Izvor: B92, 03.Dec.2014, 11:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izrael: Raspušta se parlament
Izraelski poslanici su se danas sa 84 glasa "za", bez glasova protiv i sa jednim uzdržanim izjasnili za zakon o raspuštanju Kneseta.
Pre glasanja predsednik Kneseta Juli Edelštajn je najavio da će se prevremeni izbori održati 17.marta sledeće godine.
Današnje glasanje je zapravo preliminarno, a glasaće se ponovo sledeće nedelje, kako se očekuje, kada će se parlament-Kneset, koji ima 120 poslanika, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zvanično raspustiti.
Time će se otvoriti put za izbore, dve godine ranije nego što je bilo planirano.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu je u utorak smenio dva ministra iz censtrističkih partija, koji se nisu slagali s njegovom politikom, najavivši da će se izbori održati što je moguće pre.
Sve se to događa u vreme rastućeg nasilja između Palestinaca i Jevreja i sve manjih izgleda za sklapanje mira.
Usvajanje zakona o raspuštanje Kneseta označiće kraj treće Netanijahuove vlade, koja je trajala samo nešto više od godinu i po.
"Predstojeći izbori su o jednom pitanju: Ko će predvoditi vladu usred masivnih izazova s kojima se suočava Izrael", rekao je Netanijahu na sastanku svoje konzervativne partije Likud, ocenivši da je to jedina partija koja se može da ispuni taj zadatak, označivši izbore izazovom.
Netanijahuova lična pobeda je skoro osigurana na tim izborima, komentarišu izraelski mediji, a njegove izjave su nastojanja da dobije podršku za svoju partiju.
Netanijahu je sinoć najavio izbore u obraćanju naciji preko televizije ubrzo nakon što je smenio ministra finansija Jaira Lapida i ministarku pravde Cipi Livni.
Lapid i Livni su oštro kritikovali politiku Netanijahuove vlade, što je on pomenuo u svom govoru, optužujući ih oboje za nemilosrdne napade, koji su paralisali vladu.
" U poslednjih nekoliko nedelja, uključujći poslednja 24 sata, ministri Lapid i Livni su oštro napali vladu pod mojim rukovodstvom. Neću tolerisati više opoziciju unutar vlade, neću tolerisati ministre koji napađu iznutra vladu, vladinu politiku i njenog lidera", rekao je Netanijahu, najavivši da ide na izbore da "dobije jasan mandat od naroda da predvodi Izrael".
Najava izbora navela je političke partije da već danas počnu pripreme. Lider opozicije iz Laburistčke partije levog centra, Isak Hercog, već je razgovarao sa centrističkim partijama, pozivajući da se udruže.On je obećao da će uraditi sve da "obezbedi promenu i nadu narodu Izraela".
Jedno od pitanja koje se trenutno postavlja da li će arapske partije, kojih je do sada bilo tri u Knesetu, moći da pređu novi prag od 3,25 procenata koliko je potrebno da dobiju poslaničko mesto.
Nakon što je Netanijahu smenio dvoje ministara četvoro mistara iz Lapidove partije je takođe dalo ostavku, a Livni je bila sama u vladi. Jakov Peri, bivši šsef izraelske bezbednosne službe, ministar nauke iz Lapidove partije Ješ Atid ( Ima budućnosti) napao je premijera zbog njegovih optužbi, označcivši njegov govor "kukavačkim koji se graniči sa histeričnim" i izraživši žaljenje što je u ovom trenutku ,kada se Izrael suocacva sa značajnim bezbendosnim, ekonomskim i političkim izazovima, premijer odlučio da uvuče zemlju u nepotrebne skupe izbore.
Ako zakon o raspuštanju Kneseta bude usvojen, kako se očekuje, aktuelni parlament biće zapamćen kao jedan od onih koji su najkraće trajali u istoriji Izraela.
Vlada će biti upamćena po tome što je još na početku 2013, kada je osnovana bila duboko podeljena, u odnosu na glavna pitanja s kojima se zemlja suočava.
Izrael korak bliže izborima
Izvor: RTS, 03.Dec.2014
Izraelski poslanici su se danas sa 84 glasa "za", bez glasova protiv i sa jednim uzdržanim izjasnili za zakon o raspuštanju Kneseta. Predsednik Kneseta Juli Edelštajn je najavio da će se prevremeni izbori održati 17. marta sledeće godine...Današnje glasanje je zapravo preliminarno, a glasaće...











