SAD još koriste špijunske podatke o ruskoj avijaciji iz 80-ih

Izvor: Vostok.rs, 19.Okt.2015, 11:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SAD još koriste špijunske podatke o ruskoj avijaciji iz 80-ih

19.10.2015. -

Izrada nekih od najsavremenijih ruskih borbenih aviona počela je još osamdesetih i devedesetih godina, zbog čega obaveštajne informacije dobijene u to vreme i dalje mogu da budu korisne američkoj vojsci, smatra Biznis insajder.

Američka vojska i dalje koristi špijunske informacije o ruskoj avijaciji koje je dobila od Adolfa Tolkačeva, sovjetskog inženjera u oblasti radara i avijacije, koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << je sarađivao sa CIA.

„Najveći deo podataka koje je Tolkačev predao i dalje se koristi i označen je kao poverljiv“, izjavio je Dejvid Hofman, autor knjige o Tolkačevu „Špijun za milijardu dolara“, u intervjuu Biznis insajderu. Prema njegovim rečima, iako je od tada prošlo nekoliko decenija, neki od tih podataka su, najverovatnije, i dalje „prilično dragoceni“.

Podaci dobijeni zahvaljujući špijunskoj delatnosti Tolkačeva, prema mišljenju Biznis insajdera, i dalje važe za sve lovce koji su proizvedeni u Rusiji tokom osamdesetih i devedesetih godina. Neki od najsavremenijih ruskih aviona počeli su da se proizvode upravo u ovom periodu, naglašava list.

Biznis insajder dalje navodi da bi podaci dobijeni osamdesetih godina mogli da pomognu američkim pilotima u slučaju sukoba s ruskim avijatičarima na nebu iznad Sirije. Tvrdnju da je takva situacija moguća list potkrepljuje navodeći da je u medijima nedavno objavljeno da su britanske vojno-vazduhoplovne snage dobile dozvolu da otvaraju vatru na ruske avione. London je ovu informaciju kasnije demantovao. 

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.