Kosovo završava izbore uprkos greškama

Izvor: Southeast European Times, 15.Dec.2009, 23:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kosovo završava izbore uprkos greškama

Prema posmatračkim organizacijama, nedavno održani izbori bili su efikasni, ali su naišli na nekoliko prepreka.

15/12/2009

Linda Karadaku za Southeast European Times iz Prištine -- 15/12/09

Drugi krug lokalnih izbora na Kosovu održan je u nedelju (13. decembra) i sudeći po preliminarnim rezultatima Demokratska partija Kosova (DPK) premijera Hašima Tačija pobedila je u trkama za gradonačelnike u skoro polovini od 21 opštine u kojima su održani >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << izbori.

Demokratski savez Kosova (DSK) predsednika Fatmira Sejdiua bio je drugi, a Alijansa za budućnost Kosova (ABK), na čelu sa Ramušom Haradinajem, bio je treći, čineći time glavnu opoziciju.

Ovog puta DPK je pobedila u deset opština, dok je DSK pobedila u pet, a ABK u tri. Tri druge opštine otišle su članu turske manjinske zajednice, predstavniku Srpske građanske inicijative i nezavisnom kandidatu.

Ukupno gledano, DPK ima 15 osvojenih opština, a slede ga DSK i ABK sa po sedam i Srspka liberalna stranka (SLS) sa dve. Kandidat SLS Bratislav Nikolić pobedio je Bećira Fejzulahua iz DPK-a u Štrpcu, nakon što je stranka pobedila u jednoj opštini u prvom krugu.

Nakon suočavanja DPK i DSK u Prizrenu, velikom gradu u južnom delu zemlje, rezultati su bili suviše tesni da bi bili saopšteni. CIK mora da broji uslovne glasove, kao i glasove državljana koji žive u inostranstvu i onih sa specijalnim potrebama, pre objavljivanja zvaničnih rezultata. Očekuje se da će prebrojavanje biti završeno do kraja nedelje.

Izlaznost birača bila je otprilike 38 odsto, što je zdrava cifra po rečima šefice Centralne izborne komisije (CIK) Nesrin Lušte.

Evropska mreža organizacija za nadgledanje izbora (ENEMO) saopštila je u ponedeljak da su biračke procedure u drugom krugu bile efikasnije nego one u prvom krugu 15. novembra.

ENEMO je rekao da su najveći izazovi bili korišćenje javnog novca za političke kampanje i nizak nivo učešća žena u javnim institucijama.

Specijalni predstavnik EU u Prištini Piter Fejt nazvao je lokalne izbore važnim korakom u pravcu potencijalnog članstva u bloku.

"Zadovoljan sam što su izbori generalno bili organizovani u dobroj konstruktivnoj atmosferi, uključujući sve članove zajednice", rekao je on u saopštenju. Uprkos dobrim vestima, nevladina organizacija Demokratija u akciji ukazala je na izvestan broj nepravilnosti kao što je duplo glasanje, podmićivanje, punjenje glasačkih kutija i prekid snabdevanja biračkih mesta strujom.

Incidenti "nisu uticali na rezultate glasanja u značajnoj meri", rekao je Ismet Krieziju iz Demokratije u akciji beogradskom B92.

Prema B92, prijavljeno je više incidenata, a policija je pozvana da interveniše na nekim biračkim mestima. Taj medij je izvestio da je u Mališevu izbila tuča, a četiri osobe su uhapšene u Janjevu zbog napada na zvaničnika DSK.

Mediji na albanskom jeziku pratili su priču o aktivisti DPK koji je pogođen tupim objektom u Gnjilanu nakon što se suprotstavio grupi pristalica DSK koji su pokušavali da pocepaju predizborni plakat.

Nastavak na Southeast European Times...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.