Monopolisti svakom „ukradu“ 500 evra

Izvor: Glas javnosti, 06.Jul.2008, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Monopolisti svakom „ukradu“ 500 evra

BEOGRAD - Da bi Vlada Srbije mogla da se izbori sa monopolima u Srbiji, prvo mora da promeni zakone, proširi ovlašćenja Komisije za zaštitu konkurencije, osnuje istraživačke institucije, ali i da učini da sama država prestane da se ponaša kao monopolista, ocena je ekonomista i predstavnika potrošača.

Borba sa monopolistima, pre svega u trgovinskoj delatnosti, najavljivana je u više prethodnih vlada. I pored toga, >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << trgovačke marže, zarada trgovine koja se ugrađuje u cenu proizvoda, u hipermarketima u Srbiji su ostale nepromenjene, odnosno od dva do četiri puta su veće nego u EU. Dok su kod nas marže 25 do 30 odsto, u zemljama Evrope su osam do 18 odsto. Marže u Srbiji su toliko visoke da bi, prema nekim procenama, jedna prosečna porodica mogla da uštedi i do 40 evra mesečno, ili blizu 500 evra godišnje.

Miladin Kovačević, saradnik Ekonomskog instituta, ističe da je istraživačka institucija preko potrebna, ali da je manje važno kako će biti organizovana - da li u vidu instituta, kao posebno odeljenje državne statistike ili sektor Ministarstva trgovine, već je bitno da daje odgovarajuće nalaze, po uzoru na sistem koji već postoji u EU. „Ta institucija bi se bavila merenjem stepena monopolizacije tržišta, kapitalizacije i tome slično“, objašnjava on. Kovačević dodaje da ne treba zaboraviti i da Zakon o zaštiti konkurencije nije dobar i da bi ga trebalo menjati.

Predstavnici Udruženja potrošača, sa druge strane, smatraju da vlada treba prvo da se izbori sa monopolima „u svom dvorištu“.

- Država je monopolista jer kontroliše javna preduzeća kao i koštanje njihovih usluga. Sve se to preliva na cene, a zatim i na potrošače, koji su sigurno najzainteresovaniji za borbu protiv monopola jer plaćaju najveću cenu od svih učesnika na tržištu - kaže Edina Popov, predsednik Upravnog odbora Asocijacije potrošača Srbije, prenosi Tanjug.

EU je mnogo učinila na zaštiti potrošača, a neke od njenih standarda pokušala je da uvede Srbija, ali se to uglavnom završavalo neuspešno, o čemu govori i akcija Asocijacije. Naime, ovo udruženje je nedavno sklopilo ugovor sa „Telekomom Srbija“ o informisanju potrošača o ispravnosti proizvoda, cenama i izveštajima inspekcijskih organa kroz slanje SMS poruka. Kako tvrde u Asocijaciji, mnogi nisu dobijali te odgovore, ali im je zato redovno skidan kredit sa telefona na ime slanja poruka.

Miskovi i Djilas u zatvor, pa nema vise monopolista. Sa ovim manjim, lako ce se obracunati. Ali kako da ih pohapse, kada su ih oni i finansirali? Nema zakona u Srbiji, jer Miskovicu ne odgovara.

U ovoj zemlji zakoni se donose sa zastite Deltu I MIska a na stetu jadnog naroda koji se direktno pljacka svaki dan sa ovakvim cenama. A svaka iole bitna stranka je finansirana od strane gore pomenutih. To se najbolje videlo na predsednickim izborima gde ni od strane Tadica a ni Nikolica nije se cula nijedna ruzna rec za monopolsko trziste Srbije na celu sa Deltom. Jedina stranka koje je digla glas protiv njih je LDP ali njihova velicina je zanemarljiva.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.