
Izvor: Politika, 10.Apr.2014, 11:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prozvani članovi vlade ne osećaju se krivim
Velimir Ilić kaže da je tek juče dobio dopis u kojem se traži da dopuni podatke, a Zorana Mihajlović smatra da Agencija za borbu protiv korupcije nije u pravu
Agencija za borbu protiv korupcije ne odstupa od stava da su predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić i ministri Igor Mirović, Nikola Selaković, Zorana Mihajlović, Velimir Ilić, Milan Bačević i Dragan Glamočić izričito odbili na odgovore na njen zahtev da joj dostave podatke o aktivnostima u kampanji, iako >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << je većina njih u međuvremenu izjavila da se ne oseća krivim. Njima je, inače, dat novi rok od 15 dana da pošalju izveštaje Agenciji, pošto im je dato šire obrazloženje zakonskih normi. Ti podaci traženi su od svih članova Vlade, da bi se na osnovu njih utvrdilo da li su i u kolikoj meri koristili funkciju i javne resurse u stranačkoj kampanji.
Velimir Ilić, ministar građevine, kako su juče rekli u njegovom kabinetu za „Politiku”, još 18. marta dostavio je Agenciji za borbu protiv korupcije izveštaj o učešću u kampanji. A tek juče dobio je dopis od Agencije u kome mu se traži da dopuni neke pojedinosti. To će i učiniti, u zakonskom roku od 15 dana, navode u Ilićevom kabinetu.
I Milan Bačević, ministar prostornog planiranja, rudarstva i prirodnih resursa, Agenciji je istog dana, 18. marta, poslao izveštaj o kampanji, ali od njega više niko ništa nije tražio, kažu u ovom ministarstvu.
Premijer i ministar policije Ivica Dačić izjavio je za jučerašnji „Informer” da zahtev agencije ne važi za štićene ličnosti, odnosno da neki funkcioneri koji imaju obezbeđenje moraju da koriste državne resurse, a Igor Mirović, ministar regionalnog razvoja i lokalne samouprave, za isti list je naveo da nije dostavio izveštaj jer smatra da to nije njegova obaveza. Kako je rekao, ne krije ništa, u kampanji nije koristio ništa od javnih resursa i njegov izveštaj bi „u tom smislu bio nula”.
„Ljudi iz Agencije za borbu protiv korupcije nisu u pravu. Ne želimo da se inatimo, ali je reč o različitom tumačenju zakona”, istakao je Mirović.
Ministarstvo energetike reagovalo je prvo i odmah prekjuče, kada je na konferenciji za novinare u Agenciji saopšteno koji su članovi Vlade izričito odbili da je poslušaju, demantovalo navode da je ministarka Zorana Mihajlović odbila da dostavi podatke o planiranim aktivnostima u vreme izborne kampanje. Kako se navodi u saopštenju, Ministarstvo je 17. marta odgovorilo na zahtev Agencije „na identičan način kao i druga ministarstva kojima je zahtev upućen, s obzirom na to da je nejasan zakonski osnov po kome je tražena dostava podataka”. Kako je navedeno, zahtev Agencije nije bio dovoljno jasan ni u pogledu obima i prirode podataka koji su traženi.
„Nakon što dobijemo pravno tumačenje u vezi sa ovim pitanjima i pojašnjenje Agencije o obimu i prirodi podataka koje traže, Ministarstvo će postupiti u skladu sa zakonom”, saopštilo je Ministarstvo energetike.
U saopštenju se navodi i da Agencija ne bi trebalo da informiše javnost o toku postupaka koji se sprovode pred tom institucijom, jer je „članom 50. stav 6. Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije izričito propisano da je u postupku pred Agencijom isključena javnost”.
Iz Ministarstva su saopštili da ovo nije prvi put da ministarka Mihajlović iz medija saznaje o tome da je Agencija protiv nje pokrenula postupak, zbog čega se dovodi u pitanje da li je delovanje određenih pojedinaca iz ove institucije motivisano, između ostalog, i željom da se naruši ugled pojedinih ministara i institucija kojima rukovode.
U Agenciji za borbu protiv korupcije juče nisu komentarisali pojedinačne navode „prozvanih” članova Vlade, ali su još jednom istakli za „Politiku” da su premijer i šestoro pomenutih ministara „dostavili dopise u kojima su izričito naveli da nisu u obavezi da dostave tražene podatke, objašnjavajući svoje odbijanje da postupe po zahtevu Agencije pogrešnim tumačenjem odredbe člana 32. stavova 4. i 5. Zakona o finansiranju političkih aktivnosti”.
Agencija je u ponovljenom zahtevu za dostavljanje podataka dala pravilno tumačenje navedene zakonske odredbe i podsetila ih da obavezu imaju i po odredbama člana 25. stava 2. Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, kažu u agenciji.
Pored ovih sedam članova Vlade koji su izričito odbili, još troje njihovih kolega nije odgovorilo Agenciji. Na pitanje zašto i njihova imena nisu saopštena, u Agenciji kažu da će dostaviti i tu informaciju po isteku roka od 15 dana, ostavljenog u ponovljenom zahtevu poslatom funkcionerima.
-----------------------------------------------------------------
Ovlašćenje Agencije
U Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti, u članu 32. (o ovlašćenju agencije) stavovi 4. i 5, navodi se da su „organi Republike Srbije, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave, banke, kao i pravna i fizička lica koja finansiraju političke subjekte, odnosno koja su u njihovo ime i za njihov račun obavila određenu uslugu, dužni da, na zahtev Agencije, dostave sve podatke koji su Agenciji potrebni za obavljanje poslova propisanih ovim zakonom”. U pogledu obaveze dostave podataka utvrđenih u ovom stavu „ne primenjuju se zabrane i ograničenja utvrđeni drugim propisima”.
U članu 25. Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, stav 2, navodi se da su „državni organi i organizacije, organi teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, javne službe i druga pravna lica koja vrše javna ovlašćenja dužni da na zahtev Agencije, u roku od 15 dana, dostave sva dokumenta i informacije koji su Agenciji potrebni za obavljanje poslova iz njene nadležnosti”.
B. Baković, M. Avakumović
objavljeno: 10.04.2014.
Pogledaj vesti o: Ivica Dačić
"Ministri poslali lošu poruku"
Izvor: B92, 10.Apr.2014
Beograd -- Ministri koji nisu dostavili podatke o svojim aktivnostima u kampanju šalju lošu poruku, ocenjuju u organizaciji Transparentnost Srbija...Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić rekao je danas da su ministri koji Agenciji za borbu protiv korupcije nisu dostavili podatke...