
Izvor: B92, 21.Dec.2016, 13:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rumunija dobija premijerku i to islamske veroispovesti?
Lider socijaldemokrata Liviu Dragnea, čija je stranka pobedila na parlamentarnim izborima, predložio je Sevil Šajde za premijera te zemlje.
Ukoliko ona bude izabrana biće prva žena na toj funkciji.
Šajde će, ako bude izabrana, biti i prva muslimanka na toj poziciji u Rumuniji, prenosi AP.
Predsednik Rumunije Klaus Johanis obaviće konsultacije sa političkim liderima pre nego što kandidata predloži parlamentu.
Dragnei je zabranjeno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da bude premijer, jer je osuđen za izbornu prevaru.
Šajde, koja je manje poznata javnosti, bila je ministarka za regionalni razvoj šest meseci u 2015, a prethodno je u tom ministarstvu radila od 2012. godine.
Socijaldemokratska partija ubedljivo je pobedila na izborima 11. decembra i dobila 221 predstavnika u parlamentu sa 465 poslaničkih mesta, ali nema većinu zbog čega se sa Alijansom liberala dogovorila da formira koaliciju.