Izvor: Radio 021, 11.Nov.2019, 15:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poligraf nije dokaz na sudu, nalazi mogu biti pogrešni

U Srbiji se u sve sumnja - u sudove, parlament, vojsku, policiju, crkvu… Samo je jedna institucija koja uživa gotovo božansko poverenje. Njegova je jača od suda, presuda, svedoka… Barem ako je suditi po izjavama zvaničnika i izaveštavanju medija. Kako piše Insajder - u pitanju je poligraf.

Poligraf ili na srpskom detektor laži se kao krunski dokaz u političkoj borbi koristi i za potvrđivanje kao i za negiranje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << nečije krivice. Informacija o tome da li je neko prošao ili pao na poligrafu je jedini podatak koji se i javno objavljuje iz predistražnog postupka i za koji ne važni ni tajnost istrage ni zaštita podataka, pa ni pretpostavka nevinosti, piše Insajder.

Profesor Pravnog fakulteta Goran Ilić za Insajder ističe da poligraf nije nikakav dokaz na sudu već se samo može koristiti kao indicija za usmeravanje istrage.

"Zamislite sada jedno ubistvo javnost, onako zgrožena, zar je moguće itd i već sutradan vi imate da kažem priču na naslovnoj strani na poligrafu je sve priznao, imamo dokaz, on je definitivno učinio to krivično delo. To što to nije dokaz, što nikakvih drugih stvarnih dokaza nemate, to nikoga nije briga, je l' tako? Kad se prođe jedan dan već smo zaboravili šta je prethodnog dana objavljeno putem medija”, kaže Ilić.

Da znaju da nije dokaz potvrdio je i direktor kancelarije za KiM i to u slučaju u kome je poligrafu data najjača snaga. Reč je o slučaju Milana Radoičića, koji je zbog poligrafa za srpske vlasti u potpunosti oslobođen sumnje u moguću umešanost u ubistvo Olivera Ivanovića.

Slučaj u kome je poligraf igrao glavnu ulogu desio se i 2014. kada je okrivljeni narko bos Darko Šarić pred sudom optužio tadašnjeg načelnika kriminalističke policije Rodoljuba Milovića da mu je montirao slučaj i da je uzeo mito. Poligraf su prošli i narkobos i načelnik kriminalističke policije i niko nije objasnio kako je to moguće.

Dugogodišnji poligrafista Slobodan Zečević kaže da nije moguće prevariti poligraf jer mašina ili radi ili ne radi. Ali nalazi, kako ističe, ipak mogu da budu pogrešni.

"Samo može da pogreši poligrafski ispitivač, da ne napravi dobra pitanja ili da mu neki spoljni uticaj ne napiše dobro pitanje i da ne pripremi samo lice za poligrafsko ispitivanje. Poligraf je Pandorina kutija, može da stvori mnogo zla. U nestručnim rukama izazvaće čuda", kaže Zečević.

Na političkoj sceni dug je spisak onih koji su prema pisanju medija prolazili ili padali na poligrafu. Jednako je dug spisak i onih koji su odbijali ovo testiranje navodeći da se plaše zloupotreba.

Poligrafsko testiranje regulisano je Zakonom o policiji u kome je jasno određen postupak kako se sme raditi, a odbijanje poligrafskog testiranja je zakonsko pravo svakog građanina.

Autor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.