Istorijski izbori u Britaniji

Izvor: B92, 06.Maj.2010, 10:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Istorijski izbori u Britaniji

London -- U Velikoj Britaniji jutros u 7 sati po lokalnom vremenu otvorena su sva birališta na kojima će Britanci glasati do 22 sata uveče na parlamentarnim izborima.

Oko 45 miliona ljudi širom Velike Britanije ima pravo glasa, a na prošlim izborima izlaznost je bila 61 odsto. Građani će birati 650 poslanika za Donji dom parlamenta, po jedan za svaki izborni okrug i predstavnike lokalnih vlasti u >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nekim delovima zemlje.

Predstojeći parlamentarni izbori u Velikoj Britaniji ocenjeni su kao istorijski i najneizvesniji u poslednjih 18 godina.

Ankete ukazuju da su Konzervativci i dalje u neprikosnovenom vođstvu, ali ne i dovoljnom da u novom sazivu parlamenta koji broji 650 poslanika dobiju apsoluntu većinu. Decenijama su izbori u Britaniji bili trka između dve stranke-laburista i konzervativaca. Posle predizborne kampanje, liberal demokrate, koje su uvek ostajale na marginama, ozbiljno su pomrsili račune glavnim partijama.

Njihov lider Nik Kleg mogao bi da ima odlučujuću ulogu u formiranju koalicione vlade. Borba za neopredeljene glasače obeležila je poslednje dane kampanje.

"Verujem da ovi izbori nisu samo bitka za glasove već za vrednosti koje su nam drage. To je borba za ono što 'jesmo, što želimo za naše porodice, za ovu zemlju. I više od toga, bitka za principe, za sve što nam leži na srcu", kaže Gordon Braun, britanski premijer i lider laburitsta.

Konzervativci obećavaju da će zemlju povesti u novom pravcu i raščisiti političku scenu posle korupcionaških skandala među poslanicima.

"Moj cilj je da popravim situaciju, da učinim obrazovanje, zdravstvo boljim, da obezbedim napredak ekonomije, i nova radna mesta", kaže David Kameron, lider konervativaca.

Nik Kleg, prvi čovek druge po veličini opozicione stranke, Liberalnih demokrata, čija je popularnost tokom izborne kampanje najviše porasla pozvao je britanske birače da u četvrtak, kada izađu na izbore uskrate poverenje dvema, kako ih je nazvao, starim strankama.

"Zamislite samo taj osećaj da se probudite u petak i otkrijete da su ponovo na vlastri laburisti i Gordon Braun, koji su vas već izneverili. Ili zamislite da otkrijete da je novi stanar dauning strita Dejvid kameron, samo zbog toga što misli da ima pravo da bude premijer, jer je na njega došao red", kaže Nik Kleg il liberalno-demokratske partije.

U nizu izbornih jedinica širom zemlje mala je razlika između liberal demokrate i kandidata Laburista i Konzervativaca. O neizvestnosi izbornih rezultata govori Istraživanja javnog mnjenja pokazuju i da od 10 glasača u Britaniji 4 još nije odlučilo kome će dati svoj glas.

Stavovi trojice lidera razlikuju kada je reč o imigrantima, spoljnoj politici, nuklearnom naoružanju. Svi se međutium slažu da će najveći problem novog premijera biti ekonomija. Analitičari su ocenili da iako nijedan kandidat nije precizirao kako će smanjiti budžetski deficit, sva trojica nagoveštavaju da britance čekaju teška vremena.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Izbori u Velikoj Britaniji: Presudiće neodlučni birači

Izvor: Blic, 06.Maj.2010

Na parlamentarnim izborima u Velikoj Britaniji danas će glasači birati između tri vodeće partije u najneizvesnijem nadmetanju od izbora 1992. godine. Konzervativna partija imala je, prema anketama, podršku 35 odsto britanske javnosti dan pred izbore, ali joj ta prednost nije garantovala pobedu i...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.