Izvor: Southeast European Times, 14.Maj.2013, 18:24 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bugari čekaju formiranje nove vlade
Kao što se očekivalo, nedeljni vanredni parlamentarni izbori u Bugarskoj nisu doneli jasnog pobednika.
14/05/2013
Svetla Dimitrova za Southeast European Times iz Sofije – 14.5.2013.
Izborni stručnjaci kažu da će u Bugarskoj narednih nedelja verovatno biti formirana neka vrsta koalicione vlade, ali ne očekuju da će ona ostati na vlasti sve četiri godine koliko joj traje mandat.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times <<
Razlog njihovog skepticizma su „nerešeni“ vanredni parlamentarni izbori održani u nedelju (12. maja), na kojima je bivša vladajuća stranka desnog centra GERB odnela najveći broj glasova, ali nije uspela da osigura dovoljnu većinu da bi vladala sama.
Prema preliminarnim rezultatima, koje je u ponedeljak ujutru objavila Centralna izborna komisija, stranka bivšeg premijera Bojka Borisova odnela je skoro 31 odsto glasova, što znači da će imati 98 od 240 mandata u bugarskom Narodnom sobranju.
Koalicija za Bugarsku, na čelu sa opozicionom Bugarskom socijalističkom partijom (BSP), na drugom je mestu sa 27 odsto i ima 86 mandata. Druge dve stranke -- stranka uglavnom turske zajednice Pokret za prava i slobode (MRF) i ultranacionalistička stranka Ataka (Napad) -- takođe su prešle izborni cenzus od 4 odsto za ulazak u parlament i dobile 33 odnosno 23 mandata.
Šef izbornog štaba GERB-a Cvetan Cvetanov nije isključio mogućnost da njegova stranka formira manjinsku vladu, kao što je učinila nakon parlamentarnih izbora u julu 2009. godine. Da bi bila izabrana treba da je podrži prosta većina u parlamentu.
Lideri druge tri stranke koje će biti zastupljene u 42. sastavu Narodnog sobranja Bugarske, Sergej Stanišev iz BSP, Ljutvi Mestan iz MRF i Volen Siderov iz Atake rekli su, međutim, da neće podržati takvu vladu.
„Manjinska koalicija ne dolazi u obzir“, rekao je Stanišev, koji je takođe predsedavajući Stranke evropskih socijalista, na konferenciji za novinare u ponedeljak. „Vlada nacionalnog spasa, koju čine eksperti, jedini je spas za Bugarsku“, dodao je on, ističući takođe da je „politička kriza poslednja stvar koja je potrebna ovoj zemlji“.
Sociolog Juri Aslanov, član izvršnog odbora sofijskog Instituta za socijalnu integraciju, predvideo je da će biti postignut sporazum o formiranju vlade.
Učesnici izbornih demonstracija u Sofiji nose baklje tokom skupa u nedelju ispred Nacionalne palate kulture. [AFP]
„Ali, to nije veliko pitanje. Veliko je pitanje da li će to biti stabilna i snažna vlada i da li će moći da se oslanja na stabilnu parlamentarnu podršku“, rekao je on za SETimes u ponedeljak.
„Kombinacije za izgradnju takve većine su limitirane, u teoriji, na stranke koje imaju vrlo malo zajedničkog, čiji su odnosi u prošlosti često bili komplikovani, i na neke koje imaju uzajamno isključive ideje.“
Najbolja ideja verovatno je da stranke koje će biti zastupljene u sledećoj skupštini, ili deo njih, zatraži sporazum o nekoj vrsti privremene vlade „kako bi se umirila socijalna klima“ u zemlji za sada, rekao je Aslanov.
Pored toga što je najsiromašnija članica EU, stopa nezaposlenosti u Bugarskoj rasla je poslednjih godina i trenutno iznosi 12,5 odsto. Ekonomski rast takođe je bio spor. Prošle nedelje je Evropska komisija smanjila svoju prognozu ekonomskog rasta u toj zemlji za 2013, koja je iznosila 1,4 odsto, na 0,9 odsto.
Skoro 25 odsto birača koji su izašli na izbore u nedelju podržalo je stranke i koalicije koje nisu prešle cenzus od 4 odsto. Izlaznost je bila oko 51 odsto.
Sofijski politikolog Dimitar Avramov kaže da je uveren da će nova vlada biti formirana narednih nedelja i da će se tenzije ublažiti.
„Postoje dve opcije“, rekao je on za SETimes u ponedeljak. „To će biti ili dvostranačka većinska vlada ili neka vlada nacionalnih prioriteta sa otprilike jednogodišnjim ili nešto većim vekom. Mislim da će se strasti smiriti za nekoliko dana i prevladaće konvencionalna očekivanja i volja za sprečavanje ostvarivanja bilo kakvog negativnog scenarija.“
Šta je najveći izazov naredne bugarske vlade? Iznesite svoje mišljenje u prostoru ispod teksta.
Nastavak na Southeast European Times...




