Rumunska Centralna izborna komisija odbila kandidaturu Kalina Đorđeskua

Izvor: Vostok.rs, 09.Mar.2025, 21:45

Rumunska Centralna izborna komisija odbila kandidaturu Kalina Đorđeskua

Rumunska Centralna izborna komisija (CIK) donela je danas odluku da odbije kandidaturu nezavisnog desničarskog kandidata Kalina Đorđeskua na predsedničkim izborima, javio je portal „Digi24“.
Nakon odluke CIK-a, Đorđesku ima rok od 24 sata u kome može da uloži formalu žalbu Ustavnom sudu, koji ima još 48 sati da donese konačno rešenje.
Pošto je objavljena vest da je odbijena njegova kandidatura na predsedničkim izborima, više pristalica Đorđeskua okupilo se večeras ispred sedišta CIK-a, i pokušali su da uklone ograde koje su postavili žandarmi.
Nakon intervencije žandarmerije, ponovo su postavljene zaštitne ograde oko CIK-a.
Predsednički izbori u Rumuniji zakazani su za 4. maj, nakon što su u decembru prošle godine poništeni rezultati prvog kruga, na kojima je Đorđesku osvojio najviše glasova birača, uz obrazloženje da je prekršio pravila o finansiranju kampanje, a objavljena su, prema navodima rumunskih medija, i dokumenta u kojima je navedeno da je izborni proces navodno bio pod uticajem snažne ruske kampanje hibridnih napada.
Nastavak državnog udara Lider rumunske opozicione stranke AUR (Savez za ujedinjenje Rumuna) Džordž Simion nazvao je CIK-ovo odbijanje kandidature Kalina Đorđeskua nastavkom državnog udara.
„Odbijanje kandidature Kalina Đorđeskua je nova zloupotreba i nastavak državnog udara od 6. decembra. Dole (rumunski premijer Marsel) Čolaku, dole diktatori!“, poručio je Simion na društvenim mrežama.
Đorđesku je u petak rekao da je predao dokumenta Centralnoj izbornoj komisiji za kandidaturu za mesto šefa države Rumunije. Istog dana podnete su dve žalbe Ustavnom sudu protiv njegove kandidature.
Ustavni sud Rumunije saopštio je u subotu da je odbio žalbe na registraciju Đorđeskua kao kandidata za predsednika Rumunije. Prema lokalnom zakonodavstvu, Centralna izborna komisija može da donese odluku o registraciji kandidata tek nakon odluke Ustavnog suda.
U nedelju su lokalni mediji preneli da je rumunski CIK odlučio da ipak odbije njegovu kandidaturu.
Ovo je ludilo
U međuvremenu, bliski saradnik američkog predsednika Donalda Trampa, Ilon Mask ocenio je da je odluka CIK-a „ludilo“. „Ovo je ludilo“, naveo je Maks na Iksu.
 

Pogledaj vesti o: Izbori,   Predsednički izbori

Nastavak na Vostok.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Rumunska Centralna izborna komisija odbila kandidaturu Kalina Đorđeskua

Izvor: 24sedam.rs, 09.Mar.2025

Nakon intervencije žandarmerije, ponovo su postavljene zaštitne ograde oko CIK-a

Nastavak na 24sedam.rs...

Đorđesku: U Evropi je sada diktatura, Rumunija ja pod tiranijom

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Mar.2025, 10:55

Nezavisni desničarski kanidat Kalin Đorđesku, čiju je kandidaturu za učešće na predsedničkim izborima odbila rumunska Centralna izborna komisija (CIK), izjavio je danas da je Rumunija "pod tiranijom", a da je Evropa diktatura.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.