Kraftova jača od Merkelove

Izvor: RTS, 27.Maj.2012, 19:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kraftova jača od Merkelove

Premijerka nemačke pokrajine Severne Rajne-Vestfalije Hanelore Kraft, važi za najveću konkurenciju Angeli Merkel. Većina Nemaca bi, na saveznim izborima, izabrala upravo nju, pokazuju ispitivanja javnog mnenja.

Najveća konkurencija nemačkoj kancelarki Angeli Merkel trenutno je Hanelore Kraft, premijerka najveće i najbogatije nemačke pokrajine Severne Rajne-Vestfalije. Većina Nemaca bi, da su sutra savezni izbori >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << , izabrala bi upravo nju, prenosi Dojče vele.

"Hanelore Kraft, kao kandidatkinja socijaldemokrata, mogla bi imati velikih izgleda da postane nova nemačka kancelarka", preneli su nemački mediji pošto je Kraft osvojila novi mandat na čelu Severne Rajne-Vestfalije.

Posle pobede njenih socijaldemokrata u pokrajini, ova 50-godišnja političarka definitivno je postala miljenica miliona Nemaca, i to i izvan granica zemlje.

Prema ispitivanjima javnog mnenja, trenutno bi oko 43 odsto nemačkih birača dalo svoj glas Kraftovoj, dok bi sadašnja kancelarka Angela Merkel osvojila svega 34 odsto glasova. Uprkos rastućoj popularnosti i, očigledno, više nego dobrim izgledima za pobedu na izborima na saveznom nivou, Kraft za sada uporno tvrdi da nema ambicija da stane na čelo zemlje.

Njena najveća strast je, kako kaže, briga i politički angažman za „običnog čoveka", a taj zadatak može najbolje da obavlja na položaju na kojem se trenutno nalazi. To su pokušali da ilustruju i izborni plakati u najmnogoljudnijoj pokrajini: neki su, uz njenu fotografiju, nosili slogan "Severna Rajna-Vestfalija u srcu", drugi su je pak prikazivali u opuštenoj igri sa decom.

Iako ti motivi zapravo nisu ništa novo niti posebno originalno, birači su joj očito poverovali i dali svoj glas, čime je ona zadržala mesto pokrajinske premijerke na kojem se nalazi od 2010. godine.

Za razliku od trojice stranačkih kolega Štajnmajera, Štajnbrika i Gabriela koji se u govorima i obraćanju javnosti najčešće služe klasičnim političko-intelektualnim formulama, Kraftova u javnosti često govori onako kako govori i kod kuće, a takvi su joj i gestovi i način ponašanja i humor.

Hanelore Kraft je rođena 1960. godine u samom srcu Rurske oblasti, u gradu Mulhajmu, u velikoj radničkoj porodici. Njen je otac bio vozač tramvaja, a majka domaćica. Ona je bila prva u porodici koje je položila veliku maturu.

Kasnije je prvo završila za službenicu u banci, posle nekoliko godina i studije ekonomije na fakultetu u Duizburgu, a 1994. godine pristupila je SPD-u, da bi 2000. godine prvi put bila izabrana u pokrajinski parlament.

Što se tiče njenih političkih uverenja i težišta, Hanelore Kraft veliku pažnju poklanja obrazovanju i ulaganju sredstava u razne socijalne institucije. Zalaže se za ukidanje plaćanja studija, za postepeno ukidanje plaćanja dečjih vrtića kao i za uvođenje prava na mesta u jaslicama za decu do treće godine starosti.

Ono što joj je zajedničko sa Angelom Merkel je činjenica da su obe popularnije od svojih stranaka, i od svojih stranačkih kolega. Obe zastupaju jednu vrstu političke sredine, fleksibilnost i pokretljivost. Nijedna ne polarizuje već uvek nekako uspeva da pronađe zlatnu sredinu i pravi ton.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ko je konkurencija Merkelovoj?

Izvor: B92, 27.Maj.2012

Berlin -- Hanelore Kraft, premijerka najveće i najbogatije pokrajine Severne Rajne-Vestfalije (NRW), važi za najveću konkurenciju kancelarki Angeli Merkel...Pojedine ankete joj daju prednost u odnosu na aktuelnu predsednicu vlade kada bi sada bili savezni izbori u Nemačkoj...-"Hanelore Kraft, kao...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.