Kroz Holadniju prošlo 25.000 srpskih zarobljenika

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Nov.2017, 20:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kroz Holadniju prošlo 25.000 srpskih zarobljenika

Prvi svetski rat iznedrio je heroje i heroine čovekoljublja i humanosti, koja ne poznaje granice i ne deli ljude po nacionalnoj i drugoj pripadnosti, a Srbija kulturom sećanja na te ljude i događaje potvrđuje svoje opredeljenje za mir i toleranciju, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

On je, na prezentaciji istraživanja "Srpski vojnici iz Prvog svetskog rata koji su preminuli >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << na teritoriji Holandije", ukazao da je u Srbiju sa Zapada dolazio najveći broj medicinskih misija i istaknutih pojedinaca koji su nesebično pomagali srpskom narodu.

Zbog revizionističkih pokušaja koji uporno dolaze iz jednog dela međunarodne zajednice, nužno je negovati "kulturu sećanja" i ukazati na nemerljive žrtve naroda koji su ginuli za civilizacijske vrednosti čovečanstva, među kojima se uvek u prvim redovima nalazio i srpski narod, rekao je Dačić.

On je podsetio da je Prvom svetskom ratu Srbija izgubila trećinu stanovništva, i skoro svaki 10. poginuli u tom ratu bio je Srbin.

Srbija je tada doživela demografsku katastrofu od koje se ni do danas nije oporavila, naglasio je Dačić i dodao da je važno je da se Holandija seća srpskih žrtava u Prvom svetskom ratu, brine o obeležjima tih stradalnika i ne prepušta ih zaboravu ni posle 100 godina.

Dačić je pomenuo i da treba da se setimo i holandskog lekara Arijusa van Tinhovena, koji je došao da pomogne Srbiji i bio "jedan od heroja valjevske bolnice", kao i svih drugih koji su nesebično pomagali Srbiji da preživi golgotu Velikog rata.

Holandski ambasador u Beogradu Henk Vand den Dol rekao je da je Holandija, iako neutralna u Prvom svetskom ratu, omogućila jednom broju Srba ratnih zarobljenika, da posle raspuštanja logora u Nemačkoj nađu utočište u toj zemlji, ali se, nažalost, svi nisu vratili u Srbiju.

Ti ljudi, konstatovao je Dol, predstavljaju zajedničku prošlost Srbije i Holandije, i zato je sreća da su odnosi dve zemlje dobri, nastavljaju se i nastavljaće se u istom pravcu.

Prema podacima iz istraživanja, od novembra 1918. godine, kada su zarobljenički logori u Nemačkoj raspušteni, pa do februara 1919., kroz Holandiju je, na putu kući, prošlo oko

25.000 srpskih vojnika, ili svaki šesti zarobljeni Srbin, a na teritoriji te države umrla su njih 92.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.