Izvor: B92, 04.Nov.2008, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Danas i izbori za Kongres

Vašington -- U senci predsedničkih izbora, u SAD danas počinju i izbori za američki Kongres.

Na tim izborima biraju se poslanici za svih 435 mesta u Predstavničkom domu i više od trećine, odnosno 35 od ukupno 100 mesta u Senatu. Demokrate, čiji kandidat na predsedničkim izborima Barak Obama ubedljivo vodi prema svim anketama javnog mnjenja, nadaju se da će uspeti da osvoje ubedljiviju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << većinu u Senatu.

Oni su i dosada imali premoć u oba doma Kongresa, ali žele da osvoje prednost od 60 naspram 40 glasova ili bar 57 naspram 43 glasa u Senatu, što bi im omogućilo da blokiraju zakonske predloga republikanaca i ostvare predizborna obećanja.

Očekuje se da će demokrate povećati prednosti i u Predstavničkom domu Kongresa, u kojem su i do sada imali ubedljivu većinu od 235 naspram 199 glasova. Ukoliko se to desi i ako Obama postane predsednik, moći će da lakše dolazi do zakona koje smatra važnim preko demokratske većine u oba doma Kongresa.

Ukoliko, međutim, na današnjim predsedničkim izborima, uprkos svim dosadašnjim anketama, pobedi republikanski kandidat Džon Mekejn, demokrate će morati da traže kompromis ili da se suoče sa Mekejnovim vetom po pitanjima kao što su smanjenje poreskih olakšica koje je doneo Buš ili rat u Iraku.

Demokrate su osvojile većinu u Kongresu još 2006, ali republikanci su uspevali da blokiraju većnu njihovih inicijativa opstrukcijom u Senatu.
Pogledaj vesti o: Izbori

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.