Gde je sve danas stigao Dačić

Izvor: B92, 28.Jun.2012, 18:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gde je sve danas stigao Dačić

Beograd/Višegrad -- Ivica Dačić, lider SPS-a stigao je danas prvo da dobije mandat za satav nove vlade, zatim obeleži dan Žandarmerije u Makišu i potom ode u Višegrad i Andrićgrad.

Dačić je došao na obeležavanju godišnjice početka radova Andrićgrada i tom prilikom rekao da će nova vlada Srbije biti pokretač što širih veza Srbije i Republike Srpske. On je uveren je da će u Skupštini Srbije biti izabran za premijera buduće vlade. "Skupština Srbije će me sigurno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << izabrati", poručio je Dačić u Višegradu

"Nova vlada Srbije neće biti samo faktor mira i stabilnosti, već i pokretač što širih veza Srbije i Republike Srpske. To je moja istorijska obaveza i zbog vremena u kojima je stvarana Republika Srpska", poručio je Dačić.

Dačić je podsetio da Srbiji niko ne osporava da vodi računa o svom narodu izvan njenih granica, ali i upitao zašto te veze nisu još čvršće.

"Obećavam da će Srbija imati i graditi najbliže moguće odnose i čuvati Republiku Srpsku", rekao je Dačić i podvukao da je reč o duhovnim, ekonomskim i političkim vezama Srbije i Republike Srpske.

On je dodao da se nada da više niko neće rušiti spomenike i mostove i zaključio da projekat Andrićgrada ne može biti završen bez podrške Srbije.

"Ovaj projekat ne može biti završen bez naše podrške, koju obećavam", poručio je Dačić.

Ivica Dačić je ovaj Vidovdan 2012. godine počeo tako što je prvo otišao na sastanak kod predsednika Srbije Tomislava Nikolića koga je obavestio da ima većinu za sastav nove vlade u kojoj će biti koalicija SPS-PUPS-JS, SNS i URS.

Dačić je tako postao mandatar za sastav nove Vlade Srbije i potencijalni budući premijer, a pregovore o sastavu nove vlade počinje u petak u 10h u sedištu SNS. Pregovaraće sa vršiocem dužnosti predsednika naprednjaka Aleksandrom Vučićem.

Pre nego što je otišao u Višegrad, Dačić je bio na obeležavanju dana i slave Žandaremerije - specijalne jedinice MUP-a.

Na svečanosti u Nastavnom centru MUP-a u Makišu, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je istakao da Žandarmerija predstavlja prvi primer kako policija služi svojim gradjanima i na raspolaganju im je u najtežim trenucima.

Dačić je istakao i da je Žandarmerija jedan od najčvršćih temelja našeg društva danas, podsetivši na velike zasluge u borbi protiv svih vidova kriminala i terorizma.

"Vi ste stožer srpske policije, a posao koji obavljate ima nemerljiv značaj za miran san svih na ovim prostorima", rekao je Dačcić.

Prema njegovim rečima, Žandarmerija predstavlja jedan od delova srpske policije koji su zaslužni za svaku pohvalu dobijenu van granica zelje.

"Žandarmerija odlično saradjaje sa svim drugim policijskim jedinicama i upravama , svim snagama se suprostavlja organizovanom kriminalu, pomaže kada su u pitanju elementarne nepogode, obezbedjuje javne skupove...", rekao je Dačić.

On je naglasio i da je stabilnost javnog reda i mira u Srbiji nezamisliva bez Žandarmerije pohvalivši pripadnike te jedinice i za humanost i brigu o porodicama svojih kolega koji su nastradali na dužnosti.

Komandant Žandarmerije Bratislav Dikić je istakao da ta jedinica uspešno izvršava sve zadatke i da predstavlja oslonac bezbednosti Srbije.

On je rekao i da je danas, dok se obeležava dan i slava Žandarmerije, oko 1.200 njenih pripadnika angažovano na svakodnevnim zadacima.

Prema njegovim rečima, uz obezbedjenje administartivne linije sa Kosovom i Metohijom, u zadatke Žandarmerije spadaju i borba protiv terorizma i organizovanog kriminala, obezbedjenje skupova visokog rizika, pomoć gradjanima u slučaju elementarnih nepogoda...

Dikić je plakete za doprinos razvoju jedinice uručio Dačiću, direktoru policije Miloradu Veljoviću, kao i prvom komandatu Žandarmerije koja je obnavljena 25. juna 2001. godine - Goranu Radosavljeviću Guriju.

Povodom obeležavanja Dana jedinice 15 njenih pripadnika je nagradjeno pištoljima, šest je vanredno unapredjeno, dok je njih 52 dobilo novčane nagrade.

Po tradiciji pripadnici Žandarmerije i ove godine nisu zaboravili porodice nastradalih kolega tako da su supruge njih četvorice dobile pomoć od po 10.000 evra.

Žandarmerija je danas uz blagoslav patrijarha Irineja obeležila slavu Vidovdan , a slavsku liturgiju služio je vladika Atanasije koji je presekao slavski kolač i u ime patrijarha čestitao slavu svim pripadnicima te jedinice.

Obeležavanju su prisustvovali, uz bivše i sadašnje pripadnike jedinice, i kolege iz država regiona, kao i predstavnici diplomatskog kora.

U okviru obeležavanja Dana žandarmerije po podne će biti izvedena vežba borbe protiv terorizma na vodi na levoj obali Save u blizini Brankovog mosta.

Istorija srpske Žandarmerije kao specijalne vojno policijske jedinice počela je 1860. godine, a njen položaj bio definisan Zakonom o ustrojstvu Vojnog ministarstva koji je stupio na snagu 1864. godine.

Kasnije, 1881. i 1921. godine su doneti novi zakoni o Žandarmeriji a organizacija i nadležnost tadašnje srpske Žandarmerije bili su isti kao i kod većine jedinica tog tipa u evropskim državama.

Nakon Drugog svetskog rata, ustanovljen je potpuno nov sistem upravnih vlasti i prekinut svaki kontinuitet sa predratnom Žandarmerijom da bi, 25. juna 2001. na osnovu odluke Vlade Srbije, u okviru MUP-a ponovo oformljena Žandarmerija.
Pogledaj vesti o: Ivica Dačić

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.