac bio predsednik Sirije 29 godina, a Asad tu funkciju obavlja od njegove smrti pre 11 godina, podseća Rojters.










