Izvor: B92, 25.Okt.2008, 20:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dopunski izbori za češki Senat
Prag -- Vladajuća Građanska demokratska stranka (ODS) premijera Mireka Topolaneka izgubila je u drugom krugu dopunskih izbora za gornji dom češkog parlamenta.
U novom sastavu Senata, kome se trećina senatora menja po većinskom izbornom sistemu svake dve godine, konzervativci premijera Mireka Topolaneka ostaju i dalje najjača frakcija sa 35 senatora od ukupno 81 koliko ima gornji dom.
U drugom krugu dopunskih izbora, koji su održani juče i danas, od 27 novih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << senatora, koji su birani, konzervativci su osvojili svega tri nova i to samo u tradicionalno konzervativnom Pragu, pokazuju konačni rezultati koje je saopštio nacionalni Ured za statistiku.
Opoziciona Češka socijaldemokratska stranka bivšeg premijera Jiržija Paroubeka osvojila je ukupno 23 senatorska mandata, od kojih jednog u prvom krugu pre nedelju dana, i sada u gornjem domu ima 29 senatora.
Jedno mesto u Senatu uspela je u drugom krugu dopunskih izbora da osvoji još i nereformisana Komunistička stranka Češke i Moravske i sada će u gornjem domu imati tri senatora.
Vladajuća koalicija je izgubila ustavnu većinu u Senatu, ali ima prostu, pošto drugi najjači partner u vladi, Hrišćanska demokratska unija-Cceška narodna stranka, iako nije osvojio nijedan novi mandat u drugom krugu, ima šest senatora iz ranijeg sastava.
Zajedno sa konzervativcima demohrišćani tako imaju većinu od 41 senatora, koliko pre izbora imala sama ODS.
Ostali senatori su predstavnici marginalnih stranaka kojih nema u Poslaničkom domu ili nezavisni kandidati, ali oni obično podržavaju cešku desnicu.
Lider socijaldemokrata Jirži Paroubek pobedu na izborima je označio za epohalnu i ocenio da ona otvara put prevremenim parlamentarnim izborima, koji bi, kako smatra, trebalo da se održe sredinom naredne godine zajedno sa izborima za Evropski parlament.
"Ne može da se vlada bez ljudi", kazao je novinarima Paroubek i ponovo zatražio od vlade da ode ili da bar stavi na dnevni red parlamenta glasanje o poverenju.
Vlada, koja je sredinom ove sedmice preživela već jedno glasanje o poverenju, ne vidi razlog da zbog poraza na regionalnim izborima podnosi ostavku i raspisuje izbore, posebno što Češku od januara čeka predsedavanje Evropskom unijom.
Rukovodstvo konzervativaca spremno je, međutim, da stavi na raspolaganje svoje funkcije na decembarskom kongresu stranke a premijer Topolanek se koleba da li da se ponovo kandiduje za lidera stranke.
Pogledaj vesti o: Izbori




