
Izvor: Vostok.rs, 15.Maj.2012, 12:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Predsednički izbori u Srbiji: kandidata dva, put jedan?
15.05.2012. -
Drugi krug predsedničkih izbora održaće se ove nedelje u Srbiji. Na dužnost šefa države pretenduje lider Demokratske stranke Boris Tadić i predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić.
Verovatno bi u svakoj evropskoj zemlji razlika od 0,27% pred drugi krug obećavala velike profite vlasnicima kladionica. Ali Srbija je po svemu sudeći izuzetak iz pravila, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << zato što 10 hiljada glasova za koliko je Tadić pretekao svog večitog rivala Nikolića u prvom krugu cveće u poređenju sa glasovima lidera socijalista Ivice Dačića i drugih partnera Demokratske stranke koji će u drugom krugu nerovatno otići Tadiću. Otprilike istu situaciju smo videli 2008. godine, kada je Nikolić još kao zamenik predsednika SRS pobedio u prvom krugu predsedničkih izbora.
Novinar TV kanala Raša Tudej Konstantin Kačalin seća se: pred izbore 2008. godine Nikolić je govorio da se orijentiše pre svega na Moskvu. Tadić je takođe uključio rusku prestonicu u spisak prioritetnih pravaca, dodavši uz nju Brisel i Vašington.
Da istaknemo da je privrženost ovim poslednjim Tadić dokazao za ove četiri godine više nego dovoljno – nizom fundamentalnih ustupaka povodom Kosova koji se malo razlikuju od priznanja njegove nazavisnosti. Nikolić je zamenio Srpsku radikalnu stranku Naprednom, mnogo lojalnijom prema EU.
Mišljenje Konstantina Kačalina:
Tadić obećava Srbija i EU, i rešenje problema Kosava, Nikolić u celini ima isti politički program. Ispada da ljudi koji treba da vode Srbiju napred za sada ne mogu da podele vlast između sebe. Šanse su za Nikolića prilično ozbiljne, ali sada je vrlo teško reći ko će pobediti. U svakom slučaju čini mi se da razlika između kandidata neće premašiti 1-2% glasova.
Ipak istoričar balkanolog, docent Moskovskog državnog univerziteta Vadim Prozorov smatra da sa tačke gledišta logike predizborne borbe ispravnija bi bila pobeda Nikolića.
Zato što je jedno od glavnih pitanja ove kampanje ekonomsko stanje Srbije, koje se ozbiljno pogoršalo za vreme uprave Tadića. Ali jasno je da za vreme izbora značaj ima mnoštvo raznih faktora, zato mi se čini da će Tadić ipak zadržati predsedničku fotelju.
Drugo ključno pitanje na izborima je da li kandidat podržava stupanje u EU ili ne, nastavlja Vadim Prozorov.
Većina u Srbiji se slaže da treba stupiti u EU. Odatle takva neodređenost u Nikolićevom programu, koji se dugo kolebao, prelazi sa jednih pozicija na druge. Sada on shvata da treba da deli i prenosi stav većine. Jasno je da ako on postane predsednik, njegov program će morati da predvidi dalju evrointegraciju, istina, za to stupanje će morati da se plati puna cena i da se prizna nezavisnost Kosova...
Tomislav Nikolić je nekoliko puta izjavio da se nikada neće saglasiti na takav zahtev EU. Ali da li je zaista na to spreman lider napredne stranke? Ako nije, onda je možda u pravu predstavnik radikala koji je izjavio: U drugom krugu mi ne možemo i nećemo da podržimo kadidate koji nude ista rešenja.
Sa druge strane, šta još preostaje presedničkim kandidatima? Da se setimo šta je 2007. izjavio Tadiću tadašnji pomoćnik državnog sekretara SAD Daniel Frid: pošto je Milošević izgubio Kosovo onog dana kada je stupio u rat sa NATO-om, Srbija više ne mora da bira između Kosova i Evrope. Vi možete da birate Evropu ili ne, rekao je tada činovnik u privatnoj atmosferi, a njegove reči je objavio nekoliko godina kasnije resurs Vikiliks.
Ovaj spolja nametnuti izbor, pošteno govoreći, ubija svaku ingrigu predsedničkih izbora u Srbiji.
Izvor: Golos Rossii, foto: EPA
Pogledaj vesti o: Izbori, Boris Tadić, Predsednički izbori