Izvor: BKTV News, 25.Apr.2012, 23:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Predizborna kampanja: ”Požutelo” javno mnjenje
Izborna kampanja stranaka je najčešće sastavljena od političkih želja sa ciljem da se kroz javnost pridobiju glasači. Izbore u Srbiji 2012. godine karakteriše apsolutna medijska i propagandna dominacija DS uz primenu „totalne propagande“. Forma „žuto-crne“ propagande je korišćenje raznih formi senzacionalizma, političkog preuveličavanja favorita DS Borisa Tadića i minimiziranje njegovog konkurenta za predsednika >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << Srbije lidera SNS Tomislava Nikolića.
Medijska kampanja lidera DS Borisa Tadića rađena je u „socijalrealističnom stilu“ podizanjem Borisa Tadića do stepena „spasitelja“ Srbije. Propaganda DS prema lideru SNS je takva da se Nikolić tretira kao „politički mračna“ ličnost sa stalnim nedoslednostima. Cilj je, dakle, da se preko medija utiče na orijentaciju građana, posebno neopredeljenih i onih koji loše žive da ne glasaju za Nikolića, iako on nije bio vlast i doveo državu i naciju u tešku socijalnu i ekonomsku situaciju.
Mediji su pod apsolutnom kontrolom DS, čak više nego u vreme SPS pred peti okotobar 2000.godine. Dakle, radi se o svesnom „ispiranju mozgova” građana Srbije. Kroz „žutu“ propagandu glasačima se šalju pretnje da ukoliko pobedi Tomislav Nikolić u Srbiji će nastati haos i povratak na devedesete godine prošlog veka. Sve ovo ukazuje na suštinsku slabost vlasti i predsendičkog kandidata. Logika politike pokazuje da stranka koja želi da se održi na vlasti, a ima dobre rezultate i ugled kod građana ne mora da primenjuje negativnu propagandu usmerenu ka konkurenciji. Budući da DS nema uticaj u biračkom telu kakav je imala 2008. godine prinuđena je da primeni forme „prljave kampanje”. Posebno se koriste sondaže javnog mnjenja kao vid pritiska na biračko telo kao oblik „ekstrmenog spinovanja”. Većina istraživanja javnog mnjenja do sada pokazivala je bolje rezultate SNS i Tomislava Nikolića od DS i Borisa Tadića. Kako se približavaju izbori uticaj SNS i Nikolića navodno se topi pred DS i Borisom Tadićem. Šta iza toga stoji?
Može se reći da DS korsiti kao dosadašnja vodeća partija u vlasti sve izobne trikove. Primera radi, u istraživanju Međunarodnog republikanskog instituta sprovedenog 8. i 9. aprila na uzorku od 1.422 ispitanika stoji da Tadića podržava 31 odsto građana, a Nikolića 28 odsto. Kada je reč o parlamentarnim izobrima, po istim istraživanjima Međunarodnog republikanskog instituta može se videti da je rejting SNS – 27 odsto, a sledi koalicija „Izbor za bolji život“ sa 24 odsto i koalicija oko SPS-a sa 12 odsto. Po osam odsto podrške imaju Preokret URS i DSS.
Iza ove ankete krije se jasna nelogičnost. Partije prave uticaj prema snazi svojih lidera u Srbiji, a ne po jačini same stranke. Ako je SNS kao partija stoji bolje kod birača od DS, a kampanju za stranke vode lideri obe partije, onda nije dovoljno ubedljiva argumentacija da je rejting Borisa Tadića za tri odsto veći od Tomislava Nikolića, a DS je slabija za tri odsto od SNS. Kamapnju obe partije suštinski vode i upravljaju lideri stranaka. Ovde se može uočiti klasično „štimovanje“ podataka dobijenih anketiranjem građana.
Demokratska stranka je preko jedne druge agencije „Ipsos stratedžik marketinga“ i Radio-televizije B92 prikazala jedno drugo istraživanje javnog mnjenja. Po tom istraživanju 88 odsto birača Demokratske stranke smatra da Srbija treba da postane član Evropske unije, 86 odsto pristalica Liberalno demokratske partije, a samo 39 odsto birača Srpske napredne stranke. Ovde se želi jasno staviti do znanja da SNS i njen birački potencijal nije uveren dovoljno u „ideologiju” EU i da SNS nije suštinski za „evropskii put” Srbije. Tako su ankete postale sastavni deo političkog rata stranaka, pre svega Demokratske stranke koja ne želi da ispusti vlast i zato koristi sve vidove političke borbe, pa i one nedolične velikim strankama.
Tomislav Kresović
Tweet
Pogledaj vesti o: Boris Tadić













